|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Darmowa komunikacja miejska w Krakowie w czwartek

Z powodu prognozowanego smogu obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska. Darmowe przejazdy także w Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej - ze Skawiny, Zabierzowa, Zastowa, Podłęża, Wieliczki i krakowskiej Olszanicy. Jadąc pociągiem trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

Fot. EW

Przypomnijmy, ze względu na prognozę przekroczenia średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa wprowadziło darmową komunikację w czwartek, 13 grudnia od godz. 00.00 do godz. 24.00 dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Krakowie. Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

Komunikat z godz. 15:45

W czwartek, 13 grudnia, według prognozy jakości powietrza IMGW dla Krakowa, istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu dobowej normy stężenia pyłu PM10.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej z godz. 1.00–14.00 (15.00 dla stacji ALEJE), zarejestrowany na stacjach pomiarowych zlokalizowanych na terenie Krakowa wyniósł 51ʮg/m3. Dopuszczalna norma dobowa to 50ʮg/m3.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

• unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
• ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
• osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.


 

W Krakowie podwyższone stężenie szkodliwych pyłów zawieszonych tylko w centrum i Nowej Hucie. W pozostałych częściach miasta powietrze dobre, ze stosunkowo niewielką ilością zanieczyszczeń.

 

 

 

(materiały prasowe/rk/ko)

30%
70%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 19

Piątek, 14 grudnia 2018, 08:49

@albowiem to był k... zamach !

Idze, idze nudziarzu...

Odpowiedz

albowiem to był k... zamach !

Czwartek, 13 grudnia 2018, 20:16

E tam bzdury wypisujecie. Mateuszek-pacynka naszego słońca narodu mówi że jest super więc nie czepiajcie się pierdół.

Odpowiedz

krakus z wieczystej

Czwartek, 13 grudnia 2018, 19:52

@smogowy kraków

godz. 14 Aleje: PM2,5-811% normy WHO

Odpowiedz

smogowy kraków

Czwartek, 13 grudnia 2018, 14:33

PM2.5 314 % normy 79 µg/m³

Odpowiedz

Czwartek, 13 grudnia 2018, 11:12

Darmowa komunikacja jest bez sensu, kierowcy mają to gdzieś. Prognozy się nie sprawdzają okazało się że dziś smog jest nie duży, wiatr go przewiał.

Odpowiedz

Mariusz

Czwartek, 13 grudnia 2018, 10:46

@Marek

w leb sie puknij I sam wystawaj na przystanku w takim smogu

Odpowiedz

Folunat

Czwartek, 13 grudnia 2018, 10:18

@jędrek

Popatrz sobie na Airly jak wygląda stan powietrza w całek Małopolsce. W innych miejscowościach wcale nie jest lepiej, a czasem przeciwnie - czy to znaczy że cała Małopolska ma zabudowane korytarze przewietrzania? Czy może rola tych korytarzy w Krakowie jest znikoma...

Odpowiedz

Marek

Czwartek, 13 grudnia 2018, 09:54

Oprócz darmowej komunikacji powinien być wprowadzony zakaz poruszania się samochodem w jedną osobę po mieście. Kara za złamanie zakazu 1000 zł mandatu.

Odpowiedz

Krak

Czwartek, 13 grudnia 2018, 08:46

@Krakowianin od 4 pokoleń

Słoikom imponują nowe budynki i betonowa pustynia, gdyż dzieciństwo i młodość spędzali w małych wioskach blisko błota. Prezydent obiecał im, że zabetonuje wszystko i nie muszą wracać na wieś. Dlatego głosowali na J.M.

Odpowiedz

jotbe

Czwartek, 13 grudnia 2018, 07:57

@jędrek

To dlaczego mieszkasz w tym "mieście śmierci" trzymając się go kurczowo rękoma i nogami ? Wyprowadzaj się natychmiast ...

Odpowiedz

KR

Czwartek, 13 grudnia 2018, 07:43

I tak większość tych co jeżdżą komunikacją mają wykupione bilety okresowe. A kierowcy jak kierowcy, spadnie jakiś mały opad od razu wybierają samochód.

Odpowiedz

Tda

Czwartek, 13 grudnia 2018, 07:42

Czy darmowa komunikacja jest dla wszystkich pasażerów czy tylko dla jeżdżących z dowodem rejestracyjnym?

Odpowiedz

Krakowianin od 4 pokoleń

Czwartek, 13 grudnia 2018, 06:39

@Krak

Słoiki glosowały na Wasserman. A smog nie jest wynalazkiem Majchra. Nie bredż.

Odpowiedz

isel

Środa, 12 grudnia 2018, 23:55

Racja, urzędnicy Magistratu powinni tego dobrodzieja na zbity pysk wywalić z jakiej kolwiek spółki miejskiej !!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Środa, 12 grudnia 2018, 22:09

I tu znów popis urzędników z ZDMK , czyli durni z byłego ZIKiTu z słoikiem frankiem na czele.

Odpowiedz

diesel

Środa, 12 grudnia 2018, 20:41

diesel

Odpowiedz

Krak

Środa, 12 grudnia 2018, 14:37

@jędrek

Dlatego krakowskie słoiki wybrały swojego prezydenta.

Odpowiedz

Znawca

Środa, 12 grudnia 2018, 13:25

@jędrek

Nie ma żadnych korytarzy przewietrzania. Jak wieje, to wieje i wszędzie jest dobrze, a jak nie wieje, to i tak nie wieje, i wszędzie jest źle, nei tylko w zabudowanym Krakowie

Odpowiedz

jędrek

Środa, 12 grudnia 2018, 13:10

rozwój miasta z d... wzięty. Obowiązkowo zabudujcie jeszcze os. Podwawelskie żeby miasto śmierci się jeszcze lepiej przewietrzało.... Patrzę z roku na rok i płaczę, gdzie jeszcze kilka lat temu zielony skrawek był już leją beton. Plan rozwoju miasta 100% betonu na 100 rocznicę powstania 2RP (bo niepodległości to był raptem 20 lat). Trzeba jeszcze pomyśleć co zrobić by Błonia zalać betonem i zlikwidować park Jordana i przygotować wycinkę Lasku Wolskiego żeby nowe wille można było stawiać, a potem jeszcze przewidzieć nowe rury, który będzie transportowane powietrze do mieszkań, pobierane 50km od miasta śmierci, w środku lasu.

Odpowiedz