|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sukces polskich lekarzy, tym razem w dziedzinie urologii

To sukces polskich lekarzy. Zespół urologów z Krakowa wykonał laparoskopową cystektomię radykalną - zabieg polegający na usunięciu pęcherza moczowego. Operacja była bardzo zaawansowana technologicznie - lekarze byli w stanie wykonać zabieg, tworząc niewielkie nacięcie na skórze.

Posłuchaj materiału Teresy Gut

Fot. Teresa Gut

"Ten zabieg pokazał doskonałe wykształcenie i sprawność urologów. Udowadniamy, że zarówno za pomocą robota, jak i manualnie możemy, jeśli można tak powiedzieć, niemal przez dziurkę od klucza przemeblować całe mieszkanie" - mówił po wyjściu z sali operacyjnej profesor Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prof. Piotr Chłosta podkreślał, że umiejętności i wyszkolenie naszych lekarzy są jednymi z najwyższych w Europie. "W Polsce ponad 50% urologów dysponuje prestiżowymi zagranicznymi certyfikatami. To niespotykane" - mówi prof. Chłosta. Ale umiejętności to jedno, bo polskim lekarzom mocno doskwiera brak profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu. "Jesteśmy jakieś dwadzieścia lat za takimi krajami jak Niemcy, Francja, Rumunia i Rosja" - dodaje prof. Chłosta. 

Kolejka pacjentów kwalifikujących się do np. bezinwazyjnego usuwania kamieni nerkowych jest długa, ale na zabiegi brakuje pieniędzy, a sprzęt, którym dysponują polscy lekarze szybko się niszczy. Dlatego dyrektorzy szpitali wolą zalecać tradycyjne metody zamiast nowoczesnych technologii. "Polscy urolodzy są bardzo dobrymi lekarzami i nawet te zabiegi ze starszym sprzętem wykonywane są bardzo profesjonalnie, ale trzeba iść z duchem czasu" - uważa dr Marek Zawadzki. 

W poniedziałek lekarze wykonali trzy skomplikowane technologicznie zabiegi na oczach specjalistów z całego świata, którzy zgromadzili się w Katowicach na Kongresie Naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Polskie Towarzystwo Urologiczne wraz z innymi instytucjami apeluje do Ministerstwa Zdrowia o finansowanie większej liczby świadczeń i refundowanie leków. 

 

 

(Teresa Gut/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0