|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pierwszy dzień roboczy z utrudnieniami na ulicy Basztowej

W Krakowie nieczynne jest jedno z najważniejszych skrzyżowań w centrum - ulicy Westerplatte z ulicą Pawią - ma to związek z rozpoczynającą się przebudową ulicy Basztowej. Wymieniane będzie torowisko, powstanie ścieżka rowerowa, wprowadzony zostanie także ruch jednokierunkowy. Wszystko potrwa do listopada, jednak najbardziej we znaki - zarówno kierowcom jak i pasażerom - da się jego pierwszy, wakacyjny etap. Część linii tramwajowych została zawieszona, inne zostały skierowane na trasy objazdowe. Autobusy, które do tej pory kursowały wokół Plant, omijają pierwszą obwodnicę miasta i jeżdżą przez Aleje Trzech Wieszczów.

fot: K. Surówka

O poranku wyglądało na to, że pasażerowie nie dali się zaskoczyć. Ci, z którymi rozmawiał reporter Radia Kraków mówili, że przygotowali sobie alternatywną drogę do pracy już wcześniej. Inni stwierdzili, że wykorzystają ładną pogodę i część drogi do pracy przejdą na nogach lub przejadą na rowerze.

W związku z tym w tramwajach nie ma ścisku, nie ma też korków na sąsiednich ulicach. Trzeba jednak przyznać, że ulica Basztowa nie była trasą tranzytową, więc dużego ruchu i tak być tu nie powinno.

Kierowcy mają tym sposobem także okazję, żeby przyzwyczaić się do ograniczenia ruchu w centrum miasta. Przypomnijmy, miejski projekt wyprowadzenia samochodów z okolic Rynku Głównego też ma ruszyć w wakacje.

Przypominamy także, że zmiany dotyczą też części busów, które na co dzień kursowały ulicą Westerplatte. Busy - podobnie jak zwykłe auta i komunikacja miejska - nie mogą przejechać przez zamknięte skrzyżowanie. Dotyczy to na przykład trasy Kraków-Myślenice. Zatem od soboty busy nie kursują już ulicami Dietla i Westerplatte - przeniosły się na Aleje Trzech Wieszczów.

- Nie było źle, ale mogło być lepiej - tak, w skrócie, drogowcy oceniają pierwsze dni remontu ulicy Basztowej w Krakowie. Wielu obawiało się komunikacyjnego paraliżu. W poniedziałek rano nie było większych korków niż zwykle. ZIKiT przyznaje jednak, że pewne elementy organizacji ruchu w centrum można poprawić. Drogowcy rozważają wyłączenie świateł na dolnym poziomie ronda Mogilskiego. Przy zwiększonym ruchu tramwajowym piesi muszą teraz bardzo długo czekać na zielone. Oprócz tego zamknięty może zostać przejazd dla samochodów przez plac Wszystkich Świętych. Zamknięcie ruchu na ulicy Placu Wszystkich Świętych nie dotyczyłoby radnych dojeżdżających do urzędu i taksówkarzy wjeżdżających na postój.

Tymczasem krakowscy kierowcy muszą liczyć się z coraz większą liczbą utrudnień na krakowskich drogach. Rozpoczyna się remont nawierzchni na ulicy Kapelanka. Niedługo ruszy też budowa nowego skrzyżowania na ulicy Konopnickiej.

 


 

WSZYSTKIE ZMIANY:

 

LINIE TRAMWAJOWE:

LINIE 1, 6, 8, 9, 11, 13, 16, 21, 22, 23 i 50 bez zmian.

LINIA 2 będzie zawieszona, w relacji Salwator – Stary Kleparz zastąpi ją linia 72, dojazd do Cmentarza Rakowickiego zapewni linia 19 na zmienionej trasie.

LINIA 3 pojedzie przez tunel, al. Powstania Warszawskiego i ul. Grzegórzecką.

LINIA 4 pojedzie przez ul. Długą, Kamienną i tunel.

LINIA 5 będzie zawieszona, w relacji Krowodrza Górka – Rondo Mogilskie zastąpi ją linia 3, a w relacji Dworzec Towarowy – Rondo Kocmyrzowskie linia 75.

LINIA 7 będzie zawieszona na okres wakacyjny, zastąpi ją linia 14 jadąca przez tunel i ul. Długą.

LINIA 10 pojedzie przez ul. Dietla, Grzegórzecką i al. Powstania Warszawskiego.

LINIA 12 będzie zawieszona na okres wakacyjny ze względu na ograniczoną przepustowość ul. Grzegórzeckiej, zastąpi ją linia 52 jadąca przez ul. Dietla i Grzegórzecką.

LINIA 14 pojedzie przez ul. Długą, Kamienną i tunel.

LINIA 18 bez zmian, dodatkowo zostanie zwiększona częstotliwość do 10 minut w soboty w zamian za linię 52.

LINIA 19 pojedzie z Borku Fałęckiego do Ronda Mogilskiego bez zmian i następnie do Cmentarza Rakowickiego, gdzie zastąpi linię 2. W relacji Dworzec Towarowy – Plac Bohaterów Getta zastąpi ją linia 3. Ze względu na przebieg zbliżony do linii 3 i 10 zostanie wprowadzona wakacyjna częstotliwość co 20 minut.

LINIA 20 pojedzie przez ul. Starowiślną i Grzegórzecką.

LINIA 24 pojedzie przez ul. Podwale i plac Wszystkich Świętych. Ze względu na przebieg zbliżony do linii 6 i 13 oraz ograniczoną przepustowość placu Wszystkich Świętych zostanie wprowadzona wakacyjna częstotliwość co 20 minut.

LINIA 52 pojedzie przez ul. Dietla, Grzegórzecką i al. Powstania Warszawskiego. Dla poprawy dojazdu z Os. Piastów do dworca zostanie uruchomiona linia 75. Ze względu na ograniczoną przepustowość określonych odcinków wprowadzona zostanie wakacyjna częstotliwość co 10 minut w dni powszednie i co 20 w dni wolne.

LINIA 70 wspomagająca linię 10 zostanie zlikwidowana ze względu na brak możliwości przejazdu przy dworcu.

LINIA 72 zostanie uruchomiona dla zastąpienia linii 2 na odcinku Salwator – Stary Kleparz. Będzie kursowała na trasie Salwator – Krowodrza Górka.

LINIA 75 zostanie uruchomiona dla poprawy dojazdu do dworca z kierunku Os. Piastów. Będzie kursowała na trasie Os. Piastów – Dworzec Towarowy.

 

LINIE AUTOBUSOWE:

LINIE 124, 152 i 424 pojadą przez ul. Lubomirskiego, Dworzec Główny Wschód, tunel Kalinowskiego, Politechnikę, Nowy Kleparz, Aleje Trzech Wieszczów i dalej po swoich trasach. Linie 152 i 192 będą miały wspólny przebieg od Parku Decjusza do Os. Na Lotnisku.

LINIA 502 pojedzie jak wyżej, ale zatrzyma się tylko na przystankach Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika, Nowy Kleparz, Plac Inwalidów, AGH, Cracovia, Cracovia Stadion.

LINIA 154 pojedzie do Dworca Głównego Zachód bez podjazdu do przystanku Dworzec Główny.

LINIA 304 pojedzie przez Aleje Trzech Wieszczów, Nowy Kleparz, Politechnikę do Dworca Głównego Zachód.

 

LINIE NOCNE:

Zlot nocnych linii tramwajowych zostanie przeniesiony pod Pocztę Główną i na przystanek Św. Gertrudy.

Zlot nocnych linii autobusowych zostanie przeniesiony na węzeł Starowiślna.

 

 

(Karol Surówka/Maciej Skowronek/RK/ZIKiT/ko)

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 8

Pasażer tramwaju

Wtorek, 20 czerwca 2017, 12:09

Niestety po południu nie można było dodzwonić się do radia i ugasić churaoptymizm urzędników zikit. przed 15:00 korek tramwajowy stał od Dworca Towarowego przez Tunel do Ronda Grzegórzeckiego!!!

Odpowiedz

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 22:06

http://www.psmkms.krakow.pl/index.php/16-aktualnosci/1869-rozpoczela-sie-przebudowa-ulicy-basztowej

Odpowiedz

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 22:00

Ot tak wygląda pochwała głupoty urzędnika zikitu chwalącego swoich nieudacznych kolegów i samego siebie :http://www.psmkms.krakow.pl/index.php/16-aktualnosci/1869-rozpoczela-sie-przebudowa-ulicy-basztowej

Odpowiedz

Długa

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 17:32

Długa dzisiaj 3 razy zablokowana przez źle zaparkowane pojazdy. Kiedy będzie tam stały patrol SM i lawety?

Odpowiedz

Kr

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 14:21

Pokaz nieudacznikow? Bo remont zostal zaplanowany w momencie jak studenci skonczyli regularne zajecia a szkoly za chwile zaczynaja wakacje? I kiedy ze wzgledu na pogode czesc pasazerow moze czasowo przesiasc sie na rower? Rozumiem, ze lepiej jakby remont byl w grudniu? Albo zeby wcale nie remontowac? Zikit wymysla czasem glupoty, ale tutaj akurat dostosowali termin do zmniejszinego ruchu w miescie.

Odpowiedz

Plebejusz

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 12:54

Jak to nie ma ścisku - w 24 było bardzo tłoczno, bo nie dość że kursów o 50% mniej to jeszcze krótsze składy dali. Ale kogo to obchodzi, niech się plebs pomęczy.

Odpowiedz

kkj

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 10:19

Przecież Basztową na odcinku od ul. Długiej do Dunajewskiego jakiś czas temu remontowali. To teraz będą zmieniać układ torowiska na odcinku do Westerplatte i "przytulać" je do Plant?

Odpowiedz

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 07:30

I znów pokaz nieudacznych i nie reformowalnych urzędników zikitu.

Odpowiedz