|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nauczyciele z "Nowodworka" napisali list otwarty do rodziców, uczniów i nauczycieli

Nauczyciele z kolejnego liceum w Krakowie piszą list otwarty do rodziców, uczniów i nauczycieli w sprawie strajku. Tym razem to pracownicy prestiżowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

By Delimata - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4266323

 - Z niepokojem obserwujemy narastający konflikt oraz działania władz oświatowych zmierzające do skłócenia środowiska nauczycieli, rodziców i uczniów. Obraz nauczyciela, kreowany w ostatnim czasie przez media publiczne, jest w naszej ocenie niesprawiedliwy, krzywdzący i zafałszowany - piszą w liście otwartym. 

Dodają, że nie zgadzają się, aby traktować protest nauczycieli wyłącznie w aspekcie finansowym. "Obecna sytuacja jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, lekceważenia opinii i sugestii naszego środowiska na temat funkcjonowania systemu kształcenia i wychowania. Nasz protest nie ma charakteru politycznego" - piszą nauczyciele z Nowodworka. 

 


Szanowni Państwo, Rodzice i Uczniowie, Koleżanki i Koledzy, Nauczycielki i Nauczyciele oraz wszyscy Ci, dla których kształcenie i wychowanie młodzieży jest wartością nadrzędną!

My, nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, szkoły, która od 430 lat nieprzerwanie kształci i wychowuje kolejne pokolenia młodych Polaków, czujemy się zobowiązani do zabrania głosu w sprawie sytuacji w polskiej edukacji.

Z niepokojem obserwujemy narastający konflikt oraz działania władz oświatowych zmierzające do skłócenia środowiska nauczycieli, rodziców i uczniów. Obraz nauczyciela, kreowany w ostatnim czasie przez media publiczne, jest w naszej ocenie niesprawiedliwy, krzywdzący i zafałszowany. W codziennej pracy wymaga się bowiem od nas przygotowania merytorycznego, nieustannego rozwijania się, kształcenia i podnoszenia kwalifikacji, a także kierowania się etosem zawodowym. Sprzeciwiamy się zatem rozpowszechnianiu nieprawdziwego wizerunku, który podważa autorytet nauczyciela i deprecjonuje rangę naszego zawodu w oczach opinii publicznej.

Nie zgadzamy się również na to, aby w prowadzonym dyskursie medialnym redukowano nasz protest wyłącznie do aspektu finansowego. Chcemy wyraźnie zaznaczyć, że przyczyną, dla której tak wielu nauczycieli i pracowników oświaty zjednoczyło się oraz podjęło trudną decyzję o rozpoczęciu akcji strajkowej, jest troska o jakość i przyszłość edukacji oraz dobro naszych uczniów.

Zjednoczenie ponad podziałami tak dużej grupy zawodowej, ludzi o różnych poglądach, potwierdza, że obecna sytuacja jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, lekceważenia opinii i sugestii naszego środowiska na temat funkcjonowania systemu kształcenia i wychowania. Nasz protest nie ma charakteru politycznego! Koncentrujemy się na przyszłości, która wymaga podjęcia przez władze oświatowe natychmiastowych działań. Determinacja i wspólne wysiłki świadczą o naszej odpowiedzialności, trosce i odwadze w walce o godność nauczyciela. Jesteśmy dumni z wykonywania zawodu, którego istotą jest kształcenie i wychowywanie młodzieży w duchu uniwersalnych wartości. Już samo bezprecedensowe zjednoczenie tak wielu pracowników oświaty daje nam nadzieję, że głos nauczycieli będzie brany pod uwagę w kształtowaniu przyszłości polskiej edukacji.

Solidaryzując się z nauczycielami z całej Polski i popierając stanowisko wyrażone przez koleżanki i kolegów reprezentujących V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie oraz IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, domagamy się natychmiastowego podjęcia dialogu i konstruktywnych działań zmierzających do zakończenia trwającego kryzysu.

Wyrażamy wdzięczność za zrozumienie, wszelkie wsparcie i słowa otuchy, które otrzymujemy od Rodziców i Uczniów. Dziękujemy! Każdy wspierający nas głos, płynący ze strony Środowisk Naukowych, Artystycznych i Opiniotwórczych jest dla nas niezwykle ważny i utwierdza nas w przekonaniu o słuszności podjętej decyzji.

Pozostajemy wierni nowodworskiej dewizie Semper in altum!

 

Protestujący nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

 

 

 

 

(Marek Mędela/rk/ko)

69%
31%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 72

Aga

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 17:16

@jamci

Ja nie mam żadnych pożytków od rządu to mogę za nimi nie przepadać.

Odpowiedz

jamci

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 00:01

Żenujący protest w czasie, gdy wyborcy akurat mają z rządu największy finansowy pożytek. Wybory już niedługo, więc może doczekacie się zapłaty za martyrologię z ryczeniem krów i kwikiem świń w podkładzie muzycznym.

Odpowiedz

Lin

Niedziela, 14 kwietnia 2019, 01:09

@rodzic

Brawo

Odpowiedz

Sobota, 13 kwietnia 2019, 23:41

@Gosia

Chłopak nie ma życia osobistego tylko szuka zainteresowania.

Odpowiedz

Gosia

Sobota, 13 kwietnia 2019, 21:37

@zagadka

Kiedy masz czas ich obserwować ? Nie pracujesz ? Żyjesz z naszych podatków 500+

Odpowiedz

Sobota, 13 kwietnia 2019, 14:42

Od piątkowego popołudnia zamknęły się rządowe trolle pod wszystkimi tekstami o nauczycielach. Nie płacą za weekendy?

Odpowiedz

Były nauczyciel

Sobota, 13 kwietnia 2019, 10:46

@zasmucony

Egoistami są ludzie którzy w nosie mają fakt, że nauczyciele też mają rodziny i żądają od nich postawienia interesu swojego dziecka ponad interesami rodziny nauczyciela.

Odpowiedz

Justyna

Sobota, 13 kwietnia 2019, 10:44

@Magdalena

100% prawdy

Odpowiedz

Am

Sobota, 13 kwietnia 2019, 10:43

Brawo nauczyciele❗️Mam duży staż pracy. Uczciwej pracy z kochanymi dziećmi. Jeszcze nigdy nie doświadczyłam takiej wrogości ze strony Rządu. Nauczyciele tyle lat na kolanach, pokorni....bo etos...podnoszą głowę. Walczmy o godność swoją i edukacji. Pozdrawiam strajkujących❗️

Odpowiedz

Ehh

Sobota, 13 kwietnia 2019, 08:24

@pani od polskiego

To już chyba ...reguła. To jest jak uczyć ptaki...śpiewać.

Odpowiedz

Szachermacher

Piątek, 12 kwietnia 2019, 20:35

PISie, naprawdę musieliście największego debila z waszej fabryki trolli rzucić na odcinek RK?

Odpowiedz

MX

Piątek, 12 kwietnia 2019, 19:52

@Hipokryzja

"Tyż prawda"

Odpowiedz

i to jest przykre

Piątek, 12 kwietnia 2019, 17:43

Nauczyciele przegrali wszystko. To jest przykre.

Odpowiedz

wielbiący wielbiciel

Piątek, 12 kwietnia 2019, 17:27

Magdziu! Kocham Cie i Twoje teorie spiskowe.

Odpowiedz

Napoleon Bonaparte

Piątek, 12 kwietnia 2019, 17:24

Zacnemu gronu z „nowodworka” proponuję ponownie przeczytać baśń „Nowe szaty cesarza”. Doskonale oddaje Waszą sytuację, jak i reszty „uczitilenowo sistjema”. Potrzebny jest jeszcze wreszcie rozgarnięty dzieciak by zakrzyknął, „ale on jest nagi”. Myślę, że niebawem po powrocie spotkacie niejednego, który w twarz wam wykrzyczy „….”. To nie będą wyrazy uznania i szacunku. Cóż większą dojrzałością wykazały się tym razem dzieci. Dziękuję, bo dzięki całej tej ZNP-owskiej akcji dla wielu osób stało się jasne gdzie jest słabość systemu edukacji. To żadne dodatkowe pieniądze nic nie dadzą. Trzeba stworzyć nowa kadrę nauczycielską. Tu nie będzie grubej kreski. To będzie szybciej niż myślicie. Na wiosnę przyszłego roku czeka nas prawdziwa rewolucja. Władza już wie, że w was, wasze głosy nie warto inwestować.

Odpowiedz

Magdalena

Piątek, 12 kwietnia 2019, 17:21

Brawo nauczyciele! Władza Was nie szanuje, bo nie w Was widzi swój elektorat. Celuje w ludzi z niezdolnych do samodzielnego myślenia, najlepiej słabo wykształconych. Takimi łatwo sterować, łatwo zamienić w rój fanatycznych wyznawców PIS. Totalitarne elementy polityki, manipulacje opinią publiczną, kłamstwa mające oczerniać nauczycieli to Orwell na żywo. Wstyd mi, że żyję w takim kraju. Ludzie ocknijcie się! Naprawdę kupiono Wasze mózgi za 500+ i stówkę na tucznika?...

Odpowiedz

Magdalena

Piątek, 12 kwietnia 2019, 17:16

Władza nie szanuje nauczycieli, próbuje ich upokorzyć, ponieważ nie tam widzi swój elektorat. Celuje w ludzi niezdolnych do samodzielnego myślenia, łatwo sterownych. Społeczeństwo nienależnie wykształcone łatwej zamienić w rój fanatyków i wyznawców Pis. A bez odpowiedniego poziomu oświaty luki w wykształceniu to rzecz pewna. TO CO OBSERWUJEMY to Orwell na żywo i powtórki z komuny. Trzymajcie się nauczyciele, jestem z Was dumna. Ktoś wreszcie musi pokazać władzy, że naród to nie stado baranów.

Odpowiedz

zasmucony

Piątek, 12 kwietnia 2019, 17:15

Bardzo to smutne. Nauczyciele, do których generalnie miałem sporo szacunku, okazują się być bezwzględnymi egoistami, gotowymi szkodzić młodzieży dla osiągnięcia swoich korzyści. Opamiętajcie się i zakończcie tę awanturę, zanim wasz zawód spadnie na dno szacunku społecznego. Sami sobie robicie krzywdę.

Odpowiedz

Piątek, 12 kwietnia 2019, 16:44

@jamci

uważaj, bo jak zaczniemy cytować mądrości twoich idoli z PO to popłyniesz pod prąd

Odpowiedz

jamci

Piątek, 12 kwietnia 2019, 16:31

Nauczyciele powinni pracować dla idei jak to powiedział Karczewski. Jak ten deweloper od dwóch srebrnych wież

Odpowiedz