|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Najpierw książki stworzyły scenografię w Operze, teraz trafią w nowe miejsca

350 książek przynieśli do Opery Krakowskiej widzowie w ramach akcji „Zbuduj z nami scenografię”. Książki „występują” w „Kandydzie” w reż. Michała Znanieckiego, ale większość z nich Opera przekaże wybranym instytucjom – szpitalom, szkołom lub bibliotekom.

Fot. pixabay

Różnorodne beletrystyczne tytuły zasiliły na scenie biblioteczkę tytułowego bohatera. Reżyser spektaklu podkreślał jeszcze przed premierą na początku czerwca, że biblioteka i literatura są motywami łączącymi różne historie w „Kandydzie”. W przedstawieniu reżyser nawiązuje m.in. do „Rękopisu znalezionego w Saragossie” (a konkretnie do budowy szkatułkowej utworu).

„Ok. jednej czwartej książek, które otrzymaliśmy, pozostanie w operze, aby w kolejnych sezonach zasilać scenografię +Kandyda+. Zdecydowaną większość jednak przekażemy wybranym instytucjom, np. szpitalom, szkołom, bibliotekom, które nie mają danych tytułów, a którym książki mogłyby posłużyć” – powiedziała PAP Ewa Bąkowska z działu marketingu i organizacji widowni Opery Krakowskiej.

Niezniszczone wydawnictwa z różnych lat można było przynosić do Opery Krakowskiej przez ostatnie trzy tygodnie, do niedzieli (16 czerwca). Darczyńcy otrzymywali w zamian bilet na „Kandyda” w promocyjnej cenie. „Niektórym nie zależało na biletach, chcieli po prostu aby książki posłużyły innym” – wyjaśniła przedstawicielka Opery.

Jak zaznaczyła, Operze zależy na propagowaniu czytelnictwa. Według raportu Biblioteki Narodowej 37 proc. Polaków przyznaje, że przeczytało przynajmniej jedną książkę w 2018 r. Wynik ten nie zmienia się w stosunku do lat ubiegłych, co pokazuje brak wzrostu zainteresowania czytaniem książek.

Rolę tytułową w spektaklu Znanieckiego odtwarzają Łukasz Gaj, Voytek Soko Sokolnicki, Jarosław Bielecki, a Kunegundy – Katarzyna Oleś-Blacha i Joanna Moskowicz. Małgorzata Walewska i Olga Maroszek występują jako Old Lady. Autorem scenografii jest Włoch Luigi Scoglio, który już współpracował z polskimi twórcami, za muzykę odpowiada Sławomir Chrzanowski, za choreografię Jarosław Staniek.

„Kandyd, czyli optymizm” według powiastki filozoficznej Woltera to to jedna z najważniejszych literackich pozycji Oświecenia. Wolter zawarł w tej opowiastce filozoficznej zjadliwą, ironiczną krytykę „Listu o Opatrzności” Jean-Jacquesa Rousseau, podając w wątpliwość tezę o tym, że „żyjemy w najlepszym z możliwych światów”. Muzykę do opery skomponował Leonard Bernstein.

 

 

(PAP/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

0%
0%