|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Maturzyści coraz chętniej sprawdzają, czy ich egzamin został prawidłowo oceniony

Maturzyści narzekają, że mają zbyt mało czasu na weryfikację, czy ich egzamin został prawidłowo oceniony. Abiturienci maja prawo wglądu do swoich prac i w razie wątpliwości mogą wnioskować o ich ponowne sprawdzenie. Jednak ewentualną decyzję o przyznaniu dodatkowych punktów, zazwyczaj otrzymują już po zakończeniu podstawowej rekrutacji na studia.

arch. RK

Czasochłonne procedury

Maturzyści długo czekają na ponowną ocenę matur. Jak mówią, często rekrutacja kończy się wcześniej. Chodzi o sytuacje, gdy maturzysta nie zgadza się z oceną i prosi o jej weryfikację. Cała procedura jest czasochłonna. Przez to niektórzy nie dostają się na kierunek, na który chcieli. - Złożyłam wniosek o wgląd do swojej pracy maturalnej zaraz po otrzymaniu wyników. Wynik z języka polskiego mnie nie ustysfakcjonował. Moje wyniki na maturach próbnych były wysokie i zdziwiłam się, gdy nagle na maturze miałam 60 procent – mówi Ania, tegoroczna maturzystka. Swoją pracę zobaczyła dzisiaj. Będzie składać wniosek o jej ponowne poprawienie. - To trochę krzywdzące, że wgląd do pracy jest tak późno. Na Uniwersytecie Jagiellońskim zakończyła się już pierwsza tura rekrutacji – dodaje.

- Staramy się prężnie działać - odpowiada Jerzy Matwijko z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Całej procedury nie da się jednak znacznie przyspieszyć. Jeśli maturzysta chce zobaczyć swoja pracę, OKE ma pięć dni na wyznaczenie terminu. Maturzysta w ciągu kolejnych dwóch dni może złożyć wniosek o ponowne sprawdzenie punktacji. W tym wniosku musi dokładnie opisać, dlaczego jego zdaniem zadanie zostało niewłaściwie ocenione. Następnie OKE ma siedem dni na ponowne sprawdzenie matury i kolejne na sformułowanie odpowiedzi.

Terminy rekrutacji

Maturzystom zależy, aby rekrutować się na studia w pierwszym terminie. Zawsze jest ryzyko, że dla najpopularniejszych kierunków, takich jak psychologia czy prawo, nie będzie już prowadzona rekrutacja uzupełniająca. - Mając na uwadze fakt, że terminy rekrutacji są jakie są, staramy się, aby to szło na bieżąco – dodaje Jerzy Matwijko. Podkreśla, że w tym roku wnioski o ponowne sprawdzenie pracy maturalnej są zazwyczaj rozpatrywane w ciągu dwóch dni.

Terminy rekrutacji na uczelniach są maksymalnie napięte. Na wspomnianym już Uniwersytecie Jagiellońskim pierwsza tura rekrutacji kończy się cztery dni po otrzymaniu przez maturzystów wyników rgzaminów. Uczelnia tłumaczy, że nie da się tych terminów rozluźnic, bo zabraknie czasu na przeprowadzenie uzupełniającego naboru.

Więcej osób sprawdza wyniki

Do dziś do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie wpłynęło blisko 2400 wniosków o wgląd do pracy maturalnej. To tyle, ile przez cały poprzedni rok. 1200 osób już zobaczyło swoje prace, a kolejne 577 jest umówionych na najbliższe dni. OKE szacuje, że w tym roku nawet 3 tysiące maturzystów poprosi o wgląd do swoich prac.

(tg)

0%
100%