|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Marcin Świetlicki nie chce być na liście lektur szkolnych. MEN: pracujemy nad podstawą programową

Marcin Świetlicki nie chce, by jego nazwisko znajdowało się na liście lektur. Krakowski artysta wydał oświadczenie, w którym prosi Ministerstwo Edukacji Narodowej o usunięcie jego twórczości ze spisu.

posłuchaj materiału Martyny Masztalerz

fot: z FB Marcina Świetlickiego

Jak czytamy w oświadczeniu samego Świetlickiego, licealiści, którzy będą zainteresowani jego twórczością, dotrą do niej sami:

W związku z planowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej umieszczeniem moich wierszy w nowych podręcznikach dla szkół średnich ogłaszam, że sobie tego stanowczo nie życzę. W przeciwieństwie do Homera i Herberta żyję jeszcze i mam możliwość zaprotestowania. Podejrzewam również, że Prawdziwi i Jedyni Polscy Poeci z tej listy (Wencel, Polkowski) wcale nie cieszyliby się z mojego towarzystwa na stronach podręcznika. Toteż błagam o pominięcie moich wierszy. Ci licealiści, którym na tym zależy dotrą do nich bez Waszej pomocy. Pozdrawiam. Marcin Świetlicki.

Maria Stalmach-Krzyworzeka ze Związku Nauczycielstwa Polskiego podkreśla, że decyzja Świetlickiego powinna być uszanowana, choć jego wiersze byłyby świetnym wyborem dla licealistów. "Myślę, że zachęciłby młodzież, ale argumentacja pana Świetlickiego jest bardzo wymowna. Tu chodzi o towarzystwo w jakim się znalazł" - mówi.

Zdaniem Jakuba Kornhausera - literaturoznawcy, poety, laureata nagrody im.Wisławy Szymborskiej - choć Świetlicki protestuje, cieszy już sama dyskusja o jego obecności w kanonie lektur. "Dużym sukcesem jest to, że w edukacji szkolnej dochodzimy w ogóle do tego momentu, że możemy porozmawiać o współczesnej poezji. To samo jest sukcesem. Z innej strony jest po prostu bardzo ciekawym poetą. Byłoby to coś dobrego, jeśli Świetlicki mógłby być takim łącznikiem pomiędzy światem poezji, popkultury, widocznym tu i teraz, za oknem" - podkreśla Kornhauser.

Co o Świetlickim na liście lektur myślą krakowianie? "To byłoby odejście na przykład od Reymonta, czegoś co licealiści niechętnie czytają. Jak najbardziej, takie innowacje powinny być wprowadzone. To dobry pomysł. Zrezygnował? To jego wybór" - mówią.

Ale czy faktycznie? Zapytaliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej, czy prośba Świetlickiego zostanie spełniona. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie: "MEN jest obecnie w trakcie prac nad podstawą programową do szkół ponadpodstawowych. Wszystkie opinie i sugestie dotyczące projektu podstawy programowej są szczegółowo analizowane przez nasze zespoły ekspertów i będą brane pod uwagę przy opracowywaniu ostatecznego dokumentu".

Czy jednak ministerstwo wykreśli Świetlickiego z listy lektur? Tego wciąż nie wiadomo. Tym bardziej, że jest to sytuacja precedensowa. Zarówno Maria Stalmach-Krzyworzeka z ZNP, jak i Jakub Kornhauser przyznają, że pierwszy raz spotkali się z takim przypadkiem.

 

 

 

 

Martyna Masztalerz/bp

38%
62%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 11

Krak

Wtorek, 20 czerwca 2017, 13:58

Jeszcze tylko udział w audycjach TV Mrozowskiego, Lisa, Olejnik i potem już tylko sława, sława, sława ...

Odpowiedz

egon

Wtorek, 20 czerwca 2017, 09:47

A kto to jest świetlicki?

Odpowiedz

Neon

Wtorek, 20 czerwca 2017, 08:59

Lepiej zawsze być w opozycji,na przekór,i wbrew,wszelkim normom,wszelkim nakazom,jest się niedostępnym i bardziej pożądanym.Oto taktyka "Marlona Brando" z Kazimierza.

Odpowiedz

Wtorek, 20 czerwca 2017, 07:54

Gryzipiórek chciał zakomunikować, że istnieje.

Odpowiedz

krakus

Wtorek, 20 czerwca 2017, 07:37

Mała strata , zniknie chłop w odmętach historii i tyle , zresztą na fejsie to se może bazgrać jakieś pierdoły, niech wyśle oficjalne pismo że nie chce. Poza tym co ma z tym wspólnego tytułowy MON (ministerstwo obony narodowej ) , niech RK poprawi na MEN

Odpowiedz

Jakub bez Talentu

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:42

Jak rozumiem Pan Świetlicki stosuje technikę odwróconego marketingu ukierunkowanego. Jest prekursorem! Pogratulować!

Odpowiedz

dookoła Wojtek

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:22

Za dużo C2H5OH i C10H14N2, panie Marcinku. Pora dorosnąć.

Odpowiedz

czytaty

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:23

Nieprzysiadalny dał pstryczka w nos komunie bis :-)

Odpowiedz

srn

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:07

Brawo panie Marcinie. Z lektur nikt nie nauczył sie kochać literatury. A zainteresowani i tak te wiersze odnajdą. A "suweren" niech się nie wypowiada w temacie i nie udaje że czyta książki

Odpowiedz

m

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 18:20

@Zty

Naprawdę uważasz, że Świetlicki potrzebuje czegoś takiego?:-))) Skandalików, jak powiadasz, można zresztą, z powodzeniem, szukać gdzie indziej, tutaj mamy sytuację, kiedy człowiek mówi wyraźnie, że nie chce mieć nic wspólnego z tą niszczącą, bezmyślną, populistyczną, ksenofobiczną i zamkniętą na świat grupą głupców....I ma rację!

Odpowiedz

Zty

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 18:07

Świetlicki zrobi wszystko, żeby się tylko choć trochę wylansować, a co lansuje lepiej niż mały skandalik?

Odpowiedz