|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce

Kraków najbardziej zakorkowanym miastem w kraju? Tak wynika z najnowszego raportu amerykańskiej instytucji INRIX. W stolicy Małopolski kierowcy rocznie tracą na stanie w korkach średnio 36 godzin.

Fot. Wojciech Wasilewski

Wyprzedziliśmy stolicę

Kraków wyprzedził Warszawę i tym samym stał się 122. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. W rankingu wzięto pod uwagę osiem polskich miast między innymi: Szczecin, Poznań, Wrocław i Katowice. Średni czas, jaki kierowcy w Polsce spędzają w korkach, wynosi 29 godzin rocznie. Stawia nas to na trzynastym miejscu wśród najbardziej zakorkowanych państw na świecie.

Niechlubny prym wiedzie Tajlandia, gdzie średni czas spędzany przez kierowców w korkach jest prawie cztery razy dłuższy niż w Polsce. 

 

Są remonty, są korki?

"Aleja 29 Listopada - masakra! Teraz jak są tam trzy pary świateł, to mamy wieczny korek. Poza tym remonty kolejowe spowodowały niezłe zamieszanie, odcięcie północy od południa: ul. Prądnicka, Wyki. Poza tym ul. Kamieńskiego, Wielicka zawsze zapchane" - skarżą się kierowcy. W tym roku możliwe, że w Krakowie pobijemy kolejny rekord, bo remontów będzie jeszcze więcej.  "Czeka nas dokończenie prac na ul. Igołomskiej, kolejny etap robót. Ogłoszono przetarg na przebudowę ul. Królewskiej, a na dniach przetarg ruszy w przypadku przebudowy ul. Krakowskiej. Na jesieni moglibyśmy rozpocząć prace w terenie w kwestii budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej oraz przebudowę al. 29 Listopada. Do tego dochodzi kilkadziesiąt remontów nakładkowych, które w tym roku będziemy realizować" - wymienia Michał Pyclik z ZIKiT-u. 

Jak twierdzi Jacek Mosakowski z Platformy Komunikacyjnej Krakowa - nie możemy jednak winą za stanie w korkach obarczać tylko remontów.  "Przede wszystkim Warszawa ma lepszą sieć parkingów park&ride. W Krakowie mamy ich w tym momencie 4, a Warszawa bodajże 20. Poza tym stolica postawiła na kolej miejska i mieszkańcy zarówno miasta jak i obrzeży jeździ koleją. W Krakowie jesteśmy też mocno do tyłu, jeśli policzymy buspasy" - wyjaśnia aktywista. 

 

 

36 godzin zmarnowane

Krakowianie, zapytani przez reporterkę Radia Kraków, mają wiele pomysłów, jak spożytkować czas, który spędzają w korkach. "W ponad trzydzieści godzin to ja bym do Paryża dojechał! Panele kładłem przez 4 godziny, to w tyle czasu pewnie bym całe mieszkanie wyremontował" - mówią mieszkańcy. 

Na pocieszenie może pozostać fakt, że polskim miastom też daleko do światowej czołówki. Najbardziej zakorkowanym miastem na świecie jest Los Angeles. Tam w ciągu roku kierowcy w korkach tracą ponad 100 godzin. 

 

 

(Dominika Baraniec/ko)

29%
71%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 32

Marek

Czwartek, 15 lutego 2018, 20:16

To wina ZIKITu i dyrektora Franka! Miasto powinno budować nowe ulice, poszerzać stare, budować węzły bezkolizyjne. A tu ciągle korki! W Zikicie powinny być dymisje za to!

Odpowiedz

Geograf

Czwartek, 15 lutego 2018, 13:12

@Matematyk

Tajlandia to państwo, a LA to miasto...

Odpowiedz

kraa

Czwartek, 15 lutego 2018, 12:29

Efekt ostatnich zmian w strefach zrobionych przez urzędasów Majchrowskiego (ZIKiT).

Odpowiedz

mieszkaniec

Czwartek, 15 lutego 2018, 12:08

to jest stare zdjęcie!!!, po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu w tej okolicy nie ma już takich korków ...

Odpowiedz

Matematyk

Czwartek, 15 lutego 2018, 10:41

Kraków: 36h Tajlandia: 4*36h=144h LA (najbardziej zakorkowane): ponad 100h. Dominiko Baraniec, co dla Ciebie oznacza słowo "ponad". W tym przypadku to bardzo dużo zmienia i wpływa na merytoryczność Twojego artykułu.

Odpowiedz

Czwartek, 15 lutego 2018, 10:35

Kraków jest zakorkowany, to fakt. Zastanawiam się tylko, na ile obiektywne jest to badanie. Z moich obserwacji Warszawa notorycznie stoi, autobusy jeżdżą jak chcą. Ruch samochodowy jest dużo większy niż w Krakowie.

Odpowiedz

Anty-patriota

Czwartek, 15 lutego 2018, 09:12

Czy Wy naprawdę wierzycie, że nowy prezydent poprawi sytuację w Krakowie? Nie mam złudzeń. Będzie tylko gorzej, niezależnie od tego, kto będzie rządził w Krakowie. I żadne wybory tego stanu rzeczy nie zmienią.

Odpowiedz

Środa, 14 lutego 2018, 22:23

@Daga

I prze cwaniaka franka.

Odpowiedz

Halinka

Środa, 14 lutego 2018, 22:12

@Kolo

Powiem wiecej- jest to ich celowe działanie i wcale się z tym nie kryją! Spowalnianie ruchu, zwężanie pasów, ulice jednokierunkowe, które generują ogromny, niepotrzebny ruch i nadkładanie kilometrów drogi plus dodatkowe spaliny. Oni twierdzą, że robią to specjalnie - żeby zniechcic ludzi do jazdy samochodem. I ja im wierzę, że to specjalnie. Nawet wierzę, że oni wierzą, że to skutkuje. Bo Zikit to stan umysłu....

Odpowiedz

Person

Środa, 14 lutego 2018, 22:11

100% racji. Choćby ostatnio , ścieżka rowerowa zaplanowana przez ZIKiT wzdłuż ul. Kamińskiego najdroższą w Europie. Ale CBA i Prokuratura śpią, a urzędnicy lody kręcą.

Odpowiedz

Środa, 14 lutego 2018, 22:02

@Misla

Pozbyć się wreszcie korupcjo gennego ZIKiTu , który nic nie robi oprócz generowania wydatków.

Odpowiedz

Kolo

Środa, 14 lutego 2018, 22:01

Niech pyclik wreszcie przestanie głupio gadać , weźmie się do uczciwej pracy. Winę za korki w Krakowie w większości ponoszą pracownicy ZIKiTU z niedojdą frankiem, który dba tylko o swój wizerunek , a nie o podległe mu działy. Światła w Krakowie nie służą rozładowaniu korków , tylko je generują i ZIKiT dobrez o tym wie, ale nic nie robi dla poprawy sytuacji.

Odpowiedz

Smok_Wawelski

Środa, 14 lutego 2018, 21:56

Idźcie wszyscy na wybory, czas przewietrzyć to miasto i uwolnić od dziada z Sosnowca i jego układów

Odpowiedz

Misla

Środa, 14 lutego 2018, 18:06

Majchrowski i zikit - dwie rzeczy do pilnej wymiany w Krakowie

Odpowiedz

Mieszkanka

Środa, 14 lutego 2018, 17:21

Taki stan jest wynikiem polityki p. Majchr. a właściwe braku dobrej polityki. Głosować jesienią na nowego prezydenta!

Odpowiedz

Ruczajka

Środa, 14 lutego 2018, 17:05

Ja jeszcze dodam, że brak P&R dokłada się do całości. A te które są..... proszę Państwa - słów brak. Parkingi na kilkadziesiąt miejsc a do tego w mieście a nie na obrzeżach miasta! A P&R na Ruczaju to szczyt! Owszem, jest zapełniony -przez pracownikow korporacji, których tam jest tyle. Firmy nie zapewniają im miejsc parkingowych- ale po co? Wystarczy kupic KKM na jedną linie i bardzo proszę - za 46 zł parkujesz cały miesiąc 2 kroki od pracy! Na pięknym parkingu P&R!!! Ogrodzony, bezpieczny.... kilka kroków od biurowca.... Bez wsiadania do tramwaju masz miejscówkę na P&R. W strefie trzeba za parkowanie płacić 250 a tu wystarczy 46 zł. Czy o to chodziło??? Po to ten P&R??? Wszyscy znajomi z okolicznych korpo tak robią... korki jak były tak są, pan Franek i pan Pyclik mówią jaki parking obłożony .... szkoda, że zbudowali korpo- parking za kwotę KKM na jedną linię....:

Odpowiedz

Jerzy

Środa, 14 lutego 2018, 16:47

Jeżeli pozwala się na wybudowanie tak ogromnej Galerii Handlowej w samym centrum, która generuje ogromny ruch samochodowy ( Klienci, dostawy towaru itp) to trudno się dziwić, że mamy korki w centrum ! Stare centru powinny być uwolnione od samochodów, wjazd dla mieszkańców i przedsiębiorców. Uwolnić centrum od urzędów i urzędników

Odpowiedz

Grzegorz

Środa, 14 lutego 2018, 16:47

@waweldragon

Drogi Dragonie, piszę o kilometrze czy dwóch, a nawet w części sytuacji 2x dłuższych dystansach. Oczywistym jest że samochody jako takie są niezbędne w wielu sytuacjach, co nie zmienia faktu że wielu naszych rodaków cierpi na ciężkodupie i przejście się do pracy, czy gdzie indziej, lub skorzystanie z transportu publicznego uważają za wykluczone. A w transport publiczny trzeba inwestować. Oczywiste.

Odpowiedz

Mieszkanka

Środa, 14 lutego 2018, 16:36

Kraków się korkuje a władze miasta pozwalaja na dalszą zabudowę nie tylko śródmieścia tzn. wiele tysięcy nowych aut które będą wjeżdżać, wyjeżdżać... blokować. Skoro ulice nie są z gumy, to ograniczyć ruch !

Odpowiedz