|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: Do jesieni w parku Lotników Polskich powstanie ogród deszczowy

W parku Lotników Polskich w Krakowie powstaje ogród deszczowy. Część stawu, będącego elementem kompleksu, jest już gotowa i wypełniła się deszczówką z ostatnich dni. Warta ok. 7 mln zł inwestycja ma się zakończyć jesienią.

Mach240390 / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Jak powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie Piotr Kempf, teren ogrodu deszczowego zajmie staw, nowa roślinność, alejki, pawilon z kawiarnią i przestrzenią do wypoczynku mieszkańców (w tym tarasy drewniane), a także plaża z ławkami i leżakami.

Staw, powstający w miejscu naturalnego zagłębienia, gdzie wiele lat temu znajdował się zbiornik wodny, zajmie powierzchnię 1 ha, a jego średnia głębokość wyniesie 1,5 m. Staw ma być podzielony na trzy części. Pierwsza z nich wypełniła się już deszczówką z ostatnich dni, a dwie pozostałe są na etapie wykończenia i nie są jeszcze szczelne. Oprócz wody z opadów, zbiornik będzie mógł być zasilany deszczówką spływającą z dachu pobliskiej Tauron Areny Kraków. Woda byłaby gromadzona w przypadku nawalnych deszczów i po oczyszczeniu trafiałaby do stawu, a nie do kanalizacji, jak obecnie.

„Staw nie będzie służył do kąpieli, a będzie naturalnym rezerwuarem wody, która może być wykorzystywana do podlewania roślin w przestrzeni miejskiej. Z drugiej strony będzie to oaza przyrody. Cały staw będzie w dużym stopniu porośnięty roślinnością wodną. Myślę, że będzie to miejsce bytowania ptactwa, a przy okazji miejsca do spokojnego wypoczynku krakowian” – podkreślił dyrektor ZZM, zwracając uwagę na ważną rolę zbiornika w czasie susz i odciążenie wodociągów. Staw w ogrodzie deszczowym pomieści łącznie 7 mln litrów deszczówki.

W parku pojawią się gatunki drzew takich jak klon czerwony, metasekwoja, dąb błotny oraz roślin wodnych i mniej znanych roślin szuwarowych: grzybień biały, grążel żółty, przęstka pospolita, oczeret jeziorny, rdestnica połyskująca, łączeń baldaszkowaty, kosaciec żółty, strzałka wodna, pałka wąskolistna, turzyca nibyciborowata, turzyca zwisła, turzyca sztywna.

Inwestycja warta 7 mln zł jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach programu Life Urbangreen, którego celem jest utworzenie innowacyjnej platformy technologicznej, usprawniającej zarządzanie terenami zielonymi w celu lepszej adaptacji do zmian klimatu.

W Krakowie funkcjonuje już ogród deszczowy – w parku Stacja Wisła, a w planach są kolejne m.in. na placu Axentowicza.

 

(PAP/łk)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

100%
0%