|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Komplet szczepień zapewni dodatkowe punkty podczas rekrutacji do publicznych przedszkoli

Po krakowskich żłobkach przyszedł czas przedszkola. Radni podjęli decyzję, że dzieci z kompletem szczepień będą zyskiwały dodatkowe punkty podczas rekrutacji do publicznych placówek. Zdaniem projektodawców, to sposób na zabezpieczenie zdrowia dzieci przed niebezpieczną "antyszczepionkową" modą panującą wśród części rodziców.

Posłuchaj, co mówi dyrektor przedszkola samorządowe nr 61, gdzie rodzice nowo przyjętych dzieci składają specjalne zaświadczenia o tym, czy dzieci są szczepione

Fot. Pixabay

Dyskusja podczas Rady Miasta była gorąca i można powiedzieć, że przypominała tę sprzed pół roku, kiedy radni przyjęli uchwałę dotyczącą żłobków.

Przyjęty projekt nie oznacza całkowitego zamknięcia publicznych przedszkoli przed nieszczepionymi dziećmi, bo na to nie pozwala prawo. Zgodnie z uchwałą, w kolejnej rekrutacji komplet obowiązkowych szczepień będzie najwyżej punktowanym kryterium decydującym o kolejności przyjęć. "Jeżeli ktoś chce posłać dziecko do przedszkola pierwszego wyboru, czyli najbliżej miejsca pracy lub domu, to to dziecko będzie musiało być zaszczepione. Ponieważ, jest to najwyżej punktowane kryterium, to dziecko nieszczepione może zostać przyjęte do przedszkola, ale takiego, które znajduje się np. na obrzeżach Krakowa. Myślę, że to wystarczający bodziec do tego, by rodzice zaszczepili dziecko. Nie chcę karać dzieci. Musimy wprowadzić twarde rozwiązania zgodne z prawem, że nieszczepienie dziecka jest przestępstwem" - tłumaczy Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków, który jest jednym z pomysłodawców rozwiązania.

Przyjęciu uchwały zdecydowanie sprzeciwiał się Wojciech Krzysztonek z klubu Platformy Obywatelskiej. Jak mówi - to tworzenie martwego prawa, którego przedszkola nie będą w stanie egzekwować. "Być może radny Wantuch lub inny pomysłodawca tego projektu zaproponuje by podzielić przedszkola na te z dziećmi zaszczepionymi i niezaszczepionymi, co byłoby kolejnym absurdem. Myślę, że szczepienia są ważne, powinniśmy edukować w tej kwestii społeczeństwo, ale absolutnie nie powinniśmy karać dzieci. To zbyt daleki krok" - podkreśla radny Krzysztonek. 

Przedstawiciele krakowskich przedszkoli większości przyznają, że do tej pory placówki nie gromadziły informacji o tym, czy przyjmowane w rekrutacji dzieci mają komplet obowiązkowych szczepień. Wyjątkiem jest przedszkole samorządowe nr 61 - tam rodzice nowo przyjętych dzieci składają na początku roku szkolnego specjalne zaświadczenia. "Wszyscy piszą takie oświadczenia, jeśli nie mogą uzyskać zaświadczenia od lekarza. Mamy jeden przypadek dziecka, które nie jest zaszczepione, ale nie mogę go "odsunąć". Nie mam takich podstaw prawnych" - tłumaczy dyrektorka.  

Teraz - zgodnie z uchwałą - publiczne przedszkola będą przyjmowały niezaszczepione dzieci dopiero wtedy, kiedy przyjmą wszystkich chętnych posiadających komplet szczepień ochronnych.

  

 

Zobacz też: Do samorządowych żłobków w pierwszej kolejności będą przyjmowane zaszczepione dzieci

 

 

Joanna Orszulak/jgk

 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

60%
40%