|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jest akt oskarżenia ws. nawoływania do zabójstwa Róży Thun

Do sądu skierowano akt oskarżenia wobec 39-letniego mężczyzny, który w mediach społecznościowych nawoływał do zabójstwa europosłanki Róży Thun - poinformował we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.

fot: Tomasz Bździkot

Tomasza B. oskarżono o to, że we wpisie zamieszczonym na Facebooku na początku stycznia publicznie nawoływał do stosowanie przemocy i zabójstwa europosłanki ze względu na jej przynależność polityczną. Chodzi o komentarz odnoszący się do jej udziału w niemieckim filmie dokumentalnym pt. "Polski zamęt. Róża Thun walczy o swój kraj".

Postępowanie toczyło się z zawiadomienia KOD Małopolska oraz przedstawicieli samej pokrzywdzonej. Jak poinformowała prokuratura, "przesłuchany w charakterze podejrzanego Tomasz B. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu".

Mężczyzna nie był do tej pory karany sądownie. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Pod koniec stycznia Róża Thun, która składała wówczas zeznania na policji odnośnie innego wpisu tego typu w mediach społecznościowych, mówiła dziennikarzom, że nie pierwszy raz pod jej adresem kierowane były groźby "śmierci, pobicia, ogolenia i innych okropnych rzeczy".

Przypomniała wówczas, że procesuje się o słowa nienawiści z red. Tomaszem Sakiewiczem i z eurodeputowanym Ryszardem Czarneckim (PiS). Thun zapowiedziała, że choć nie jest w stanie wychwycić wszystkich przypadków hejtu, będzie to jednak nadal robić, składać zawiadomienia; zaapelowała do wszystkich, którzy dostają groźby, by nie pozostawali obojętni.

Jak poinformował we wtorek PAP dyrektor biura prasowego Róży Thun w Krakowie Piotr Stolecki, obecnie toczą się dwie sprawy w związku z groźbami karalnymi i mową nienawiści wobec europosłanki.

"Monitorujemy wpisy na bieżąco. Jakiś czas temu wysłaliśmy między innymi do portalu Facebook i Twitter pisma z prośbą o usuwanie takich wpisów, i zawiadamiania policji o tych, w których pojawiają się poważniejsze groźby" - powiedział Stolecki.

 

 

 

(PAP/ko)

7%
93%