|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czym oddychamy w Niepołomicach?

Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy ruszyły z kolejną edycja akcji "Małopolska bez smogu". Przez sześć tygodni będziemy sprawdzali, czym oddychają mieszkańcy gmin otaczających Kraków. Na początek gościliśmy w Niepołomicach.

posłuchaj rozmowy Piotra Jędrzejewskiego z Ewą Lutomską z Polskiego Alarmu Smogowego

Fot. J. Orszulak

Sprawdź, pomiary pyłomierza w Niepołomicach

 

Mieszkańcy Niepołomic mówią wprost - mamy spory problem ze smogiem, który ma kilka źródeł. To spaliny setek samochodów, które bez przerwy krążą wąskimi uliczkami miasta, to również emisje z zakładów przemysłowych. Największym problemem są jednak dymiące kotły. "Powietrze jest bardzo zanieczyszczone, czasem ciężko oddychać. Teren nie jest przewietrzany, wszystko się zabudowuje. Powietrza jednak nie zmienimy, gdy sami nie weźmiemy się w garść" - przyznają mieszkańcy.

A jak powiedział Radiu Kraków wiceburmistrz Niepołomic - Adam Twardowski - takich pieców do wymiany jest aż 3 tysiące. "Pieniądze są na 670 kotłów: 260 zostało wymienionych, 160 w realizacji, 250 czeka jeszcze na wymianę. Możemy korzystać z funduszy, które metropolia krakowska wdraża w wianuszku gmin wokół Krakowa. To nawet 100% dofinansowania na wymianę pieca, czyli do ok. 7 tysięcy złotych" - mówił burmistrz Twardowski.

Wicemarszałek województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz podkreśla, że 9 małopolskich gmin otrzymało ostatnio dodatkowe pieniądze na wymianę kotłów. W przypadku Niepołomic to ponad 1 milion 750 tysięcy złotych. "To bardzo duży zastrzyk środków finansowych, bardzo mocno przyspieszający działania. Działania, które zapowiadaliśmy już wcześniej, bo zależy nam, żeby strefa czystego powietrza w Małopolsce się powiększała" - mówi Tomasz Urynowicz. 

To wciąż jednak za mało, dlatego władze gminy chcą postawić także na kontrole tego co jest spalane w piecach i edukację mieszkańców. 

Burmistrz podkreślał, że ma ogromną nadzieję na to, że mieszkańcy zmobilizują się i wymienią piece do 2022 roku, kiedy zgodnie z Uchwałą antysmogową dla Małopolski zlikwidowane mają być wszystkie "kopciuchy".  Pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego działają też w najbliższych dwóch tygodniach w Liszkach i Świątnikach Górnych - do 15 listopada. Później pyłomierze trafią do Zielonek, Wieliczki i Zabierzowa.

Akcję zakończą dwutygodniowe pomiary w Wielkiej Wsi, Michałowicach i Tyńcu. Na koniec samorządowcy, przedstawiciele władz województwa i działacze Polskiego Alarmu Smogowego spotkają się i wezmą udział w spólnej debacie nad tym jak idzie walka o czyste powietrze. 

 

 

W poniedziałek - dzięki weekedowym podmuchom wiatru - Małopolska była wolna od smogu.

 

 

(Joanna Orszulak/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Organizatorzy akcji:

 

Partner główny:

 

 

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Liszki, Świątniki Górne, Niepołomice, Zielonki, Wieliczka, Zabierzów, Wielka Wieś, Michałowice oraz Gminą Miejska Kraków.

 

25%
75%