|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

22. wigilia dla bezdomnych i ubogich w tym roku z akcją "Rękawiczka"

W niedzielę krakowski Rynek zamieni się w świąteczny stół. Już po raz 22. osoby bezdomne i potrzebujące będą mogły przyjść na wigilię, którą specjalnie dla nich organizuje restaurator i filantrop Jan Kościuszko. W zeszłym roku wydano ponad 50 tysięcy wigilijnych potraw. W tym roku organizatorzy przygotowują się na jeszcze większą liczbę. Charytatywne przedsięwzięcie rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do około 17.00.

Posłuchaj, co mówi Jan Kościuszko

Fot. arch. M. Lasyk

"Nasza Wigilia pokazuję skalę problemu ubóstwa. Dzisiaj każdy przejaw dobroci jest na salę złota. Od nas potrzebujący dostaną ciepły posiłek i możliwość spędzenia tego czasu z innymi. Z jednej strony są ci, którzy potrzebują, z drugiej ci, co chcą dać, a pomiędzy nimi ten stół. Nic nas nie dzieli, nie ma polityki, dajemy kłam plotkom o krakowskim skąpstwie" - mówi Kościuszko. 

W tym roku Wigilii Jana Kościuszko towarzyszy akcja "Podaruj ciepło - akcja Rękawiczka", którą zainicjowali krakowscy licealiści. Uczniowie przez kilka miesięcy zbierali rękawiczki, które w niedzielę przekażą osobom bezdomnym.

Co roku do Krakowa przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy osób z różnych stron kraju. Skosztują gorących wigilijnych potraw. W menu będą m.in: pierogi, łazanki, bigos i ponad 10 tys. porcji smażonego karpia.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig mówił, że miasto powinno być otwarte dla wszystkich, a Rynek Główny powinien być "dostępny zarówno dla najbogatszych, jak i najbiedniejszych". "Cieszymy się, że ten salon Krakowa w tym dniu jest otwarty dla potrzebujących" – mówił Kulig, dziękując pomysłodawcom i organizatorom wigilii.

Każdy, kto chce, może przynieść w niedzielę na Rynek żywność o przedłużonej przydatności do spożycia: konserwy mięsne, gotowe dania i makarony. Produkty te, podobnie jak żywność przekazana przez sponsorów, będą na bieżąco rozdawane potrzebującym.

Na Rynku Głównym stanie szpital polowy. Lekarze, pielęgniarki i wolontariusze z Centrum Dobroczynności im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i Klubu Absolwentów Collegium Medicum UJ będą w nim prowadzić bezpłatne badania diagnostyczne.

"W tym roku chcemy skupić się na badaniach takich, jak ultrasonografia jamy brzusznej i echo serca, które są pomocne w wyłapaniu chorób uciążliwych lub zagrażających życiu. Czasami właściwa diagnoza jest w stanie zupełnie zmienić codzienne funkcjonowanie" – mówił dziennikarzom lekarz chorób wewnętrznych i kardiolog Bartłomiej Guzik. Po diagnozie chorzy będą kierowani do miejsc, w którym mogą uzyskać bezpłatną pomoc.

"Trzeba przygotować ponad tysiąc kilogramów ryby. Smażenie będzie trwało aż do niedzieli rano. Bardzo się cieszę, że możemy w tej akcji uczestniczyć. Bądźmy dla innych mili i dzielmy się tym, co mamy. Czyńmy dobro" – mówił Bartłomiej Szczoczarz z Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska.

Podopieczni Fundacji im. Brata Alberta z podkrakowskich Radwanowic – uczestnicy terapii zajęciowej – będą pomagali w wydawaniu paczek żywnościowych.

"Dla nich to bardzo ważne, że mogą się włączyć w dzieło pomocy. Bardzo to przeżywają, czują się potrzebni" – mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Wielu ludzi, którzy przychodzą na tę wigilię, to nie są osoby potrzebujące pomocy materialnej, ale samotne. Myślę, że dzisiaj pojęcie bezdomności ma inny charakter niż w czasach św. brata Alberta sto lat temu. To osoby, które mają swój kąt, dowód osobisty, ale nie mają kontaktu z innymi. Potrzebują i ciepła fizycznego, i tego ludzkiego" – dodał.

Honorowy patronat nad XXII wigilią dla bezdomnych i potrzebujących objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jej współorganizatorem jest Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie. Akcję wspierają wolontariusze, właściciel sieci sklepów Biedronka, krakowski producent słodyczy Wawel SA, producent wędlin Bacówka, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska i firma ABC, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia.

 

 

(PAP/Wojciech Sidorowicz/ew)

100%
0%