|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Smog w Małopolsce: stare kotły, zły węgiel, mokre drewno. I brak kontroli

W osiemdziesięciu procent gmin w Polsce można bezkarnie palić śmieciami, bo nie ma realnej kontroli - alarmuje w Ogólnopolskim Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy. Średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to PÓŁ mandatu rocznie. Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda kontrola domowych kotłów i pieców w stu sześciu gminach w czterech województwach - w tym w Małopolsce. Skupiono się na egzekwowaniu przepisów dotyczących spalania odpadów, które obowiązują od dwudziestu lat.

Posłuchajmateriału Aleksandry Podziewskiej

Wysowa, fot. Damian Radziak

Jednak w małych miejscowościach i gminach nie ma sieci ciepłowniczych, a mieszkańcy ogrzewają swoje domy w głównej mierze paląc węgiel - często gęsto ten najgorszej jakości i jednocześnie najtańszy oraz drewno. Pieców - mimo dotacji i pracy ekodoradców - nie chcą.

- Naturalnym było spalanie suchego drewna. Teraz spalamy go trochę więcej i nie ma czasu, żeby ono odleżało swoje dwa sezony, żeby było suche, a wilgotne drewno dużo gorzej się pali, przez to spalamy go więcej – mówi Kamila Pakuła, ekodoradca z Gorlic. - Każdy ma swoje wytłumaczenie, dlaczego nie będzie zmieniał kotła, niektórzy twierdzą, że 20-, 30-letnie kotły to najlepsza rzecz, jaka im się w życiu trafiła. Problem ze smogiem mamy tylko w zimie. Skąd? Z ogrzewania.

Cena metra drewna opałowego to od osiemdziesięciu do stu siedemdziesięciu pięciu złotych za metr bieżący - w zależności od tego jakie to drewno. Te najmniej energetyczne gatunki - czyli spalające się szybciej i dające mniej ciepła - tak jak topola czy wierzba są najtańsze. Najdroższe są grab i buk.

 

Aleksandra Podziewska/jgk

60%
40%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

jo

Czwartek, 15 listopada 2018, 06:58

A co z obiecaną przez PIS tańszą taryfą grzewczą za prąd ? Puki co to zapowiadają podwyżki prądu i jakieś dofinansowania dla cwaniaków.

Odpowiedz

Mat

Środa, 14 listopada 2018, 21:26

Lepiej zajmijcie się sprawą "sprawnych działań" gazowni w zakresie przyłączania nowych użytkowników... Gdzie czeka się latami, trzeba pokonywać opieszalosc urzednikow, a umowa którą się podpisuje zawiera daty których gazownia wcale nie musi się trzymac. Państwo w państwie.

Odpowiedz

Kok

Środa, 14 listopada 2018, 17:32

OBNIŻCIE CENĘ GAZU NAJDROŻSZEGO W EUROPIE PRZY ZAROBKACH 4 KROTNIE NIŻSZYCH NIŻ W EUROPIE

Odpowiedz