|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Premier Mateusz Morawiecki: Katedrę Notre Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy

Katedrę Notre Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do pożaru średniowiecznej katedry Notre Dame w Paryżu. "Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze" - dodał premier. Podkreślił jednocześnie, że Notre Dame to wspaniały symbol Paryża, jak i "naszej" Europy.

fot: EPA/IAN LANGSDON

To wielka tragedia, która dotyka nie tylko naród francuski, płonie symbol naszej cywilizacji i europejskiego dziedzictwa - takimi słowami polscy politycy, w tym marszałkowie Sejmu i Senatu wyrażają ubolewanie z powodu pożaru paryskiej katedry Notre Dame.

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną. Francuscy strażacy podali, że pożar w katedrze Notre Dame ma "potencjalnie związek" właśnie z pracami renowacyjnymi budowli.

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". W płonącej katedrze zawaliła się iglica. Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz. Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Na wieść o pożarze katedry zareagowali również polscy politycy i ministerstwa.

"Polska rozpacza razem z Francuzami patrząc na setki lat historii katedry Notre Dame, Paryża, Francji i Europy w płomieniach" - wpis tej treści pojawił się w poniedziałek wieczorem na profilu twitterowym resortu spraw zagranicznych.

"Płonie Katedra #NotreDame - to wielka tragedia która dotyka nie tylko Naród Francuski. 1 grudnia 2018 r. wraz z Polonią uroczyście odsłanialiśmy tam Polską Kaplicę" - napisał na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Płonie katedra Notre Dame, symbol naszej cywilizacji i europejskiego dziedzictwa, wspaniały zabytek chrześcijaństwa. W imieniu polskiego Sejmu składam głębokie wyrazy współczucia mieszkańcom Paryża i wszystkim Francuzom" - podkreślił z kolei, również na Twitterze, marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

"Płonie Francja, której już nie ma... symbolicznie w Wielkim Tygodniu" - stwierdziła z kolei minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska napisała: "przerażający i bolesny widok płonącej katedry Notre-Dame. Jacy jesteśmy bezsilni wobec żywiołu".

"Paryżanie i Paryżanki, myślami jesteśmy z Wami. Bo piękna #NotreDame to część Europy. I odrodzi się jak Feniks z popiołów!" - napisał lider Wiosny Robert Biedroń.

B. prezydent Lecha Wałęsa stwierdził, że na widok płonącej katedry "pęka serce".

M.st. Warszawa na swoim koncie na Twitterze napisało: "Nasze miasto partnerskie @Paris walczy o #NotreDame, historyczną świątynię, wspaniały pomnik kultury. Jesteśmy z wami! Nous sommes avec vous!".

 

PAP/bp

0%
0%