|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ponad 298 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych dla Małopolski

Ponad 298 mln zł otrzyma w tym roku Małopolska z Funduszu Dróg Samorządowych. Rozpoczynamy nabór wniosków od samorządów - poinformował w czwartek wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Wnioski można składać do 15 kwietnia.

Fot. Pixabay

"Nowe drogi to perspektywa rozwoju poszczególnych terenów oraz sprawnego, komfortowego i bezpiecznego poruszania się mieszkańców i realizacja w zasady zrównoważonego rozwoju" - mówił w czwartek Piotr Ćwik. "W województwie małopolskim na realizację tego zadania rząd przeznaczył kwotę niemal 300 mln zł na zadania tegoroczne i zadania związane z realizacją poprzedniego programu oraz ponad 70 mln zł na realizację zadań wieloletnich” - poinformował.

Jak podkreślił, dokumenty potrzebne samorządom m.in. szczegółowe zasady naboru i oceny wniosków oraz formularze tych wniosków są już dostępne na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dofinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych uzyskają nowe projekty zgłoszone przez samorządy oraz projekty zakwalifikowane w ramach naboru prowadzonego jeszcze we wrześniu do ostatniej edycji "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019" (to 54 zadania o wartości 88,1 mln zł).

Wniosek o dofinansowanie powinien złożyć do wojewody zarządca drogi.

Samorząd można dostać pieniądze na: budowę, przebudowę lub remont dróg powiatowych bądź gminnych, skrzyżowań i mostów oraz na przebudowę dróg wewnętrznych, które po uzyskaniu właściwych parametrów technicznych będzie można zaliczyć do odpowiedniej kategorii dróg publicznych.

Maksymalna kwota dofinansowania jednego zadania to 30 mln zł (wcześniej było to tylko 5 mln zł). Wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodów własnych samorządu: im niższy będzie ten dochód, tym większa wartość wsparcia. Dofinansowanie wyniesie od 50 do maksymalne 80 proc. kosztów realizacji inwestycji.

"W naszym województwie 30 proc. całej kwoty na dofinansowanie chcemy przeznaczyć dla samorządów powiatowych, a 70 proc. dla samorządów gminnych, ale dopuszczamy możliwości manewrowania tymi procentami w zależności od tego, jakie będzie zainteresowanie samorządów" – mówił Piotr Ćwik.

Małopolska otrzyma w sumie ok. 370 mln zł: 298 mln 120 tys. zł w tym roku i 73,4 mln zł na zadania wieloletnie, których realizacja może rozpocząć się w 2019 r.

Wnioski od samorządów będzie oceniać komisja powołana przez wojewodę, która ustali listę zadań powiatowych i gminnych rekomendowanych do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych. Listę tę wojewoda przedstawi ministrowi infrastruktury, a jej zatwierdzenia dokona premier, który może dokonać na niej zmian oraz wskazać do dofinansowania dodatkowe zadania powiatowe lub zadania gminne.

Jak mówił w czwartek wojewoda Ćwik, jeśli proces naboru przebiegnie bez przeszkód, samorządy powinny otrzymać pieniądze na realizację inwestycji najpóźniej w lipcu.

 

 

 

(PAP/ko)

100%
0%