|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Anna Zalewska: szanujemy strajk okupacyjny. Mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia

Szanujemy strajk okupacyjny, mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dojdziemy do porozumienia - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, odnosząc się do prowadzonego w Krakowie strajku nauczycieli. Zapewniła jednocześnie, że terminy egzaminów nie są zagrożone.

Fot. M. Lasyk

Od poniedziałku przedstawiciele oświatowej Solidarności okupują małopolskie kuratorium oświaty w Krakowie. Łącznie w sali, którą zajęli pedagodzy, jest po kilkanaście protestujących z całego kraju. Nauczyciele domagają się wzrostu wynagrodzenia i skrócenia ścieżki awansu zawodowego.

Minister edukacji pytana wieczorem w Polsat News, czy pojedzie spotkać się z protestującymi nauczycielami odpowiedziała, że na miejscu są przedstawiciele rządu - małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

"Szanujemy strajk okupacyjny, mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do porozumienia" - powiedziała minister Zalewska. "Związki zawodowe mają różne możliwości wyrażanie swojego niepokoju, próśb o dalsze rozmowy, chociaż my cały czas rozmawiamy. (...) Rozmawiamy od trzech lat, (odbyło się) kilkadziesiąt spotkań" - podkreśliła szefowa MEN i dodała, że w tym czasie zrealizowano "właściwie większość postulatów".

"1 marca wysłaliśmy zgodnie z harmonogramem już wszystkie projekty ustaw do uzgodnień. Jesteśmy w rytmie trybu legislacyjnego, by zdążyć z naszymi zobowiązaniami" - powiedziała. Teraz - jak dodała - "oczekujemy na krok ze strony związkowców". "Powinniśmy rozmawiać, jak dochodzić w ciągu najbliższych lat do tych rozwiązań" - powiedziała minister. Jej zdaniem najlepszym miejscem do prowadzenia negocjacji jest Rada Dialogu Społecznego.

Szefowa MEN zapewniła, że terminy tegorocznych egzaminów nie są zagrożone. "Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia tegorocznych egzaminów. To, co dla nas najważniejsze, to zapewnienie bezpieczeństwa uczniom" - podkreśliła.

W ramach negocjacji płacowych minister edukacji Anna Zalewska zaproponowała wprowadzenie dodatku dla rozpoczynających pracę w zawodzie "Stażyści na start" (ma to być jednorazowe świadczenie dla nauczyciela stażysty: 1 tys. zł w pierwszym i tyle samo w drugim roku stażu), przywrócenie obowiązku corocznego uchwalania regulaminów wynagradzania nauczycieli i ich uzgadniania ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli. Szefowa MEN zapowiedziała również m.in. przyspieszenie wypłaty trzeciej z trzech zapowiedzianych podwyżek – we wrześniu 2019 r., a nie w styczniu 2020 r.

Związkowcy po kolejnych spotkaniach z szefową MEN informowali, że podtrzymują swoje dotychczasowe postulaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce zwiększenia o 1 tys. zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1 tys. zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" domagała się wcześniej podwyżki o 15 proc. jeszcze w tym roku, a później poinformowała, że żąda m.in. podniesienia płac w oświacie podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w styczniu powołała komitet protestacyjno-strajkowy, który zdecydował, że do 15 marca w szkołach i placówkach oświatowych mają się rozpocząć procedury sporu zbiorowego.

Te same procedury rozpoczął w połowie stycznia rozpoczęły Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność – Oświata" należący do Forum Związków Zawodowych.

Decyzją ZNP od 5 marca do 25 marca trwa referendum strajkowe we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach prowadzonego sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. FZZ prowadzi referendum strajkowe od 6 marca.

Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

 

 

 

 

(PAP/ko)

33%
67%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 9

Ale jaja! Ale jaja!

Piątek, 15 marca 2019, 13:09

@KORYTO+

Złodziei już usunęliśmy od rządów. Teraz strajkujący negocjują z rządem optymalne dla obu stron warunki płacowe.

Odpowiedz

Jožin z bažin

Piątek, 15 marca 2019, 13:06

Zalewska za wybitne osiągnięcia dla polskiej edukacji pojedzie do Brukseli i przytuli niezłą kasiorkę a Wy drodzy nauczyciele, dzieci i rodzice możecie ją co najwyżej cmoknąć.

Odpowiedz

Jaki elektorat taka i Pani Minister

Piątek, 15 marca 2019, 13:02

Oj trole pisowskie trolle, zrozumcie, że opluwanie kolejnej grupy (tak jak sędziów, lekarzy, rolników a teraz nauczycieli) działa tylko na waszą niekorzyść...a z tymi pitami co to wam każą rozsyłać pytanie po forach to żenujące doprawdy. Strasznie się musicie bać, że Was od koryta wywiozą na taczkach. nieuki...

Odpowiedz

KORYTO+

Piątek, 15 marca 2019, 12:40

Nauczyciele walczcie do końca z tymi rządzącymi złodziejami.

Odpowiedz

........

Piątek, 15 marca 2019, 12:13

no i nie dali odpowiedzi:(

Odpowiedz

tadam bum

Piątek, 15 marca 2019, 09:25

Oświadczenie majątkowe radnej: Nauczycielka w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Wielkiej Wsi, wynagrodzenie z umowy o pracę 67809 zł netto rocznie.

Odpowiedz

Nauczyciel

Piątek, 15 marca 2019, 09:16

Strajkują bo związkowcy muszą wykazać się działalnością.... Praca w szkole nie jest obowiązkowa i albo ktoś to lubi i robi to pomimo niskich zarobków albo niech idzie do innej pracy, lepiej płatnej.

Odpowiedz

........

Piątek, 15 marca 2019, 08:51

Szanowni nauczyciele. Pytam Was, bo z pewnością czytacie wiadomości i komentarze. Wytłumaczcie mi jedno, skoro w oświacie jest tak źle, praca jest ciężka, źle płatna, traktują Was niepoważnie itd to na litość - dlaczego wciskacie do szkół swoje dzieci??? Dlaczego w szkole jednego dziecka z "braku pieniędzy" na etat żegna się z dobrym nauczycielem, ale w jego miejsce wskakuje tuż po studiach córka innej zakorzenionej nauczycielki? Dlaczego w drugiej szkole świetny pedagog tzw starej daty dostaje od dyrekcji propozycję nie do odrzucenia przejścia na wcześniejszą emeryturę, a po wakacjach miejsce to obejmuje córka dyrektor z sąsiedniej placówki.... Mogę więcej przykładów. Więc jest źle, czy jhednak budżetówka jest najlepsza?

Odpowiedz

Piątek, 15 marca 2019, 08:24

Nauczyciele i związkowcy, pokażcie PITy, żeby Polacy wiedzieli, jaką klepiecie biedę.

Odpowiedz