A
A
A

Portugalia za mocna dla Polski

Polska - Portugalia 2:3. Stadion Śląski nie pomógł. Pierwsza porażka Jerzego Brzęczka w roli selekcjonera.

Krzysztof Piątek w akcji fot.PAP/A.Grygiel

W drugim meczu w rozgrywkach Ligi Narodów piłkarska reprezentacja Polski z Portugalią. Setny mecz w koszulce z orłem na piersi zagrał kapitan „biało-czerwonych” Robert Lewandowski. Dla Krzysztofa Piątka – był to dopiero drugi występ w reprezentacji, ale grający w poprzednim sezonie w barwach Cracovii napastnik – dziś jako pierwszy wywołał eksplozję radości na trybunach w „Kotle Czarownic”. W 18. minucie precyzyjnie główkował po dośrodkowaniu Rafała Kurzawy z rzutu rożnego i dał Polsce prowadzenie w tym meczu. Podopieczni Jerzego Brzęczka nie poszli jednak za ciosem. Minęło 14 minut. Za dużo swobody mieli rywale na prawym skrzydle, stamtąd dobre dośrodkowanie Andre Silva zamienił na gola. Dziesięć minut później próbujący interweniować przy ataku Rafy Kamil Glik – pakuje piłkę do własnej bramki. Pierwsza połowa potwierdza tezę, że najsłabszym ogniwem polskiej drużyny jest obrona. Brak zrozumienia, komunikacji, spóźnione interwencje. To kosztowało utratę prowadzenia. Początek drugiej połowy pogłębia frustrację. W 52 minucie trzeciego gola dla gosci strzela Bernardo Silva. Miał dużo czasu w polu karnym. Niespełna pół godziny przed końcowym gwizdkiem Jerzy Brzęczek wprowadza do gry Kamila Grosickiego i Jakuba Błaszczykowskiego. Dla tego drugiego, to 103. mecz w reprezentacji. Jest samodzielnym liderem tej statystyki. W 77 minucie właśnie Błaszczykowski pięknym strzałem z dystansu pokonał bramkarza rywali. Kilkanaście minut nadziei, ale reprezentanci Portugalii nie popełnili błędu. To oni mieli szanse na podwyższenie wyniku. Jerzy Brzęczek po raz pierwszy w roli selekcjonera poznał smak porażki. Magia „Kotła Czarownic” nie pomogła.

1:0 18' Krzysztof Piątek, 1:1 32' Andre Silva, 1:2 42' Kamil Glik (sam), 1:3 52' Bernardo Silva, 2:3 77' Jakub Błaszczykowski

Polska: Łukasz Fabiański - Bartosz Bereszyński (46' Tomasz Kędziora), Kamil Glik, Jan Bednarek, Artur Jędrzejczyk – Piotr Zieliński, Grzegorz Krychowiak (żk), Mateusz Klich (żk) (63' Jakub Błaszczykowski) , Rafał Kurzawa (64' Kamil Grosicki) - Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek. Trener: Jerzy Brzęczek.

Portugalia: Rui Patricio – Joao Cancelo, Pepe,(żk)Ruben Dias, Mario Rui – Ruben Neves,Wiliam Carvalho (żk), Pizzi (75' Renato Sanches) Rafa Silva (85' D.Pereira), Andre Silva (żk), Bernardo Silva (90' .Bruno Fernandes), Trener: Fernando Santos.

Sędzia: Carlos Del Cerro (Hiszpania).