|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

XX Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

XX Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów - 23-25.08.19 - Tarnów

XX Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

informacja prasowa

W zmienionym terminie, bo pod koniec sierpnia obędzie się kolejna, dwudziesta już edycja Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Okręgowe
w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej przy współpracy z Centrum Kultury Romów w Tarnowie, potrwa trzy dni.

 

Tegoroczny Tabor zmienia swą tradycyjną formułę. Wydarzenie będzie połączone z organizowanym wspólnie
z Tarnowskim Centrum Kultury projektem „Roma. Cygańskie lato”. Rozpocznie się w piątek, 23 sierpnia wyjazdem wozami spod Muzeum Etnograficznego do Stadniny Koni Klikowa. Uroczysty przejazd zakończy się ogniskiem cygańskim. Jednocześnie, o godzinie 19:00 w tarnowskim Amfiteatrze Letnim odbędzie się prezentacja filmu Emila Kusturicy „Biały kot, czarny kot”.

 

Kolejny dzień rozpoczniemy konferencją w restauracji Stara Łaźnia pt. „Na bister – Sytuacja Romów
w Europie”. Jednocześnie w amfiteatrze o godzinie 11:00 i 14:00 prowadzone będą warsztaty dla dzieci, podczas których wspólnie będziemy tworzyć biżuterię cygańską (zajęcia skierowane do dzieci od 6. Roku życia lub młodszych z pomocą rodziców). Dzień zakończą koncerty jazzu romskiego Hot Swing Band (Polska) i Siergiej Wowkotrub Quartet (Ukraina/Polska).

 

Niedziela będzie dniem wspomnień. O godzinie 10:00 uczestnicy przejadą Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów, którego trasa obejmie Tarnów, Żabno, Bielczę, Borzęcin Dolny i Szczurową. Całość wydarzeń zakończy w tarnowskim amfiteatrze koncert niemieckiej gwiazdy Gypsy jazz Joscho Stephana (Niemcy).

 

Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny.

 

Główne cele Taboru Pamięci to integracja Cyganów wokół ich wędrowania i upamiętnienie Zagłady. Inicjatywa spotyka się z coraz większym zainteresowaniem Romów, którzy deklarują udział w następnych wędrówkach.

 

Tabor stał się okazją do spotkania i poznania. Dla młodych jest to możliwość zasmakowania namiastki życia taborowego, a dla starszych jego wspomnienie. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów to ważne wydarzenie integrujące Cyganów, podobnie jak festiwale w Gorzowie Wielkopolskim i Ciechocinku, czy pielgrzymki do Częstochowy i Limanowej.

 

Patroni medialni: miesięcznik miejski Tarnów.pl, portal kultura.tarnow.pl, Radio Kraków i RDN Małopolska

 

Projekt realizowany dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020.

 

Wydarzenia w Amfiteatrze realizowane w ramach projektu „Roma. Cygańskie Lato”, organizowanego przez TCK i Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Projekt współfinansowany z budżetu Gminy Miasta Tarnowa
i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

100%
0%