|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kulturalny sierpień w NCK

Kulturalny sierpień w NCK

11 sierpnia (niedziela), g. 18.00, scena plenerowa NCK

NUTY Z HUTY - Scena letnia 

LIDIA JAZGAR z zespołem

wstęp wolny 

Scenę plenerową przejmuje krakowska grupa muzyczna o ponad 30-letniej tradycji, założona przez Lidię Jazgar i Ryszarda Bączka. Muzyka GALICJI to autorskie propozycje, wsparte także tekstami zaprzyjaźnionych poetów.

Wystąpią:

Lidia Jazgar - śpiew

Ryszard Brączek - gitara

Michał Gąsiorowski - gitara

Rafał Mazur - gitara basowa

Gertruda Szymańska - perkusja, instrumenty perkusyjne

 

 

14 sierpnia (środa), g. 19.00, Opactwo Cystersów w Mogile

Opactwo Cystersów w Mogile, Kraków – ul. Klasztorna 11

 „Koncert dla Maryi” – uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra 2019

W programie koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu: Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, Chóru i Orkiestry Bazyliki Ojców Cystersów, Orkiestry Grzegorza Chyca, Orkiestry Nowa Huta Marching Band.

Prowadzenie – Basia Stępniak-Wilk

 

Dodatkowo, w godzinach 10.00 – 19.00 zwiedzanie ogrodu i wirydarza klasztornego oraz wystawy Krakowskiego Klubu Fotograficznego: „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne” (krużganki) – tegoroczna Noc Cracovia Sacra, wchodząca w skład projektu „Krakowskie Noce”, dedykowana jest właśnie ogrodom i wirydarzom klasztornym, terenom na co dzień niedostępnym, niejednokrotnie objętym klasztorną regułą.

wstęp wolny

 

 

15 sierpnia (czwartek), g.19.00,

Kościół pw. św. Wojciecha w Opactwie Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

„Unitatis” – koncert w ramach Nocy Cracovia Sacra 2019

Koncert instrumentalny melodii sakralnych w wykonaniu zespołu The Oneness w składzie: Jarosław Tyrała (skrzypce), Maciej Łacny (wiolonczela), Oleg Dyyak (akordeon, duduk, perkusjonalia), Mikołaj Pospieszalski (kontrabas).

Dodatkowo, w godzinach 10.00 – 18.00 zwiedzanie ogrodu i wirydarza klasztornego oraz wystawy: „Jubileusz powstania Żeńskiego Gimnazjum Ziemiańskiego” (m.in. dokumenty założycielskie, pamiątki, fotografie, mini klasa, dzienniki zajęć; zwiedzanie w grupach 20-osobowych wg kolejności przybycia na Furtę Klasztoru) – tegoroczna Noc Cracovia Sacra, wchodząca w skład projektu „Krakowskie Noce”, dedykowana jest właśnie ogrodom i wirydarzom klasztornym, terenom na co dzień niedostępnym, niejednokrotnie objętym klasztorną regułą.

wstęp wolny

 

 

 

18 sierpnia (niedziela), g.12.00,

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej (os. Szklane Domy 7)

ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA „ŚLĄSK” im. Stanisława Hadyny

KONCERT SAKRALNY z muzyką Stanisława Moniuszki

w wykonaniu solistów, chóry i orkiestry

wstęp wolny

Podczas koncertu usłyszymy: Mszę łacińską Des-dur oraz I i III „Litanię Ostrobramską” Stanisława Moniuszki – kompozytora, który był nie tylko autorem muzyki operowej i pieśniarskiej, ale także twórcą ok. 80 utworów muzyki sakralnej: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. Znakomite dzieła sakralne Moniuszki nawiązują do muzycznej kultury ludowej i doskonale korespondują z poziomem artystycznym Zespołu „Śląsk”. Artyści chóru
i orkiestry Zespołu dołożyli wszelkich starań, aby efekty ich artystycznej pracy zapewniły słuchaczom niezwykłe doznania muzyczne i estetyczne oraz godnie uhonorowały pamięć o wybitnym polskim kompozytorze.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Zespół odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach i dał ponad 7 tysięcy koncertów dla około 25 milionów widzów. Jego ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

 

Wydarzenie towarzyszące Nocy Cracovia Sacra 2019, realizowane w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia Nowej Huty.

 

 

18 sierpnia (niedziela), g. 18.00, scena plenerowa NCK

NUTY Z HUTY - Scena letnia 

AGATA ŚLAZYK

wstęp wolny 

W programie koncertu „Gdzieś na ulicy nienazwanej… Pieśni Piwnicy pod Baranami” pojawią się nie tylko prawdziwe „piwniczne hymny”, ale także kompozycje zainspirowane poezją Bolesława Leśmiana, Haliny Poświatowskiej, Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej, utwory Zygmunta Koniecznego – m.in. „Taka głupia to ja już nie jestem”, „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”, „Ta nasza młodość”, czy utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Agata Ślazyk - artystka, która łączy w sobie wielki temperament z ogromną wrażliwością oraz wybitnym warsztatem wokalnym. Proponuje w swoich koncertach niezwykłe spektrum nastrojów, od delikatnych ballad, które śpiewa akompaniując sobie na gitarze, po dynamiczne, wręcz rockowe kompozycje. Koncertowała w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii. Piosenki z autorskiej płyty: "Znów za długo spałam", "To daje mi pewność", „Z sercem na dłoni”, dzięki głosom słuchaczy znalazły się na szczycie Alternatywnej Listy Przebojów Radia Kraków (więcej informacji: www.agataslazyk.pl)

Wystąpią:
Agata Ślazyk - gitara, wokal

Tomasz Kmiecik – fortepian

Michał Chytrzyński – skrzypce

Krzysztof Wyrwa - gitara basowa

Michał Peiker - perkusja

 

 

25 sierpnia (niedziela), g. 18.00, scena plenerowa NCK

NUTY Z HUTY - Scena letnia 

LESZEK WÓJTOWICZ

wstęp wolny 

Liryczny koncert na scenie plenerowej – Leszek Wójtowicz z recitalem autorskim „Moja Litania”.

Leszek Wójtowicz - związany od lat z Piwnicą pod Baranami poeta, pieśniarz, gitarzysta i autor muzyki. Swój pierwszy recital autorski pt. "Niepewna pora" przedstawił krakowskiej publiczności w listopadzie 1980 r. Swoje recitale prezentował zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, czyli w Paryżu, Wiedniu, Kuwejcie, Dubaju, Abu Dhabi, Magnitogorsku, Nowym Jorku, Pittsburgu, Waszyngtonie i Baltimore. Uhonorowany licznymi odznaczeniami, m. in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,  Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalem Niezłomnym w Słowie, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego,  Medalem „Dziękujemy za Wolność”.

 

 

28 sierpnia (środa), g. 18.00, Scena NCK

Kino Letnie Navigator

BLUE HEART (USA 2018)

Najlepszy film w kategorii Człowiek i Góry na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich „Lądek Film Tour” im. Andrzeja Zawady.

Półwysep Bałkański jest ostatnią w Europie ostoją dzikich rzek. Nieubłagany rozwój technologii hydroenergetycznych grozi niestety zniszczeniem kultury i ekologii tego dzikiego regionu. Jeśli zawiodą wysiłki lokalnej opozycji, to szumiące strumienie i bystre rzeki zostaną zamknięte w betonowych okowach ponad 3 tysięcy zaplanowanych tam. Aktywiści działający wzdłuż brzegów rzek w sześciu krajach oraz europejskie organizacje pozarządowe (takie jak Riverwatch, z niemieckim działaczem Ulrichem Eichelmannem na czele) walczą ze skorumpowanymi rządami, wspieranymi przez ogromne sumy zagranicznych pieniędzy. Film "Blue Heart" dokumentuje bitwę o albańską Vjosę, największą rzekę bez tam w Europie. Pokazuje też wysiłek włożony w ratowanie zagrożonego gatunku rysia bałkańskiego w Macedonii oraz miesięczny protest mieszkanek Kruščicy w Bośni, domagających się dostępu do jedynego źródła wody pitnej w okolicy. Historie te uświadamiają grożącą temu rejonowi największą katastrofę ekologiczną w Europie.

Klub Podróżnika Navigator zaprasza na wakacyjny cykl seansów filmowych. Filmy zobaczymy dzięki współpracy z Górskim Festiwalem Filmowym „Lądek Film Tour” im. Andrzeja Zawady.

bilety - 10 zł

 

 

 

30 sierpnia (piątek), g. 19.30, Scena NCK

„Sonety krymskie”  Moniuszki – koncert

Odkrywane po latach zapomnienia niezwykłe dzieło Stanisława Moniuszki zabrzmi 30 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury, w 200. rocznicę urodzin tego wybitnego polskiego twórcy. Z Chórem Polskiego Radia wystąpi tenor Aleksander Kunach oraz {oh!} Orkiestra Historyczna pod dyrekcją Mortena Schuldt-Jensena.

„Sonety krymskie” to kantata, którą Stanisław Moniuszko napisał do słów zaczerpniętych ze słynnego zbioru 18 sonetów Adama Mickiewicza w 1867 roku. Pierwsze wykonanie kompozycji Moniuszki w 1868 roku w Warszawie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Oskar Kolberg recenzował z zachwytem: „Sonety ułożone w muzykę – rzecz rzadka, prawie nie praktykowana”.

To właśnie dzieło Chór Polskiego Radia zamierza przypomnieć w roku, w którym świętujemy jubileusz 200. rocznicy urodzin Moniuszki. Wykonanie to będzie jednak niezwykłe. Do nowohuckiego koncertu zaproszona bowiem została grająca na instrumentach z epoki {oh!} Orkiestra Historyczna, dzięki czemu napisane ponad 150 lat temu „Sonety krymskie” zyskają szczególny, historyczny wydźwięk. W roli solisty wystąpi znakomity tenor Aleksander Kunach. Całość poprowadzi ceniony duński dyrygent Morten Schuldt-Jensen.

Wykonawcy:

Aleksander Kunach – tenor,

Chór Polskiego Radia,

Maria Piotrowska-Bogalecka – kierownictwo artystyczne,

Orkiestra Historyczna,

Morten Schuldt-Jensen – dyrygent

 

Organizatorzy:

Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris, Nowohuckie Centrum Kultury

bilety - 40 i 30 zł

 

Projekt współfinansowany przez Gminę Miejska Kraków

 

 

 

 

 

NCK WYSTAWY

 

WYSTAW UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ PRACOWNI PLASTYCZNEJ NCK

5 czerwca - 31 sierpnia, Szara Galeria CENTRUM

wstęp wolny

 

STANISŁAW SENISSON „Pionierzy Nowej Huty” – wystawa fotografii

1-31 sierpnia, FOTO-GALERIA

wstęp wolny

 

ZBIORY GALERII CENTRUM NCK – malarstwo, rysunek, grafika

1 lipca - 31 sierpnia, Czarna Galeria CENTRUM

wstęp wolny

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

stała wystawa malarstwa

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł oraz 1 zł (25.06-31.08 w g. 11.00-13.00 dla młodzieży do 18 lat)

0%
0%