|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Barok na Spiszu

Festiwal "Barok na Spiszu" - 15-25.08.19 - Niedzica

Gorąca atmosfera lata zapowiada nadejście kolejnej odsłony festiwalu Barok na Spiszu. W tym roku już po raz siódmy będziemy mogli zwiedzić piękne, zabytkowe wnętrza spiskich kościołów, wysłuchać mini wykładu, a przede wszystkim usłyszeć w nich wspaniałą, znakomicie wykonaną muzykę.

Festiwal Barok na Spiszu narodził w roku 2012 i w ciągu sześciu lat trwania stał się jednym z najciekawszych festiwali muzyki dawnej w Polsce. Ideą powstania była organizacja koncertów muzyki barokowej we wnętrzach urokliwych kościołów na Spiszu, których wyposażenie w głównej mierze pochodzi z epoki baroku. Na festiwal zapraszani są znakomici artyści, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki i z użyciem historycznych technik gry, czy śpiewu. Festiwal kładzie szczególny nacisk na prezentację artystów polskich oraz barokowej muzyki polskiej.

W tym roku tematem festiwalu będą EMOCJE. Zapraszamy Państwa na pięć ekscytujących koncertów i pełnych gorących uczuć koncertów. Festiwal zainauguruje 15 sierpnia zespół Overtone z Wrocławia w programie 15 sierpnia w programie, zatytułowanym „Pod osłoną nocy, czyli kobieta w biblii i nie tylko”. 17 sierpnia zespół Ensemble del Passato (Poznań) pomoże nam przyjrzeć się nieco głębiej emocjom w muzyce sakralnej w programie zatytułowanym Sacrum i emocje. 23 sierpnia zespół w składzie Katarzyna Wiwer, Adrianna Bujak-Cyran, Anna Śliwa, Joanna Solecka, Aleksandra Buczyńska, Anna Kowalska wystąpi w ekscytującym programie „Narzeczona czy mniszka? Tęsknota za oblubieńcem”. 24 sierpnia będziemy świadkami sporów małżeńskich skrzypków Małecka & Małecki w programie „Ogień i woda”, a festiwal zakończą 25 sierpnia Angielskie „Pieśni szalone” (Mad songs).

Podczas tegorocznego festiwalu nie zabraknie również zwiedzania pięknych, zabytkowych wnętrz, nie zabraknie również mini wykładów, a przede wszystkim nie zabraknie wspaniałej atmosfery! Zapraszamy na muzykę, na zwiedzanie, na spotkania z artystami! Zapraszamy na barokowy Spisz!

VIII Festiwal Barok na Spiszu, Niedzica 2019 zrealizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz we współpracy z Gminą Łapsze Niżne, jej Włodarzowi: Panu Wójtowi Jakubowi Jamrozowi nisko się kłaniamy. Słowa podziękowania należą się także naszym partnerom, firmom i instytucjom, wspierającym nasze działania na Spiszu: Muzeum-Zamkowi w Niedzicy, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskiemu, Jurgów Ski, Kotelnicy Białczańskiej, Orlemu Gniazdu w Sromowcach Wyżnych. Wszystkim naszym patronom, dzięki którym ta edycja festiwalu jest tak obfita, bardzo serdecznie dziękujemy. Patronat medialny nad festiwalem sprawują: Radio Kraków, Pieninyinfo.pl, Tygodnik Podhalański, Podhale Region, Gość niedzielny, TV Podhale, Na Spiszu, Niedzica.espisz.pl, Watra.pl, Małopolskaonline.pl. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Małopolski i Wójt Gminy Łapsze Niżne.

 

Serdecznie zapraszamy do spędzenia sierpnia na barokowym Spiszu!

Katarzyna Wiwer i Rafał Monita

 

Spisz (łac. Scepus, węg. Szepes, słow. Spiš, niem. Zips) – teren pogranicza, dawniej na rubieżach i Rzeczypospolitej, i Cesarstwa Austro-Węgierskiego, dziś w sercu Europy. Ze spiskiej Niedzicy blisko do Krakowa (100 km), Zakopanego (40 km), Katowic (170 km), Tarnowa (130 km), do Popradu (60 km), Budapesztu (300 km), Koszyc (140 km), Lwowa (350 km). Kultura działa się na przestrzeni lat i w Niedzicy, w Lewoczy, w Podolińcu, i w Kieżmarku, i w Starej Lubowli. Każde z tych miast i miasteczek w ciągu kilkuset lat historii tworzyło swoje dzieje i do dziś jest znane ze swej kultury, z zabytków i ciekawej historii.

 

PROGRAM FESTIWALU:
 

15 SIERPNIA 2019, czwartek JURGÓW, kościół św. Sebastiana

18.00 oprowadzanie po kościele (Józef Górka)

18.30 koncert (mini-wykład: )

POD OSŁONĄ NOCY... CZYLI KOBIETA W BIBLII I NIE TYLKO

Overtone (Wrocław)

 

17 SIERPNIA 2019, sobota NIEDZICA, kościół św. Bartłomieja

16.30 oprowadzanie po kościele (Elżbieta Łukuś)

17.00 koncert (mini-wykład: )

SACRUM I EMOCJE

Ensemble del Passato (Poznań)

 

23 SIERPNIA 2019, piątek NOWA BIAŁA, kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

17.30 oprowadzanie po kościele (ks. Tadeusz Korczak)

18.00 koncert (mini-wykład: )

NARZECZONA CZY MNISZKA? TĘSKNOTA ZA OBLUBIEŃCEM

Scepus Baroque (Spisz)

 

24 SIERPNIA 2018, sobota FRYDMAN, kościół św. Stanisława

17.30 oprowadzanie po kościele (Piotr Wojtaszek)

18.00 koncert (mini-wykład: )

OGIEŃ I WODA - SPORY MAŁŻEŃSKIE

Capella 1547 (Leszno)

 

25 SIERPNIA 2018, niedziela NIEDZICA, Zamek Dunajec

polecamy zwiedzanie zamku w godzinach otwarcia (wstęp płatny)

19.15 koncert (mini-wykład: )

ANGIELSKIE „PIEŚNI SZALONE” (MAD SONGS)

Katarzyna Wiwer, Christoph Urbanetz, Andrzej Zawisza

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

     

Organizator:

Fundacja Kulturalny Szlak

 

Mecenas:

ZEW Niedzica SA

 

Partnerzy:

Oficyna Artystyczna Astraia

Województwo Małopolskie

Gmina Łapsze Niżne

Gmina Bukowina Tatrzańska

Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy

Parafia św. Stanisława we Frydmanie

Parafia św. Bartłomieja w Niedzicy

Parafia św. Sebastiana w Jurgowie

SHS – Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy

Kotelnica Białczańska

Jurgów Ski

Muzeum Tatrzańskie

Orle Gniazdo w Sromowcach Wyżnych

 

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Małopolskiego

Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz

 

Dyrektor artystyczny: Katarzyna Wiwer

Dyrektor wykonawczy: Rafał Monita

 

Patroni medialni:

Tygodnik Podhalański Pieninyinfo.pl Radio Kraków

TVPodhale Podhale24.pl Gość niedzielny Barokowo.pl

Małopolskaonline Podhale Region

Watra.pl Na Spiszu niedzica.espisz.pl

 

www.baroknaspiszu.pl

             

Do tego roku, podczas sześciu edycji od roku 2012, na festiwalu Barok na Spiszu odbyło się 27 zróżnicowanych pod względem obsady i charakteru barokowych koncertów. Gościliśmy znawców stylowego wykonawstwa muzyki dawnej m.in. Andrzeja Szadejkę, Andrzeja Zawiszę, Macieja Gocmana, Piotra Olecha, Marcina Szelesta, Urszulę Stawicką, Katarzynę Tomczak-Feltrin, Pawła Iwaszkiewicza, Patrycję Domagalską-Kałużę, Marka Nahajowskiego, Katarzynę Wiwer. Koncerty miały miejsce w pięknych wnętrzach spiskich kościołów w Niedzicy, Frydmanie, Kacwinie, Jurgowie, Łapszach Wyżnych, Krempachach. Powołano zespół związany z festiwalem dla realizacji idei muzycznych na festiwalu Barok na Spiszu, od którego zespół wziął nazwę. Pomysłodawczynią i animatorką zespołu jest śpiewaczka Katarzyna Wiwer, dyrektor artystyczny festiwalu. Ideą zespołu są wykonania muzyki barokowej pełne energii, świeżości, otwarte na nowe, niekonwencjonalne interpretacje i konteksty. Zespół skupia artystów wysokiej klasy, specjalizujących się w wykonaniach muzyki dawnej, również tych wychodzących poza purystyczny styl wykonywania tej muzyki; łączących różne zainteresowania muzyczne, różne inspiracje, w nową, ciekawą, świeżą całość.

Nad koncepcją programową festiwalu co roku czuwa Katarzyna Wiwer, świetna sopranistka, specjalizująca się w szeroko pojętej muzyce dawnej, nie stroniąca jednak także od pieśni, czy muzyki współczesnej, mająca w repertuarze również muzykę szkocką.

 

FUNDACJA KULTURALNY SZLAK

 

Festiwal jest organizowany przez Fundację Kulturalny Szlak, której zadania statutowe obejmują promocję idei mających na celu rozwój regionalny Małopolski, promocję kultury i sztuki związanej z rejonem Województwa Małopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem terenu Podhala i Pienin oraz zwiększenie zaangażowania mieszkańców Małopolski i turystów w życie kulturalne Województwa Małopolskiego.

Fundacja co roku stara się o środki na organizację obu swoich festiwali, oprócz festiwalu na Spiszu zapraszamy jeszcze na festiwal Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, odbywający się w lipcu od 9 lat.

Jeśli macie Państwo chęć wesprzeć nasze działania na niwie kulturalnej, prosimy o wpłatę na działania statutowe Fundacji na konto:

18 2490 0005 0000 4530 5162 5680 z dopiskiem „na działania statutowe fundacji”.

Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę, która pozwoli nam na realizację naszych idei w kolejnych latach.

 

 

0%
0%