|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|

Debata "Rzeczy piękne, rzeczy brzydkie… Po co w muzeum są muzealia?" 20 czerwca w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

0

A
A
A

ZAPRASZAMY NA DEBATĘ W RAMACH KRAKOWSKIEGO KOLOKWIUM
Rzeczy piękne, rzeczy brzydkie… Po co w muzeum są muzealia?
sala Miedziana w Pałacu Krzysztofory
20 czerwca 2017 (wtorek) o godz. 18:00

Udział w debacie wezmą: prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska (zastępca dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), dr Antoni Bartosz (dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie).
Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Muzealia wydają się dla muzeum czymś oczywistym, wszak muzeum to „instytucja gromadząca, przechowująca i konserwująca zbiory z różnych dziedzin kultury, sztuki, nauki lub techniki i udostępniająca je publiczności w formie wystaw”.  Ale czy na pewno tak faktycznie jest? Obecnie ogromną popularność zyskują placówki, w których wizualizacja i przeskalowane reprodukcje stanowią o narracji, znacznie dominując nad oryginalnymi eksponatami. Jaką współcześnie funkcję pełnią muzealia? Co decyduje, że rzecz staje się muzealium? Dlaczego wreszcie wciąż żywy jest społeczny stereotyp, wedle którego Muzeum to przechowalnia rzeczy niepotrzebnych, które należą już wyłącznie do przeszłości? Rodzi to ważne pytanie; czy wszystkie artefakty żyją w muzeum „pełnią życia” – a zatem pochodzą z przeszłości, ale służą naszemu rozumieniu współczesności i rozwojowi w kierunku przyszłości?

Sukces w działaniu każdego muzeum zależy od połączenia przynajmniej dwóch elementów – zdolności zachowania wartości naukowej, artystycznej i poznawczej oraz umiejętności przyciągnięcia jak największej liczby zwiedzających. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa trwają prace nad nowatorskim w skali Polski projektem pod nazwą Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów – magazynem muzealiów, połączonym z pracowniami konserwatorskimi, którego funkcja będzie poszerzona o element kontaktu z publicznością.
Muzealne magazyny są zazwyczaj niedostępne dla osób z zewnątrz. Przeważająca część zbiorów ukryta jest w magazynach bez możliwości kontaktu ze zwiedzającym. Biorąc pod uwagę, iż to właśnie  w magazynach muzealnych kryje się większa część posiadanych zbiorów, to niewykorzystanie ich edukacyjnego i poznawczego potencjału bywa powodem formułowania zarzutów swoistej „niegospodarności dziedzictwem”. Dlatego też w Muzeum Historycznym m. Krakowa zapadła decyzja o zrealizowaniu magazynu, który będąc nowoczesnym i bezpiecznym miejscem przechowywania muzealiów, będzie równocześnie miejscem otwartym dla interpretacji artefaktów, miejscem spotkań umożliwiającym bezpośrednią relację z muzealiami. Przygotowując się do otwarcia nowego oddziału, które to wydarzenie planujemy na początek grudnia tego roku, chcemy równolegle prowadzić debatę, w której pochylimy się nad szerszym kontekstem sensu relacji muzeum – muzealium – publiczność.