|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Od 27 czerwca Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – stała wystawa ponownie otwarta dla zwiedzających

Gabinet Kolekcjonera

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie –

stała wystawa ponownie otwarta dla zwiedzających

 

Od 27 czerwca Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich. Ponownemu otwarciu najsłynniejszej ekspozycji zamkowej towarzyszy szereg niespodzianek. Dotychczas zamknięte gabinety: Holenderski i Kolekcjonera, staną się dostępne, a nowy wawelski zakup - niezwykły renesansowy klejnot z przedstawieniem Tarkwiniusza i Lukrecji zagości w stałej ekspozycji. Po raz pierwszy będzie się można przyjrzeć legendarnym głowom wawelskim dzięki ustawionemu w Sali Poselskiej lustru, natomiast przy Sali pod Planetami wygospodarowano miejsce, w którym będzie znajdować się pokój dla opiekuna z dzieckiem. Oprawą muzyczną wydarzenia będzie wieczorny koncert skrzypcowy Stanisława Słowińskiego, którego transmisja dostępna będzie na żywo w wawelskich mediach społecznościowych.

Otwarcie, po długim zamknięciu na czas pandemii, najważniejszej ekspozycji zamyka dwuetapowy, bezpieczny powrót do zwiedzania zamku. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – najważniejsza wystawa stała – nawiązuje do wyglądu rezydencji królewskiej
z XVI wieku i początków XVII. Obejmuje ona wielkie sale – Poselską i Senatorską. Tu można zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, królewskie portrety, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich (XV/XVII w.), a także renesansowe meble włoskie. Zwiedzający po raz pierwszy mają możliwość poznania wyjątkowych przestrzeni: Gabinetu Kolekcjonera oraz Gabinetu Holenderskiego. W salach II piętra pojawią się również trzy obrazy dotychczas nieeksponowane na stałej wystawie. Jest to tondo Adoracja Dzieciątka namalowana na drewnie topolowym oraz dwa obrazy prezentowane w Sali Pod Ptakami – portret króla Władysława IV zakupiony w 2013 roku we Włoszech (datowany na 1. połowę XVII wieku) oraz Kapitulacja wojsk moskiewskich w roku 1634, zakupiony na licytacji w 2013 roku w Niemczech, przedstawiający jeden z kluczowych epizodów wojny Rzeczypospolitej z Wielkim Księstwem Moskiewskim.

Gabinety, jako niewielkie prywatne pomieszczenia, były dotychczas miejscami nie-dostępnymi dla szerszej publiczności ze względu na przechowywane w nich przedmioty
o unikatowym charakterze. W ramach otwarcia Prywatnych Apartamentów Królewskich udostępniono Gabinet Włoski.

Od 27 czerwca możliwe będzie odwiedzenie dwóch kolejnych pomieszczeń: Gabinetu Holenderskiego i Gabinetu Kolekcjonera. Ich zwiedzanie będzie się odbywać w ramach wizyty w Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.

W Gabinecie Holenderskim, wzorowanym
na holenderskich wnętrzach wieku XVII, prezentowana jest kolekcja 49 obrazów. Pochodzą one m.in.  ze zbiorów Leona Pinińskiego, Jerzego Mycielskiego
oraz z lwowskiej galerii Miączyńskich-Dzieduszyckich. Zbiór ten jest ekspozycją malarstwa flamandzkiego i holenderskiego, głównie z wieków XVII i XVIII.

 

Gabinet Kolekcjonera został zaaranżowany na wzór gabinetów sztuki i osobliwości popularnych od początku wieku XVII w środowisku antwerpskich kolekcjonerów i miłośników sztuki. Były to wnętrza, w których gromadzono nie tylko obrazy, rzeźby, grafikę czy dzieła rzemiosła artystycznego, ale również twory natury, m.in. kamienie półszlachetne czy muszle. Do najbardziej interesujących obiektów w wawelskim gabinecie należą pochodzące z kolekcji Leona Pinińskiego: tryptyk ze sceną Epifanii oraz Zmartwychwstanie Bartholomeusa Bruyna.

 

NOWY NABYTEK ZAMKU KRÓLEWSKIEGO NA WAWELU, czyli KLEJNOT Z PRZEDSTAWIENIEM TARKWINIUSZA I LUKRECJI

Klejnot pierwotnie służył jako brosza do ozdoby kapelusza (tzw. enseigne), będąc jednym
z głównych akcesoriów mody męskiej w XVI-wiecznej Europie. Po zmianie trendów pod koniec tego stulecia przekształcano je w element dekoracyjny uczepiony na łańcuchu oraz przechowywano w gabinetach sztuki i osobliwości (tzw. kunstkamerach). Wtedy też wawelski nabytek otrzymał jubilerską oprawę z kółkiem do zawieszania.

Przedstawiona scena obrazuje dramatyczny epizod z historii rzymskiej matrony, której zhańbienie i bohaterska śmierć doprowadziły w konsekwencji do politycznego przewrotu
i kresu monarchii. Osoba Lukrecji stała się symbolem wiernej żony, kobiety mężnej, świadomej swej godności, strażniczki praw będących fundamentem dobrze rządzonego państwa.

 

            KONCERT ON-LINE

27 czerwca 2020, godzina 18:00 Stanisław Słowiński

Koncert skrzypcowy na Dziedzińcu Arkadowym, transmitowany na żywo na profilu Zamku Królewskiego na Wawelu zarówno na Facebook’u jak i Instagramie.

STANISŁAW SŁOWIŃSKI

Skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista.
 

W latach 2010-2012 był studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec
dr hab. Roberta Kabary. Po dwóch latach studiów na wydziale muzyki klasycznej poświęcił się całkowicie muzyce improwizowanej. Jest współtwórcą nowego gatunku muzycznego: akustroniki. Jako lider projektów autorskich, muzyk sesyjny nagrywa m.in. dla Hevhetii, For Tune, Kayaxu. Laureat Gran Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors z autorskim projektem Stanisław Słowiński Quintet.

 

INFORMACJE TURYSTYCZNE
Sprzedaż biletów  w kasach: 

 • Centrum Promocji i Informacji: poniedziałek 9.00-12.00, wtorek-niedziela 9.00-16.00
 • brama Herbowa: poniedziałek 9.00-15.15, wtorek-niedziela 9.00-16.00
  przerwy sanitarne w kasach: 12.15-12.45


obowiązują limity wejść: dzienne oraz w ilości osób przebywających jednocześnie w obrębie ekspozycji
 

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – czynne od 27 czerwca

 • wtorek-niedziela 9:30–17:00
  sprzedaż biletów do 16.00, ostatnie wejście o 16:15

przerwa sanitarna: 13:00–13:30, ostatnie wejście przed przerwą – 12:30
limit osób przebywających jednocześnie na terenie wystawy – 197
 

ceny biletów: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł
zwiedzanie indywidualne; istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania z przewodnikiem – grupy max. 9 osób + przewodnik; opłata za usługę przewodnicką według obowiązującego cennika

 

INFORMACJE SANITARNE

 • należy poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi i stosować się do poleceń obsługi trasy
 • zwiedzający zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu (2 m) i używania indywidualnych środków ochrony (maseczki, rękawiczki)
 • przy wejściach na wystawy jest dostępny dla zwiedzających płyn do dezynfekcji rąk
 • stanowiska kasowe i recepcyjne zostały zabezpieczone przeźroczystymi przegrodami, pracownicy wyposażeni w maseczki, środki dezynfekujące
0%
0%