|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Sklepy cynamonowe" w Radiowej bibliotece

Przez cały wrzesień słuchać będziemy drugiej części „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza w mistrzowskiej interpretacji Anny Polony.

 

Wrzesień 2013
Bruno Schulz
"Sklepy cynamonowe"
Czyta: Anna Polony.
Reżyseria: Ewa Ziembla
Realizacja Wojciech Gruszka

Przeczytać tak Schulza to jest mistrzostwo świata. Kto wie, czy Hania nie jest w tej chwili jedyną osobą w Polsce, która tak czyta Schulza: z taką miłością, zrozumieniem i z takim warsztatem.Józef OpalskiBrzmienie „Stu lat samotności” jest brzmieniem Tranquiliny. Brzmienie „Sklepów cynamonowych” jest brzmieniem Polony. Ta sama zdumiewająca naturalność intonacji – jak by nic niepokojącego nie było w fakcie, że widma o zmierzchu łazić zaczynają po zasypiających pokojach, albo w tym, że stary Jakub przeistoczył się w coś na podobieństwo wiekowego kondora i z wysokości szafy kontemplował wazę na stole.Paweł Głowacki
W radiowej bibliotece powracamy do „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza w mistrzowskiej interpretacji Anny Polony. Przez cały wrzesień słuchać będziemy drugiej części opowiadań, na radiowej antenie będzie to ich premierowe wykonanie.
W czerwcu ukazał się też audiobook, wydany przez Radio Kraków, a premiera tego wydawnictwa odbyła się w studiu im. Romany Bobowskiej.
Wyjątkowe "Sklepy cynamonowe" Wyjątkowe "Sklepy cynamonowe"
Audiobook z pełnym zapisem „Sklepów cynamonowych” można kupić tu:
Album "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza

Sklepy cynamonowe to zbiór opowiadań, których akcja usytuowana jest w niewielkim galicyjskim miasteczku, przypominającym do złudzenia rodzinny Drohobycz Brunona Schulza. Najważniejszą postacią Sklepów… jest Ojciec, nie tylko jako głowa rodu, kupiec prowadzący poważny interes w rynku, ale też szalony eksperymentator, wręcz demiurg. Ale równie ważny jest narrator, młody chłopiec, bo to on stwarza świat, który oglądamy. Więc to ostatecznie on jest Twórcą.Zarówno oryginalność, jak i siłę Schulz czerpał ze swego rodzinnego miasteczka. Dzięki zdolności spowijania najprostszych rzeczy pajęczyną metafory, czyni ze sprzedawców w sklepie swego ojca, ze służącej Adeli i samego ojca postaci mitologiczne, bohaterów przypowieści o egzystencji. Nie w literaturze faktu, lecz w niesamowitych fantasmagoriach Schulza żydowskie miasteczko znalazło swoje odbicie, choć było ono wykrzywione, wyłaniające się z wklęsłych i wypukłych zwierciadeł jego umysłu. (…) Wszystkie jego opowieści są powiązane osobą narratora, który jest nieco fantasmagorycznym ja autora – pisał Czesław Miłosz.Po wydaniu w 1934 roku przez Wydawnictwo „Rój” Sklepów cynamonowych Bruno Schulz, skromny nauczyciel rysunku, niemal z dnia na dzień stał się znanym i cenionym pisarzem.Z radiowej biblioteki na antenie Radia Kraków od poniedziałku do piątku o godz. 11.45 (powtórka o 22.50).

Mecenasem cyklu „Z radiowej biblioteki” jest Totalizator Sportowy,właściciel marki LOTTO

 

 

 

0%
0%