|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowość w Radiowej bibliotece

Takich informacji nie znajdujemy w przewodnikach. "Moje syberyjskie podróże" ks. Kazimierza Sowy w radiowej bibliotece.


Takich informacji nie znajdujemy w przewodnikach. Ksiądz Kazimierz Sowa napisał książkę będąca bardzo osobistym wspomnieniem krainy, gdzie jak sam przyznaje, zostawia ostatnio spory kawałek swojego życia. "Moje syberyjskie podróże" to zapis wielu wypraw do krainy, która Polakom przede wszystkim kojarzy się z dramatycznymi losami zesłańców, katorgą, łagrami, najtrudniejszymi doświadczeniami. Ksiądz Kazimierz Sowa dociera do potomków wielu polskich zesłańców i osadników, szuka polskich śladów, odwiedza wioski, gdzie jeszcze mówi się po polsku, gdzie pełnią swoja misję polscy księża. Ale opisuje też Syberię jako miejsce do życia. Rozmawia z przypadkowymi ludźmi, spędza czas z rosyjskimi przyjaciółmi, wyprawia się w tajgę, albo podróżuje transsyberyjską koleją. I wszędzie słyszy: "to jest nasze miejsce na ziemi, my tu żyjemy".

Syberię pokochałem za jej bezkres, niepowtarzalny urok krajobrazów i gościnę, której doświadczy każdy, kto lubi ludzi. Ta kraina przez Polaków bywa często nazywana "nieludzką ziemią". Tam, na
każdym niemal kroku widać ślady, jakie zostawiły po sobie lata carskich zsyłek i okres komunistycznego terroru. Ale dla dzisiejszych mieszkańców tej największej geograficznie i najbogatszej części Rosji Syberia jest domem i miejscem normalnego życia. Żeby to zrozumieć, trzeba tam pojechać i trochę pobyć z rdzennymi czy "przyszywanymi" współczesnymi Sybirakami. Pójść z nimi do bani, pojechać na rybałkę, przypomnieć sobie język (którego tak niechętnie uczyliśmy się w szkole), pośpiewać rosyjskie pieśni, a czasem napić się wódki. Kiedy niedawno znajomy zapytał mnie: "Co cię na tę Syberię tak ciągnie", nie umiałem szybko i jednoznacznie odpowiedzieć. W ciągu ostatnich kilku lat bywam tam co najmniej dwa razy w roku i wciąż odnajduję nowe miejsca, które "jeszcze muszę zobaczyć", a swoista surowość i czasem jakieś prozaiczne utrudnienia wcale mnie do tych podróży nie zniechęcają. Przeciwnie, nadal mam ochotę kolejny raz tam pojechać.

Bardzo osobista, ale pełna ciekawych, często też praktycznych informacji opowieść. W czasach, w których świat się kurczy, Syberia nadal wydaje się nam odległą, egzotyczną i straszną krainą. Ksiądz Kazimierz Sowa dzięki swoim refleksjom, wspomnieniom i relacjom, bardzo nam ją przybliża.

Rosyjskie powiedzenie mówi, że „na Syberii 100 km to nie odległość, -20 stopni to nie mróz, a wódka to nie alkohol” . Żeby to sprawdzić, trzeba przeczytać albo posłuchać fragmentów na antenie Radia Kraków. Od 17 do 28 czerwca czytać je będzie autor, ksiądz Kazimierz Sowa.

Kazimierz Sowa
"Moje syberyjskie podróże"
Wydawnictwo Świat Książki

Opracowanie: Barbara Gawryluk
Reżyseria: Ewa Ziembla
Realizacja: Tomasz Orzechowski, Wojciech Gruszka

Z radiowej biblioteki na antenie Radia Kraków od poniedziałku do piątku o godz. 11.45, powtórka o 22.50


Mecenasem cyklu „Z radiowej biblioteki” jest Totalizator Sportowy,właściciel marki LOTTO

 

 

 

 

 

 

0%
0%