|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Podatek od psa, czyli kiedy musimy zapłacić za posiadanie czworonoga

W poradniku prawnym coś specjalnego dla właścicieli zwierząt domowych, a zwłaszcza psów. Ta przyjemność łączy się bowiem z obowiązkiem uiszczania corocznych opłat za posiadanie takie zwierzęcia. Jak wysokie są to opłaty i kto może być z nich zwolniony, o tym z radcą prawnym Janem Cichoniem rozmawia Marzena Florkowska. Posłuchaj:

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z radcą prawnym Janem Cichoniem

Fot. pixabay

 

Czy opłaty od posiadania psów są obowiązkowe i jaka jest ich wysokość?

 

Jeżeli chodzi o opłatę od posiadania psa to sytuacja jest zróżnicowana w zależności od danej gminy. Ustalenie opłaty od posiadania psa jest fakultatywną możliwością, którą każda gmina posiada. Jeżeli rada danej gminy zadecyduje o tym, że taka opłata będzie pobierana, zostanie wydana specjalna uchwała, ta opłata będzie. 

 

W Krakowie płacimy taką opłatę?

 

Tak. W Krakowie płacimy taką opłatę, jest to kwota 36 zł rocznie od posiadania jednego psa. Ta opłata jest, o czym warto pamiętać, uiszczana bez wezwania do 31 maja każdego roku. Oczywiście kwota ta może być zróżnicowana, jeżeli obowiązek zapłaty tej opłaty powstał lub ustał w trakcie danego roku. Wtedy opłata ta jest uiszczana proporcjonalnie w stosunku do ilości miesięcy, kiedy ta opłata była należna. 

 

Czy wysokość tej opłaty zależy od wielkości psa lub od rasy psa, albo od tego czy to jest właśnie kundelek - bezrasowiec?

 

Nie, przepisy nie rozróżniają wysokości tej opłaty. Ona jest należna w jednolitej stawce bez względu na rasę, czy też wielkość psa. 

 

Ale można być zwolnionym z takiej opłaty?

 

Tak, w niektórych przypadkach można być zwolnionym z takiej opłaty. Najbardziej istotnymi zwolnieniami to są zwolnienia dla osób, które ukończyły 65 rok życia i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe – są wówczas zwolnione od opłaty za posiadanie jednego psa.

 

Czyli sytuacja, kiedy w jednym domu mieszka cała rodzina wielopokoleniowa: rodzice, dzieci i babcia, która ma psa – w takiej sytuacji babcia nie będzie zwolniona z opłaty?

 

W mojej ocenie nie będzie zwolniona.

 

Jakie są inne sytuacje, kiedy można być zwolnionym z opłat?

 

To sytuacja, w której pies jest zabrany z Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, gdy jest trwale oznakowany czipem lub mikroprocesorem bądź tatuażem lub pies jest chirurgicznie wysterylizowany lub wykastrowany. Zwolnione z opłaty od posiadania psa jest także posiadanie psa do 8. miesiąca życia, czyli szczeniaka.

 

Mówimy o opłatach od psów, ale jeśli posiadamy ryby albo kotka, żółwia, królika, z którymi wychodzimy czasem na spacer - to czy również od tych zwierząt płacimy opłaty?

 

Nie, od takich zwierząt nie płacimy opłaty. Opłata jest tylko i wyłącznie od posiadania psa.

16%
84%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Czwartek, 27 kwietnia 2017, 09:42

ale głupoty podatek należy odbierać.

Odpowiedz

Mruczuś

Czwartek, 27 kwietnia 2017, 08:56

Od kota podatku nie można pobierać, bo byłaby to dyskryminacja religijna.

Odpowiedz