|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dlaczego tulipany nie kwitną?

W każdym, nawet najmniejszym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla tulipanów, których wspaniałe kwiaty potrafią rozświetlić każdy wiosenny czas. Zdarza się jednak, że z setek cebul, na które skusiliśmy się jesienią, pojawia się jedynie kilka-kilkanaście kwiatów. Co więc zrobić by uniknąć rozczarowania? Jakimi zasadami trzeba się kierować, by kwitły niezawodnie?

Po pierwsze podłoże. Powinno być nie tylko żyzne, wzbogacone kompostem, ale chyba nawet ważniejsza jest jego przepuszczalność, bo tulipanom szkodzi nadmiar wody. Jeśli cebulki będą miały zbyt mokro, to będą gniły i kwiatów się nie doczekamy. Niedobrze wpływają na nie wiosenne roztopy oraz - niestety - ulewne, letnie deszcze. W ogrodzie, gdzie gleba jest ciężka, gliniasta powinno się ją rozluźnić piaskiem, bo to ułatwi odprowadzanie wody albo posadzić na rabatach wzniesionych, porządnie zdrenowanych. Zasobność podłoża można podreperować nawożeniem mineralnym stosując wieloskładnikowe nawozy przy sadzeniu jesienią, a potem jeszcze raz przed kwitnieniem, w fazie zielonego pąka.

Po drugie wybór miejsca. W słońcu będą czuły się najlepiej, bo to rośliny wybitnie światłolubne, wszak pochodzą ze stepów Azji Środkowej. Jeśli będą rosły w miejscu zbyt ciemnym, na przykład na rabacie po północnej stronie budynku, mogą słabo kwitnąć, a te kwiaty, które się pojawią będą wykrzywiać łodygi w poszukiwaniu światła.

Tulipany warto sadzić w sąsiedztwie bylin, ponieważ będą one korzystać z nadmiarów wody oraz uzupełnią rabatę kwiatami, kiedy cebule już przekwitną. Po przekwitnięciu tulipanom stopniowo zasychają pędy kwiatowe – trzeba je oberwać, by nie wysilały się na zawiązywanie nasion, a rośliny koncentrowały się na wytwarzaniu cebulek przybyszowych.  W jednym sezonie obok cebuli matecznej powstają bowiem nowe cebulki, a w miejscu starej cebuli wyrasta cebula zastępcza. Stara cebula natomiast ginie. W naturalnym środowisku stepowym tulipany tak przygotowują się do upalnego, suchego lata, ale rabata robi się w tym miejscu pusta.

Nie obrywamy natomiast liści. Tulipany powinny zregenerować się po kwitnieniu i zebrać w cebuli zapasy, aby zakwitnąć w przyszłym roku. Cebule wykopujemy, gdy liście całkiem zżółkną i będą suche. Należy je oczyścić z ziemi, pozostawić do obeschnięcia i posegregować, aby nie pomylić odmian. Cebule pozostawione w glebie będą słabiej kwitły. Dlatego zaleca się, by wykopywać tulipany co roku, a potem na przełomie września i października wysadzić je spowrotem. Jeśli przez kilka lat z rzędu nie będziemy wykopywać cebul to utworzy się tzw. „gniazdo” z bardzo dużą ilością młodych, drobnych cebulek. Minie co najmniej kilka lat zanim dorosną one do rozmiarów, przy których będą w stanie wydać kwiaty. Małym cebulkom można więc urządzić coś w rodzaju tulipanowego „przedszkola” w kącie ogrodu. Dajmy im ze 2-3 lata, by podrosły i wtedy dopiero posadźmy w bardziej eksponowanym miejscu.


 
Czy termin sadzenia ma znaczenie?
Przełom września i października to najlepszy termin sadzenia, aby cebule zdążyły się ukorzenić przed nastaniem chłodów. Gdy posadzi się tulipany za późno, zwłaszcza w listopadzie, jest duże prawdopodobieństwo, że wiosną nie zakwitną z bardzo prostego powodu – nie zdążyły się porządnie ukorzenić przed zimą i wiosną są w stanie wypuścić tylko liście. Nie dajmy się więc skusić listopadowym sklepowym promocjom, chyba, że postanowimy posadzić tulipany w donicach i dopiero wiosną wystawić do ogrodu. Głębokość sadzenia na glebach lekkich jest większa i wynosi około 13 cm, a na glebach ciężkich 10 cm. Na 1 m2 rabaty przeznaczamy około 20-25 cebul.
 
Jakie jeszcze warunki mogą mieć wpływ na to, że tulipany nie zakwitną?
Wybierając cebulki, powinno się zwrócić uwagę na to czy są zdrowe, nieuszkodzone, twarde. Trochę ryzykujemy kupując egzemplarze przecenione, bo słaba jakość cebulek tulipanów może skutkować kiepskim kwitnieniem lub całkowitym jego zanikiem. Przyczyną słabego kwitnienia może być także to, że nabyliśmy zbyt małe cebulki. Co prawda odmiany różnią się ich wymiarami dość znacznie, ale ogólnie, im większa cebulka, tym lepiej, choć takie tulipany botaniczne nigdy nie mają dużych cebulek. Może się też zdarzyć, że cebulki naszych tulipanów zostały zjedzone przez nornice. Można je ochronić przed tymi szkodnikami, sadząc w specjalnych koszykach z drutu lub tworzywa sztucznego.

 

 

 


Barbara Błaszczyk i Anna Łoś

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0