|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

ZIKiT kontra sklepy i punkty usługowe

"Zupełnie nie rozumiem natomiast konieczności ponoszenia strat przez przedsiębiorców z powodu opieszałości urzędów oraz ciągnące się miesiącami procedury. Nikt by przecież nie stracił, gdyby reklama mogła być widoczna a zezwolenie udzielone warunkowo – do czasu przejścia całej procedury" - pisze do redakcji Radia Kraków pani Anna.

Fot. słuchaczka Anna

Prowadzę firmę fotograficzną w Krakowie kontynuując tradycje po moim Teściu. W tym roku Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu nakazał wszystkim przedsiębiorcom w centrum Krakowa "zalegalizowanie" reklam a do tego czasu ich demontaż lub zasłonięcie. Rozumiem potrzebę uporządkowania wizerunku centrum Krakowa, dbałość o estetykę miasta i konieczność wnoszenia opłat za korzystanie z przestrzeni publicznej. Sama (bez dodatkowych wezwań urzędniczych) dbam o takie szczegóły – na dowód załączam fotografię wystroju zewnętrznego firmy z czasów gdy prowadził ją mój Teść (zaznaczam że wszystkie reklamy były zawieszone w zgodzie z ówczesnymi przepisami) i po wykonanym na mój koszt uporządkowaniu wystroju.

Zupełnie nie rozumiem natomiast konieczności ponoszenia strat przez przedsiębiorców z powodu opieszałości urzędów oraz ciągnące się miesiącami procedury. Nikt by przecież nie stracił gdyby reklama mogła być widoczna a zezwolenie udzielone warunkowo – do czasu przejścia całej procedury. Nie rozumiem czemu tak prosta sprawa nie może być załatwiona „od ręki” tylko musi się ciągnąć miesiącami a przedsiębiorca musi być upokarzany odsyłaniem "od Annasza do Kajfasza", nakazem zasłaniania istniejącego od wielu lat wystroju (i stratami finansowymi) straszony karami finansowymi i narażany na straty. W końcu to my ze swoich podatków utrzymujemy te wszystkie urzędy.

Złożyłam stosowne dokumenty do ZIKIT - po raz pierwszy na przełomie lutego i marca, po raz drugi pod koniec marca. Zgodnie z nakazem, kaseton był cały kwiecień zasłonięty. Do tej pory nie otrzymałam ŻADNEJ odpowiedzi z ZIKIT a odsłonięcie kasetonu na 1 dzień spowodowało natychmiastową reakcję telefoniczną z ZIKIT z groźbą wymierzenia kary. Mimo to, od 7.05 ponownie zdecydowałam się odsłonić kaseton. Nie mogę sobie pozwolić na dalsze straty finansowe (spadek ilości zdjęć do dokumentów o 40-50%) oraz wizerunkowe (klienci są przekonani że firma jest zlikwidowana o czym świadczyć ma zasłonięta reklama).

W mojej działalności firma zarabia sezonowo – od wiosny do jesieni. Od listopada do lutego włącznie mam martwy sezon – co nie zwalnia mnie z obowiązku płacenia ZUS-u, wypłacania pensji pracownikowi, opłacania rachunków (bardzo drogie ogrzewania elektryczne w okresie zimowym). Jeśli nie zarobię teraz, niestety w okresie zimowym mogę popaść w takie długi że nie pozostanie mi nic innego jak likwidacja istniejącej od prawie 40 lat firmy i zwolnienie pracownika. Chyba że o to właśnie chodzi. Żaden z urzędników nie ponosi odpowiedzialności i kary za swoją opieszałość tylko my jako przedsiębiorcy jesteśmy straszeni karami finansowymi, tracimy realne zyski, czas (na bieganie po urzędach) oraz wypracowywaną latami uczciwej pracy pozycję na lokalnym rynku. Czy w Polsce przedsiębiorca musi być traktowany przez urzędnika jak wróg, przestępca, przeszkoda???

Dodam, że już w 2010 ponieśliśmy ogromne straty finansowe spowodowane prowadzonym przez ZIKIT i ciągnącym się bez żadnego powodu przez ponad pół roku remontem ulicy Długiej (brak możliwości dojazdu przez klientów a dojście tylko wśród hałasu pracujących maszyn i wzniecanego przez nie tumanów pyłu).
 

Z poważaniem

Anna

 

 

Chcesz się podzielić jakąś informacją? Zobaczyłeś coś ciekawego dotyczącego Krakowa, Małopolski i mieszkańców naszego regionu? Tu możesz skorzystać z naszego formularza

Czekamy też na wiadomości na nr 500 202 323 i 4080

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

MK

Czwartek, 18 maja 2017, 15:25

Pani Anno - czy dała Pani załącznik odpowiedniej wysokości urzędnikom z ZIKiT? Jeśłi nie to czemu się Pani dziwi. Po drugie - czy czasem nie głosowała pani na prezydenta miasta Jacka M. ? Jeśli tak, to proszę mieć do siebie pretensje. A najlepiej niech Pani przeniesie interes do jakiegoś bardziej cywilizowanego, uczciwie zarządzanego miasta.

Odpowiedz

Środa, 17 maja 2017, 21:57

A co te nieudaczne urzędniczyny - zikito ofermo - oblojdy , wszędzie ich pełno, a roboty nie widać.

Odpowiedz

Ewa

Środa, 17 maja 2017, 18:34

Porządek musi wreszcie być a nie samowola !

Odpowiedz

Belzebób (tak, przez ó)

Piątek, 12 maja 2017, 11:44

@zu

To nawet nie jest pies ogrodnika. To wyrachowany, cyniczny manipulant, gorszy od "uczciwego" złodzieja. ZIKiT wie, że jak wyeliminuje legalne i darmowe miejsca parkingowe, ludzie zmuszeni zostaną do zajmowania płatnych, a gdy te się skończą, wykupowania miejsc w miejskich parkingach wielopoziomowych. Pies ogrodnika by nie dał, ale i sam nie wziął. Złodziej by po prostu ukradł, zostawiając szansę na ściganie. ZIKiT weźmie i jeszcze wmówi, że to legalne i uczciwe!

Odpowiedz

zu

Czwartek, 11 maja 2017, 09:09

Wydaje mi się, że przedsiębiorcy krakowscy szykują zbiorowy pozew przeciwko ZIKIT-owi - słusznie. ZIKIT zapomniał, że jako firma miejska powinna służyć Mieszkańcom, traktuje swój urząd jak folwark do zarabiania pieniędzy kosztem odebrania zagwarantowanych prawem przywilejów. Oto cytat z umowy dotyczącej zmiany organizacji ruchu w strefach płatnego parkowania, która ma być wprowadzona w tym roku : WYMOGI SZCZEGÓŁOWE określone przez ZIKIT: "...NALEŻY UWZGLĘDNIĆ KONIECZNOŚĆ ELIMINACJI MOŻLIWOŚCI PARKOWANIA W SPOSÓB ZGODNY Z PRZEPISAMI OGÓLNYMI, A JEDNOCZEŚNIE NIE POZWALAJĄCY NA POBIERANIE OPŁATY ZA PARKOWANIE NA TERENIE STREFY PŁATNEGO PARKOWANIA." tzn. ZIKIT chce zakazać parkowania w miejscach gdzie zgodnie z ustawą o ruchu drogowym możemy, ale ZIKIT zgodnie z rozporządzeniem Ministra nie może pobierać opłat. Jak pies ogrodnika, sam nie zje ale Nam też nie da, chociaż mamy ustawowe prawo do wspólnego koryta. Eliminując te miejsca ograniczy liczbę miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania o 30%

Odpowiedz

Marek

Środa, 10 maja 2017, 20:28

To jest stracone miasto. No, może jak krakowianie oprzytomnieją i wybiorą wreszcie inne władze, chociaż nawet to nie gwarantuje niczego. No bo od kiedy to władza w tym kraju przestrzega prawa i wypełnia to co obiecała? A ZIKiT to przecież naturalne przedłużenie ręki Miłościwie nam Panującego (dobór wielkości liter ma znaczenie)... :/

Odpowiedz