|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Te drzewa są uciążliwe a wręcz niebezpieczne dla alergików"

"Nie muszę tłumaczyć, jak bardzo pyłki są uciążliwe i wręcz niebezpieczne dla alergików" - pisze słuchaczka Radia Kraków.

Fot. pixabay

Zwracam się z ogromną prośbą o interwencję w sprawie drzew rosnących w okolicy przystanku Prokocim Szpital przy zbiegu ulic Teligi i Kurczaba.
Są takie majowe dni (dziś rano), kiedy cały chodnik na obu ulicach jest zasłany czymś w rodzaju "kitek topoli", a na przystanku trudno czekać na 
tramwaj, bo w powietrzu jest tyle pyłku i owych "kitek", które podróżują nawet na balkony dalej położonych bloków przy Kurczaba 7 i 9.

Nie muszę tłumaczyć, jak bardzo jest to uciążliwe i wręcz niebezpieczne dla alergików. Byłabym wdzięczna za zbadanie sprawy pod katem możliwości ewentualnego wycięcia tego "topolopodobnego" gatunku drzew. Przynajmniej tych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie bloków.

Z góry dziękuję.
 

 

Nazwisko do wiadomości redakcji

 

 

Przypominamy: materiał został nadesłany przez słuchacza. Chcesz się podzielić jakąś informacją? Zobaczyłeś coś ciekawego dotyczącego Krakowa, Małopolski i mieszkańców naszego regionu? Tu możesz skorzystać z naszego formularza

Czekamy też na wiadomości na nr 500 202 323 i 4080

14%
86%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 9

krakus

Czwartek, 29 czerwca 2017, 19:03

Kraków jest szkodliwy smog zabija też alergików

Odpowiedz

Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 18:44

brawo proszę Pani ! mój maż ma alergie na trawę więc pozbądźmy się trawy ech ..

Odpowiedz

Botanist

Niedziela, 11 czerwca 2017, 00:50

Pierwsza rzecz: na zdjęciu widzimy owocostany wierzby iwy, nie topoli. Po drugie: ten puch to aparat lotny służący do przemieszczania się nasionom. I z tego powodu nie ma właściwości uczulających - mechaniczne podrażnienie nosa czy oczu to nie alergia. Topole kwitną w marcu i kwietniu, ale kulminacja pylenia trwa, jak na drzewa, stosunkowo krótko bo około tygodnia. Pyłek topoli stosunkowo rzadko uczula, a wywoływane objawy są niegroźne. W dodatku nie wywołuje alergii krzyżowej z pyłkami innych drzew i pokarmem. Do tego pyłek produkowany jest tylko przez drzewa męskie, a nasiona przez drzewa żeńskie [topole są rozdzielnopłciowe]. Z drzew najgorsze dla alergików są brzozy a po nich olsza, leszczyna, jesion, platan i dąb. I wywołują one alergie krzyżowe z pokarmem [np. z jabłkiem, selerem, orzechami, marchwią, czereśniami...]. Obecnie zaczął się szczytowy okres pylenia traw, których pyłek jest najbardziej uczulający. Proponuję więc zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie koszenie trawników, a drzewa zostawić w spokoju :) Oczywiście, topole są krótkowieczne [nie wszystkie, topola biała żyje długo], ale inne drzewa w miastach też żyją krótko. Buki, brzozy, dęby, lipy i klony są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza [ozon, tlenki siarki, pył] oraz gleby [sól] w dodatku nie znoszą suchego powietrza. Topole na tym tle radzą sobie na terenach miejskich dobrze [tolerancja na w.w. czynniki przy zapewnionym dostępie do wody w glebie - ale Kraków nie leży na piaskach i nie ma z tym problemu]. Jedyna rada to wycinać je w wieku 50 lat a na ich miejscu sadzić nowe. Drzewa o dużym zapotrzebowaniu na wodę, rosnące szybko produkują więcej tlenu niż gatunki rosnące wolno, bo mają przyspieszoną transpirację.

Odpowiedz

M

Piątek, 9 czerwca 2017, 14:11

ŚCIĄGNIJCIE JUŻ TEN GŁUPI BEŁKOT!

Odpowiedz

paniusia krakowska

Środa, 7 czerwca 2017, 09:51

Co z topolą przy Aleji Słowackiego naprzeciwko Radia Kraków? Przecież ona zagraża nie tyko ludziom ale może nie długo spaść na ulicę

Odpowiedz

Stop agresji!

Wtorek, 6 czerwca 2017, 08:29

@kitka z kurczaba

kitka z kurczaba, Proszę wypowiadać się grzeczniej i bez agresji. Nie obrażając ludzi tylko dlatego, że mają inne zdanie. Uwierz, da się. Dobrego dnia :-)

Odpowiedz

kitka z kurczaba

Środa, 31 maja 2017, 15:37

Jak długo jeszcze idioci będą powtarzać, że puch z topoli uczula? Może czasem coś trzeba poczytać oprócz gazetek dla kucharek? Uczuleni na głupotę powinni się domagać spalenia na stosie wszystkich głupków?

Odpowiedz

Lech

Wtorek, 30 maja 2017, 18:28

Tak naprawdę ten puch z topoli nie jest alergenem, uczula pyłek kwiatowy, który jest znacznie wcześniej. Obecnie cierpią alergicy uczuleni na inne rośliny, których kwitnienie nakłada się na owocowanie topoli i tylko mają takie wrażenie, że to od topoli. Sam tak miałem, bo jestem alergikiem. Jednakże tople to najgorsze drzewa do sadzenia w mieście - krótko żyją, próchnieją w środku i w nieco starszym wieku mogą być śmiertelnie niebezpieczne w razie bardzo silnego wiatru.

Odpowiedz

Terefere

Wtorek, 30 maja 2017, 14:04

Na alergię (sam mam) bierze się leki, a nie wycina drzewa.

Odpowiedz