|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Święto Muzeum Narodowego w Krakowie

Najstarsze polskie muzeum obchodzi 139. urodziny

Marta Bosak z MNK

fot. MNK

7 października 1879 Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę powołującą do życia Muzeum Narodowe w Krakowie. Do końca I wojny światowej było ono jedynym wielkim dostępnym dla publiczności muzeum na ziemiach polskich i do dziś pozostaje placówką o największej liczbie kolekcji, budynków i stałych galerii.

W roku 2019 Muzeum Narodowe w Krakowie planuje wielki urodzinowy jubileusz, a jego przedsmak czeka nas już na początku października 2018, podczas weekendu 139. urodzin MNK. W urodzinowym programie znajdą się m.in. darmowe wstępy i oprowadzania po wszystkich wystawach i galeriach. Atrakcje specjalne to m.in. pokazy filmowe laureatów Międzynarodowego FF Etiuda&Anima 2017, spektakl baletu Cracovia Danza "Wyspiański. Taniec dźwiękiem słów" w Gmachu Głównym oraz koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.

Na wystawie „Wyspiański” w Gmachu Głównym Muzeum z okazji Święta MNK oglądać można niezwykłe dzieło - „Skarby Sezamu” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Wyspiański stworzył ten pastel wiosną roku 1897 w mieszkaniu ciotki Joanny Stankiewiczowej przy ulicy Poselskiej w Krakowie. Dokładny opis kolejnych dni pracy nad ogromnym kartonem, który składał się z wielu sklejonych fragmentów papieru, odnaleźć można w korespondencji artysty, w listach kierowanych do Lucjana Rydla. Pod datą 16-24 kwietnia Wyspiański pisał: „(…) teraz bowiem mam na ścianie co innego, a mianowicie maluję kompozycje z których urządzę wystawę niedługo. – (…) dziś popołudniu jadę na studia lasu na wieś górską (…)”. W Kalwarii i Barwałdzie szkicował drzewa, ich konary, gałęzie i korzenie. 1 maja relacjonował dalej: „Maluję obecnie obraz a raczej jak do tej pory, przygotowuję go pastelami zanim wykonam. – Jestem kontent i studiów, studiów bez liku w niego włożę i dam rzecz nową, o jakiej się wielu panom śniło, a żaden nie zrobił. Jak będę miał szkic skończony zupełnie przyślę ci fotografię”. Fotografia rzeczywiście powstała – to zdjęcie artysty na tle kompozycji wykonane w słynnym zakładzie Ignacego Kriegera. Można ją zobaczyć na wystawie „Kraków 1900” w Kamienicy Szołayskich, oddziale MNK przy Placu Szczepańskim.

W piątek (5 października) bilet wstępu na wystawy stałe i czasowe za pół ceny.
W sobotę i niedzielę (6-7 października) wstęp na wystawy stałe i czasowe bezpłatny.

jn/mat. prasowe

 

100%
0%