|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prestiżowa nagroda dla Anne Applebaum

Cundill Prize za książkę "Za żelazną kurtyną"


Anne Applebaum za książkę "Za żelazną kurtyną" otrzymała Cundill Prize, najwyższą pieniężną nagrodę za książkę historyczną na świecie, przyznawaną w Toronto przez Uniwersytet McGilla. Ustanowiona sześć lat temu nagroda ma na celu wyróżniać książki historyczne o „doniosłym znaczeniu tak literacko, jak społecznie i naukowo”.
Na podstawie jednego z rozdziałów nagrodzonej książki w Radiu Kraków emitowaliśmy słuchowisko "Radio za żelazna kurtyną". Jego premiera odbyła się 25 października na antenie Radia Kraków i w studiu, w którym gościliśmy Anne Applebaum.
http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/DWOZ-9CT9YC?OpenDocument
http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/MJAK-9DEKT4
http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/BGAK-9CVSBN?OpenDocument

Książka „Iron Curtain” miała premierę w Stanach Zjednoczonych jesienią 2012 roku, w Polsce ukazała się w pod koniec października tego roku nakładem Wydawnictwa Świat Książki pod tytułem „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956”.
Amerykańska dziennikarka i historyczka opisuje w niej proces zniewolenia politycznego państw, które po II wojnie światowej znalazły się w strefie wpływów Stalina, biorąc pod lupę trzy państwa: Polskę, Niemcy i Węgry. Szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media i organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. Czerpiąc obficie z niedawno udostępnionych materiałów archiwalnych oraz wielu źródeł niedostępnych po angielsku przedstawia taktykę komunistów, którzy dochodzili do władzy gnębiąc, grożąc i mordując. Opowiada także o życiu jednostek, by pokazać wybory, jakich musiały dokonywać: walczyć, uciekać czy współpracować.0%
0%