|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nagroda Żółtej Ciżemki dla Katarzyny Maziarz i Małgorzaty Zając za „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”

Katarzyna Maziarz i Małgorzata Zając odebrały we wtorek w Krakowie nagrodę Żółtej Ciżemki przyznawaną za najlepsze książki dla dzieci i młodzieży. Jury doceniło autorki za opowieść „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”.

Posłuchaj, co powiedziały Barbarze Gawryluk laureatki

Fot. Barbara Gawryluk

Nagroda została przyznana po raz trzeci przez Bibliotekę Kraków. Laureatki dostały łącznie 25 tys. zł ufundowane przez prezydenta Krakowa i statuetkę zaprojektowaną przez prof. Krzysztofa Nitscha.

„Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim” to opowieść z pogranicza bajki i fantastyki. Życie i twórczość znanego artysty zostały przedstawione za pośrednictwem przedmiotów, osób, zjawisk.

„Zawsze warto pisać dla dzieci, szczególnie dzisiaj, szczególnie o Stanisławie Wyspiańskim” – powiedziała dziennikarzom Katarzyna Maziarz, autorka tekstu w nagrodzonej książce. Dopytywana o swój ulubiony tytuł z dzieciństwa odpowiedziała, że były to „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.

Małgorzata Zając, która stworzyła ilustracje do nagrodzonego utworu oceniła, że ładne obrazy zachęcają małego czytelnika do książek, których wybór jest dzisiaj szeroki. Książką dzieciństwa nagrodzonej ilustratorki były „Bracia Lwie Serce” Astrid Lindgren.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w krakowskim klubie dziennikarzy „Pod Gruszą”.

O Żółtą Ciżemkę w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu rywalizowało 108 książek wydanych w 2018. Do pierwszej edycji zgłoszono 50 pozycji, a do drugiej – 97. „Te liczby pokazują, że wzrasta zainteresowanie twórców podejmowaniem tematyki ukierunkowanej na wyjątkowo wdzięcznego czytelnika” – powiedział podczas wtorkowej gali dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic, który przewodzi kapitule nagrody.

W jury zasiadają też znawcy literatury dziecięcej: prof. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, dr Stanisław Dziedzic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek i dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar.

Katarzyna Maziarz - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, oligofrenopedagog (naucza dzieci o obniżonej sprawności intelektualnej), edukator muzealny. Pracuje w dziale edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, gzie tworzy programy dla rodzin i najmłodszych zwiedzających. „Trochębajki” to jej debiut książkowy.

Małgorzata Zając - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ilustrator i grafik. W 2016 roku jej praca została doceniona w międzynarodowym konkursie Jasnowidze, zaś pierwsza książka, do której projektowała ilustracje, została wydana w Arabii Saudyjskiej. Prowadzi warsztaty z ilustracji książkowej dla dzieci i dorosłych.Spośród 108 zgłoszonych tytułów jury nominowało do nagrody, oprócz książki o Wyspiańskim, cztery inne utwory: „Smacznego proszę Wilka” Marty Guśniowskiej, „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza, „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów” Melani Kapelusz, „Był sobie król” Mariusz wolnego.

W ub.r. nagrodę otrzymała Eliza Piotrowska za publikacji "Wojtek. Żołnierz bez munduru". Pierwszymi laureatkami nagrody "Żółtej Ciżemki" były pisarka Barbara Kosmowska i ilustratorka Emilia Dziubak, które nagrodzono w 2017 r. za "Niezłe ziółko".

Patronka nagrody Antonina Domańska (1853-1917) jest autorką powieści "Historia żółtej ciżemki" i "Paziowie króla Zygmunta", zbioru baśni "Przy kominku" i noweli "Złota przędza". Nagroda została ustanowiona w setną rocznicę jej śmierci, by wyróżniać najpiękniejsze i najlepsze pod względem tematycznym, literackim, graficznym i edytorskim książki dla dzieci i młodzieży.

 

Fot. www.biblioteka.krakow.pl

 

 

(PAP/Barbara Gawryluk/sp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

0%
0%