|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Miasta idealne" REKOMENDACJA

Premiera w radiowej bibliotece. Rozdział z książki "Za żelazną kurtyną" Anne Applebaum czyta Szymon Kuśmider

Jeszcze przed z premierą najnowszej książki Anne Applebaum, która już wkrótce ukaże się nakładem Świata Książki, prezentujemy jeden z rozdziałów zatytułowany „Miasta idealne”. Autorka bada historię powstawania trzech miast: węgierskiego Sztalinvaros, niemieckiego Stalinstadt i polskiej, podkrakowskiej Nowej Huty . Applebaum badała dokumenty, czytała dzienniki i wspomnienia, dotarła do historycznych źródeł i do żyjących świadków . Opowiada o łączących powstawanie tych miast ideach przywiezionych z Moskwy, o początkowym entuzjazmie, o problemach aż wreszcie o rozsypce socjalistycznego planu. Applebaum pisze nie tylko o miejscach, przede wszystkim opowiada o ludziach i kończy swoją opowieść przybliżając czytelnikom aktualną sytuację miast, z których tylko krakowska Nowa Huta zachowała swoją nazwę.
W radiowej bibliotece rozdział Miasta idealne czyta Szymon Kuśmider.
Czy ktoś z zewnątrz może więcej wiedzieć na temat miejsca, które my tutaj znamy doskonale? Takie pytanie na pewno będzie stawiać wielu sięgających po ten tytuł. Na pewno warto sprawdzić, jak widziany był nasz socjalistyczny świat przez ludzi z drugiej strony kurtyny. Applebaum w rozdziale „Miasta idealne” , który będziemy państwu prezentować przez najbliższe dwa tygodnie, nie ogranicza się do dokumentów. Mamy relacje świadków, cytaty choćby z jednego z twórców Nowej Huty Stanisława Juchnowicza, czy Józefa Techjmy, założyciela nowohuckiego ZMP. Mało w tej książce anegdot, ciekawostek czy zabawnych historii, do których dzisiaj często sięgają ci, którzy wspominają swoje pierwsze lata w nowym mieście pod Krakowem. Applebaum przede wszystkim skupia się na opisaniu idei, założeń, planów a potem ich realizacji. Szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego to się nie udało. Miały być przecież miasta idealne. Co zawiodło? System? Ludzie? Dominacja Związku Radzieckiego? Które z miast było najbliżej ideału: Stalinstadt, Sztalinvaros czy Nowa Huta? Applebaum próbuje odtworzyć codzienne życie w tych sztucznych tworach, przytacza wspomnienia mieszkańców, sprawozdania partyjnych decydentów, ale też wrażenia dziennikarzy czy pisarzy, w przypadku Nowej Huty to fragmenty tekstów Ryszarda Kapuścińskiego i Adama Ważyka.
„To wszystko już było”, powie pewnie wielu z czytających te słowa. A potem okazuje się, że nigdy w Nowej Hucie nie byli, że nie rozumieją fenomenu tej dzielnicy i nie czują coraz słabszego pulsu miejsca, które kilka razy w ciągu ostatnich blisko 70 lat stawało się centrum politycznych wydarzeń. To do nich przede wszystkim kierujemy naszą akcję „Nowa Huta , miasto idealne” i rozdział z książki Anne Applebaum „Za żelazną kurtyną”. Będziemy go słuchać od dziś, a tekst czytać będzie Szymon Kuśmider. Premiera o 11.45.
Barbara Gawryluk


0%
0%