|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: W Nowej Hucie powstaje Dom Utopii - miejsce spotkań mieszkańców i twórców

Na terenie Nowej Huty powstaje miejsce współpracy środowisk twórczych i mieszkańców Krakowa, z pracowniami artystycznymi, salą edukacyjną i galerią prezentacji. Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii otwarty zostanie w 2021 r. i kosztować ma ponad 20 mln zł.

Fot. mat. prasowe

Pomysłodawcami Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii - są Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, kierujący teatrem Łaźnia Nowa, ważnym ośrodkiem twórczym na terenie Nowej Huty.

Ich kolejny projekt to centrum rozwoju sztuki współczesnej i relacji międzyludzkich. W dawnym, nieczynnym skrzydle szkolnym, z boku Łaźni, na powierzchni ponad dwóch tys. mkw. powstaną: sala edukacyjna, galeria prezentacji oraz pracownie artystyczne, nawiązujące do historii Nowej Huty, m.in. ceramiczna, krawiecka i tapicerska, w których mieszkańcy miasta będą mogli wykonać dla siebie różne przedmioty, tworząc je pod okiem doświadczonych twórców.

"Uważamy, że rzemiosło i sprawczość człowieka są bardzo ważnymi elementami rozwoju. I na to stawiamy" - powiedziała Małgorzata Szydłowska, podczas piątkowej konferencji prasowej, omawiając założenia swojego projektu.

W obiekcie będą również trzy sale wielofunkcyjne, a jego aranżacja nawiązywać będzie do dziejów Nowej Huty m.in. poprzez zdjęcia dokumentujące jej losy. "Wierzymy, że to będzie dobre miejsce. I wierzymy utopijnie, nieustająco, że taką pracą i zaangażowaniem można wpłynąć na rzeczywistość i ją zmieniać" - powiedziała Szydłowska.

Nie tylko aranżacja, ale też same działania i projekty, realizowane w Domu Utopii nawiązywać będą do historii Nowej Huty. Jak zauważył Bartosz Szydłowski, "nie ma środowiska, które bardziej tożsame jest ze swoją lokalnością, które czerpie z charakteru, odmienności, z trudnej historii, jako z przestrzeni pewnej inspiracji".

Zakończenie prac budowlanych w Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii planowane jest na koniec grudnia przyszłego roku, a jego otwarcie - na początek roku 2021. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i Gminy Miejskiej Kraków. Jego koszt to ponad 22 mln złotych.

 

PAP/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

43%
57%