|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Podsumowano najważniejsze inwestycje w krakowskim kombinacie

ArcelorMittal podsumował ukończenie pięciu projektów związanych z modernizacją infrastruktury w krakowskim kombinacie. Chodzi między innymi o remont wielkiego pieca, unowocześnienie pracy walcowni oraz budowę nowej linii ocynkowania. Inwestycja miała poprawić nie tylko wydajność krakowskiej huty, ale również zmniejszyć liczbę niekontrolowanych wyrzutów szkodliwych pyłów do atmosfery.

Posłuchaj, co mówił minister Morawiecki

Fot. Marek Lasyk

Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki podczas uroczystego spotkania w hucie podkreślał wagę przemysłu stalowego dla polskiej gospodarki.

"Można powiedzieć, że to część planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju: niższa emisja CO2, niższa emisja pyłów, a wyższa efektywność to w tak ważnym sektorze gospodarki jest dokładnie tą zmianą gospodarczą, o jaką nam chodzi. A sektor stalowy jest dla nas kluczowy w rozwoju innych branż i konkurencyjności polskiego przemysłu i gospodarki" - mówił minister Morawiecki. 

Jak poinformował prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar, zeszły rok był szczególnie ważny dla krakowskiej huty ze względu na skalę projektów inwestycyjnych, których łączna wartość przekroczyła 500 mln zł. Oznacza to, że przeszło połowa środków inwestowanych przez koncern w zeszłym roku w Polsce, trafiła do huty w Krakowie.

W części surowcowej krakowskiej huty zrealizowano inwestycje o wartości 200 mln zł. Najważniejszą z nich był remont jedynego wielkiego pieca, który zakończył się latem tego roku. Zakres generalnego remontu obejmował: wymianę "garu" (czyli wyłożenia węglowego) pieca, montaż 1700 ton nowych chłodnic i 24 nowych zestawów dyszowych; modernizację systemu automatyki i sterowania pieca; budowę nowego zamkniętego układu chłodzenia pieca; modernizację systemu odpylania oraz wymianę i remont nagrzewnic. Koszt wszystkich zadań przekroczył 175 mln zł.

Według przedstawiciela spółki, trzy ostatnie działania w znaczącym stopniu ograniczą wpływ krakowskiej huty na środowisko naturalne. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia huta na potrzeby chłodzenia wielkiego pieca nie będzie już pobierała wody z Wisły.

Modernizacja dwóch elektrofiltrów (hali namiarowni i hali lejniczej) pozwoliła spełnić wymogi dla emisji do powietrza wynikające z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (Industrial Emissions Directive – IED) w lipcu ub. r., a więc na dwa lata przed wymaganym prawem terminem. Z kolei wymiana i remont nagrzewnic pozwoliła podnieść temperaturę gorącego dmuchu o ok. 100 st. Celsjusza, a tym samym ograniczyć zużycie koksu.

Kolejnych 300 mln zł ArcelorMittal Poland wydał na przedsięwzięcia w części przetwórczej krakowskiej huty. Chodzi przede wszystkim o rozbudowę walcowni gorącej, której zdolności produkcyjne zwiększyły się o 900 tys. ton rocznie oraz budowę nowej linii ocynkowania o zdolnościach produkcyjnych wynoszących prawie 400 tys. ton rocznie. Samaddar zaznaczył, że przedsięwzięcia w części przetwórczej pozwolą zaspokoić rosnące w Polce zapotrzebowanie na stal w obszarze produktów płaskich, czyli blach w takich sektorach, jak przemysł AGD czy budownictwo.

Podkreślił, że podjęta dwa lata temu decyzja dotycząca generalnego remontu wielkiego pieca była strategiczna dla dalszej przyszłości krakowskiej huty i zapewnia jej funkcjonowanie przez dwie lub nawet trzy najbliższe dekady.

Według prezesa krakowska huta po przeprowadzonych modernizacjach należy obecnie do najnowocześniejszych zakładów w grupie ArcelorMittal.

Zapowiedział, że w krakowskiej hucie nadal będą realizowane nowe przedsięwzięcia – w grudniu zeszłego roku zaczęła się modernizacja elektrociepłowni przemysłowej znajdującej się na jej terenie. Inwestycja kosztująca ponad 310 mln zł zakończy się w 2018 r. - wtedy zakład będzie spełniał rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Jak zaznaczył prezes, od 2004 r., kiedy ArcelorMittal rozpoczął działalność w Polsce, firma zainwestowała w modernizację swoich instalacji 6 mld zł, z czego połowa przypadła na hutę w Krakowie.

 

 

 

(Joanna Orszulak/PAP/ew)

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

jędrek

Niedziela, 14 maja 2017, 22:47

A dziś jak na niedzielę przystało godz 19:50 i znowu "cudowny" widok z Bora Komorowskiego na hinduski kombinat Arcelor z dwóch luf-kominów pięknym czarnym dymem nas Krakowian tradycyjnie truje i sypie tym g.... na Kraków. Na oko to tak ze 100 pieców węglowych by trzeba było w Śródmieściu odpalać, żeby efekt był podobny. Francuska EC Kraków w tym samym czasie optycznie żadnego smrodzenia z kominów - da się, da się! W niedzielę pożal się inspektoraty ochrony nawet biurek nie pilnują jak w dzień powszedni, więc można smrodzić, potem się powie, że jakaś tam awaria była, ale wszystko w normie... Głupim mieszkańcom sprzeda się bajkę, że są inwestycje, że są ekologiczni i w ogóle najlepsi na świecie, a sadza jak leciała tak dalej leci z kominów śmierci Arcelor i truje. Jak to ma tak nadal wyglądać to zamknąć w pieron tego truciciela. Tego nie można tak zostawić, bo ileż można wdychać ten syf? Robić zdjęcia, dokumentować, nie miałem aparatu bo bym uwiecznił ten syf. Zakłamanie takie samo jak w PRL. W cywilizowanym kraju, by zaraz pogonili smrodziucha, ale u nas nadal słoma w butów i trucie na porządku dziennym.

Odpowiedz

wujć

Piątek, 12 maja 2017, 21:15

Największy absurd gospodarczy, pomysł na wyparcie inteligencji przez chłopo-robotników trwa nadal. Dowozi się rudę i węgiel z dużej odległości hutników nawet z Woj. świętokrzyskiego. A zabytkowe detale Krakowa rozpadają się od siarczanych wyziewów.

Odpowiedz

jo

Środa, 10 maja 2017, 22:26

https://www.pressreader.com/poland/angora/20170226/281487866111462 Przeczytajcie ku przestrodze krakowianie

Odpowiedz

jo

Środa, 10 maja 2017, 22:25

W Zenicy w Bośni iHercegowinie Mittal też ma hutę i tam nie ma żadnego prawa środowiskowego w praktyce, opis tego jak żyją tam ludzie i jak się z nimi nikt nie liczy był porażający.Syf, pył wszędzie itp.I choroby. Polecam artykuł pod nagłówkiem " biznes ponad wszystko" dla przemyśleń dla zadowolonych z inwestycji . https://www.pressreader.com/poland/angora/20170226/281487866111462

Odpowiedz

Środa, 10 maja 2017, 16:41

Bo Nowa Huta Przyszłosci to był chyba fake news....

Odpowiedz

antyhuta

Środa, 10 maja 2017, 16:13

dlaczego miasto nie bada powietrza i emisji zanieczyszczeń po wschodniej części huty? Branice, Wyciąże, Ruszcza za cały czas zapylane bo wiatr wieje zwykle z zachodu ale podaje się informacje że według stacji na ul. Bulwarowej huta jest cacy...

Odpowiedz

jędrek

Środa, 10 maja 2017, 16:06

Krakowski to on był w latach 80, dziś jest hinduski, bo go rozbiorcy z PO opchnęli, bo nie mógł być przecież polski. Coś nie widzę żadnych pozytywnych efektów tych remontów, tylko pięknie się gada, a dymią dalej. Dziś w okolicy godziny 13 jadąc Bora Komorowskiego można było obserwować dymiący na czarno komin hinduskiego kombinatu i pięknie to leciało sobie na Kraków, a potem mieszkańcy delektują się tym czarnym węglowym pyłem na swoich parapetach. Jeżeli to tak ma wyglądać i urzędasy tego nie widzą i nic z tym nie robią to do zamknięcia ten zakład się tylko nadaje. Trują ludzi dalej w najlepsze, bo kary za trucie mają takie jakby przeciętny Kowalski miał do zapłacenia karę w wysokości 5zł.

Odpowiedz