|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zielono mi: rośliny cebulowe

Zanim wiosną nieśmiało wyjrzą z ledwo co rozmarzniętej ziemi pierwsze kiełki, a potem będą cieszyć nas pierwsze kwiaty roślin cebulowych, musimy już teraz pomyśleć o ich posadzeniu. To kolejny przykład na to, że ogrodnicy muszą działać w ogrodzie z myślą o przyszłości, wyprzedzać kolejne sezony.

Dlaczego teraz?  bo taki właśnie jest cykl życia tych roślin – sadzimy je jesienią, by po letnim okresie spoczynku zdążyły się na nowo ukorzenić i zadomowić w ogrodzie przed nastaniem mrozów. Cebule do sadzenia powinny być okazałe – wybierajmy największe, bo im dorodniejsza cebulka tym silniejsze będzie to,  co z niej wyrośnie i piękniej zakwitnie. Powinny być też zdrowe – bez jakichkolwiek śladów żerowania szkodników czy objawów chorób grzybowych. Najlepsze są cebulki, które jeszcze nie zaczęły kiełkować. Może się wysuwać z nich koniuszek pędu, ale nigdy nie wyrośnięte liście.


Z miejsca przeznaczonego na sadzenie roślin cebulowych usuwamy chwasty, przekopujemy i wyrównujemy. Jeśli jest taka potrzeba wzbogacamy podłoże kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Warto zapamiętać starą zasadę sadzenia cebul: sadzimy je na głębokość równą trzykrotnej ich wysokości. Odstępstwo występuje jedynie na glebach bardzo zwięzłych  - wtedy sadzimy płycej. Sadzenie w koszyczkach częściowo zabezpieczy rośliny przed gryzoniami, ale i ułatwi wyszukanie cebul w ziemi, kiedy będziemy je chcieli wykopać po przekwitnięciu. Nie zapomnijmy o podlaniu cebul tuż po posadzeniu.
Kwiaty roślin cebulowych można sadzić również w donicach, które ustawimy wiosną na balkonie lub tarasie. W jednej donicy można połączyć kilka odmian jednego gatunku lub łączyć różne gatunki sadząc je piętrowo, zaczynając od największych (hiacyntów, tulipanów, narcyzów). Najpłycej powinny się znaleźć rośliny o cebulach najmniejszych (np. cebulice, szafirki, krokusy, śnieżyczki, przebiśniegi). Kwitnące cebulowe można łączyć z innymi wczesnowiosennymi roślinami – pierwiosnkami, bratkami, stokrotkami, niezapominajkami, ciemiernikami.
Na zimę trzeba rabaty z roślinami cebulowymi okryć dodatkową warstwą kory lub stroiszem iglastym, a donice najlepiej zadołować w ogrodzie i też okryć. Donice można ewentualnie przechowywać w piwnicach lub innych chłodnych pomieszczeniach, by potem wiosną w odpowiednim momencie wynieść je na zewnątrz.

Jak siać żeby wyrosło, jak przycinać żeby odrosło i jak podlewać by nie uschło - na te i wiele innych pytań odpowiedzą Barbara Błaszczyk i Anna Łoś. Niech nam się zieleni Radio Kraków!
Zielono mi w piątki o 11.20

 

0%
0%