|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zielono mi: Jak pielęgnować poinsecje?

Poinsecje są dość łatwymi w pielęgnacji i niezbyt wymagającymi roślinami. Ustawione w odpowiednim miejscu i właściwie podlewane będą odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi. Wbrew powszechnej opinii jej kwiatami nie są kolorowe, górne liście w kształcie gwiazdy, lecz małe pąki, znajdujące się w samym środku.

źródło: materiały prasowe Stars for Europe

Poinsecje preferują jasne i ciepłe miejsca o temperaturze między 15 a 22°C. Należy przede wszystkim unikać przeciągów. Rośliny źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie oraz sąsiedztwo grzejników lub innych źródeł ciepła. Należy pamiętać, że – podobnie jak inne kwiaty – więdną i giną w towarzystwie owoców, bo bardzo szkodzi im etylen, gaz wydzielany podczas dojrzewania.
 
Poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność podłoża. Wystarczy je nawadniać co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej. W cieplejszych pomieszczeniach nie wolno dopuścić do wysychania korzeni, zwłaszcza gdy roślina stoi w słońcu czy przy kaloryferze. Natomiast w wyniku przelania, roślina będzie żółkła albo wręcz zacznie gubić liście. Zawsze należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub osłonki. W okresie kwitnienia, raz w miesiącu należy podlewać roślinę wodą z dodatkiem odżywki, aby rośliny wzmocnić a także zapobiec pojawianiu się plam i brązowych krawędzi na liściach.
 
Przed kupnem poinsecji należy bardzo dobrze przyjrzeć się roślinie: małe, żółte pączki między kolorowymi, gęstymi liśćmi świadczą o wysokiej jakości rośliny. Powinno się wybrać poinsecję bez uszkodzeń, o grubych liściach oraz widocznych pąkach kwiatowych. Ziemia w doniczce nie powinna być ani zbyt mokra, ani przesuszona. Należy zrezygnować z zakupu poinsecji, które stoją w przeciągach, ponieważ jest to często przyczyną gubienia przez nie liści. Podczas zakupu należy je ze szczególną starannością owinąć w papier i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.
 
Gdy poinsecja przekwitnie i straci kolorowe przykwiatki, wówczas pędy kwiatostanowe skracamy do kilkunastu centymetrów. Po pewnym czasie pojawią się nowe pędy z zielonymi liśćmi. Latem poinsecja najlepiej się czuje na balkonie lub tarasie w lekko zacienionym miejscu. W tym czasie już nie przyrasta na długość i nadal jest cała zielona, ale nawozić najlepiej odżywką dla roślin kwitnących. Do domu zabieramy roślinę, gdy nadejdą zimne jesienne dni. Jesienią gwiazda betlejemska przygotowuje się do wytworzenia kwiatostanów – wybarwienia podkwiatków i wytworzenie małych kwiatków. Sprzyjają temu coraz bardziej krótkie dni. Roślina ta potrzebuje określonej ilości krótkich dni (w których światło dzienne dociera do niej przez mniej niż 10 godzin). Łatwo ten cykl zakłócić. Jeśli poinsecja stoi w oświetlonym pokoju lub dociera do niej światło ulicznej lampy – może nie zakwitnąć.

 

 

Barbara Błaszczyk

100%
0%