|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tajemnica Domu Helclów

W słynnym Domu Helclów dochodzi do kilku tajemniczych zgonów. Ofiarami są pensjonariuszki, ale żadna ze śmierci nie sprawia wrażenia naturalnej...

Fot. Wojciech Domagała, Wikipedia

Maryla Szymiczkowa
"Tajemnica Domu Helclów"
Znak 2015

Połączenie Agathy Christie z Gabrielą Zapolską,  "Arszeniku i starych koronek"z "Moralnością pani Dulskiej". Przy tym lekkość, dowcip, prawdziwe zbrodnie i stary Kraków. Taka jest powieść napisana przez, jak informuje pierwsza strona okładki Marylę Szymiczkową, debiutantkę, a jak dowiadujemy się z jej czwartej strony wytrawny duet w składzie: Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. W tym duecie poezja łączy się z prozą, sztuka translatorska ze znajomością historii, Kraków w metryce z Warszawą w adresie. Z tego połączenia czytelnicy dostają lekturę znakomitą, literacki pastisz do smakowania, powolnego czytania, co przecież nie jest typowe dla powieści kryminalnej.

Więcej recenzji z Tomów i tomików

Bo jednak o kryminalną intrygę tu też chodzi. W słynnym Domu Helclów dochodzi do kilku tajemniczych zgonów. Ofiarami są pensjonariuszki, ale żadna ze śmierci nie sprawia wrażenia naturalnej. Policja nie trafia na żaden ślad, tymczasem  w środek zdarzeń przypadkowo trafia główna bohaterka profesorowa Szczupaczyńska.  Prowadząca dostatnie, choć momentami bardzo monotonne życie krakowianka, wykorzystuje swoją skłonność do interesowania się życiem innych i prowadzi własne, prywatne dochodzenie, które kończy się niespodziewanym sukcesem.

Do tego mamy zachwycające wszystkich krakusów tło, dziewiętnastowieczne miasto, z jego ulicami, parkami, targami, sklepami, ale też jego niezwykle bogatym życiem artystycznym, wydarzeniami, które przeszły do historii, skandalami, plotkami, anegdotami powtarzanymi na przyjęciach, rautach i spotkaniach rodzinnych.

Wszystkie warunki spełnione: przyjemność czytania, trochę wiedzy historycznej, zagadka i oko puszczone przez autorów do czytelników.

 

Barbara Gawryluk

100%
0%