|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

W programie "Tomy i tomiki" proponujemy niezwykłą książkę o niezwykłej kobiecie.

Anna Kamińska

Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

Wydawnictwo Literackie 2015

Opuściła Kraków, żeby mieszkać w leśniczówce w Puszczy Białowieskiej i zajmować się zwierzętami. Była niezwykłą kobietą i niezwyczajne było jej życie. Kraków o niej zapomniał, a ludzie w Białowieży albo ją wielbili, albo jej nie znosili. Była kontrowersyjna, konfliktowa i nietuzinkowa. Naukowiec z profesorskim tytułem mieszkała w domku bez prądu i bieżącej wody, całkowicie oddała się miejscu i zwierzętom, które obdarzała największym zaufaniem.

Ale wcześniej było dzieciństwo i młodość w Krakowie, w jednej z najsłynniejszych rodzin. Zawsze mówiła, że jest córką, wnuczką i prawnuczką Kossaków, ale niewiele chciała opowiadać o swojej rodzinie. Jej dzieciństwo nie było łatwe od samego początku, przede wszystkim dlatego, że miała być chłopcem. Potem spotykały ją ze strony najbliższych wielkie krzywdy, co też doporowadziło do tego jak potem ona sama traktowała ludzi i w jaki bezkompromisowy sposób z nimi postępowała.

Krakowowi i Kossakówce Anna Kamińska poświęciła wiele miejsca w swojej opowieści, domu Simona Kossak nienawidziła, w drugiej połowie życia z radością zawsze wracała do Białowieży. Czytamy o kłopotach rodziny Kossaków, o problemach finansowych, o powodach, dla których Simona Kossak porzuciła polonistykę na UJ i wybrała studia na biologii.

Pisząc opowieść o Simonie Kossak, Anna Kamińska odwiedziła wiele miejsc i w Krakowie, i w Puszczy Białowieskiej, skorzystała też z dokumentów, telewizyjnych nagrań, opowieści rodzinnych, wspomnień siostry Glorii,  a także z nagrania z Radia Kraków. Anna Balicka przeprowadziła z Simoną Kossak długi wywiad, jak mówi autorka książki, z zaskoczeniem słuchała, jak bardzo Simona otworzyła się w radiowym wywiadzie. To było jedno z najważniejszych odkryć w czasie zbierania materiałów do książki - opowiada autorka.

Znakomita, niezwykle ciekawa, napisana z nerwem historia kobiety, która podporządkowała życie swojej pasji i wśród zwierząt znalazła to, czego nie dali jej ludzie. Pięknie wydana książka z fantastycznymi zdjęciami, wiele z nich wykonanych zostało przez partnera Simony Kossak, Lecha Wilczka. Wyjątkowa propozycja i podpowiedź nie tylko wakacyjnej lektury, ale i trasy jaką można odbyć śladami bohaterki.

 

100%
0%