|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sekretne życie pszczół

Sue Monk Kidd
„Sekretne życie pszczół”
Przekład Andrzej Szulc
Wydawnictwo Literackie 2015

Amerykańska prowincja, lata sześćdziesiąte. Kilkunastoletnia Lily jest wychowywana przez ojca. Jej matka zginęła w dramatycznych okolicznościach, kiedy Lily miała cztery lata. W migawce z przeszłości, w kilku obrazkach pod powiekami dziewczynka ma sceny z ostatnich chwil życia matki, ale dopiero kiedy dorasta dociera do niej, ze to ona pośredni przyczyniła się do jej śmierci. Ojciec, brutalny, prymitywny, czasem bezwzględny nie zapewnia jej nic oprócz podstawowego utrzymania. Ciepło i miłość dostaje od czarnoskórej niani Rosaleen, która z upływem lat staje się jej powierniczką i przyjaciółką. Nic dziwnego, że kiedy Rosaleen grozi niebezpieczeństwo a potem więzienie, Lily postanawia uwolnić się od okrutnego ojca,  uciec z domu zabierając ze sobą ukochana nianię. Ich trudny szlak wiedzie do Karoliny Południowej, bo to jedyny trop jaki Lily pielęgnuje w związku ze swoją matką. To tam obie kobiety znajdują ratunek w domu z pasieką, prowadzoną przez kilka czarnoskórych kobiet. Biała dziewczyna znajduje u nich ukojenie, spokój i wsparcie. A one dają jej czas na pozbieranie myśli, wzmocnienie się i czekają, żeby jej opowiedzieć prawdziwą historię jej rodzinnego dramatu.
W 1964 roku amerykański kongres przegłosował ustawę o prawach obywatelskich, która dawała m. in. równe prawa wyborcze bez względu na kolor skóry. Ale Ameryka opisywana przez  Sue Monk Kidd jest nadal pełna rasizmu, pogardy dla innych i nierówności w dostępie do nauki i pracy. Jak to możliwe, że białej dziewczynce udaje się pokonać te wszystkie uprzedzenia i bariery? O tym tez jest ta niezwykła opowieść.
To też historia budzącej się siły kobiet i niezgody na męską przemoc, szczególnie jeśli pochodzi on d najbliższych.  Arcyciekawe są główne bohaterki, każda z nich  jest wyrazista, niezwykła, świadoma swojej roli  nawet jeśli ma tylko czternaście lat.
I jest jeszcze Czarna Madonna, tajemnicza rzeźba przechodząca w rodzinie pszczela rek z pokolenia na pokolenie. W jej moc zaczyna wierzyć również Lily.
Pięknie opowiedziana, mądra  i wzruszająca historia, która została przetłumaczona na 36 języków.
 

100%
0%