|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Reportaże Michała Olszewskiego

Michał Olszewski
"Najlepsze buty na świecie"
Czarne 2014

Michał Olszewski, dziennikarz i pisarz, reporter. W wydawnictwie Czarne ukazał się właśnie zbiór reportaży zatytułowany "Najlepsze buty na świecie". Teksty pochodzą z kilkunastu ostatnich lat. Są tu takie problemy, które znalazły potem swoje rozwiązania , są też  takie, które wcale nie straciły na aktualności.
Dużo w tekstach Olszewskiego polskiej historii, takiej historii która bezpośrednio dotyka ludzie, która wciąga ich i determinuje wybory.

Jest opowieść o szkole w Brzezince, w której od lat dzieci uczą się w cieniu byłego obozu zagłady, a hymn, który śpiewają na początek szkolnych uroczystości zaczyna się od słów "Drutami ogrodzony skrawek świata. gdzie ludzie tylko numerami są...". Olszewski grzebie w historii szkoły, szuka jej pierwszych uczniów z lat sześćdziesiątych , bada losy izby pamięci i rozmawia z nauczycielami. Jaki wpływ ma na nich potworne, historyczne sąsiedztwo? Jak zmienia się świadomość młodych ludzi z każdym pokoleniem? Czego  współcześni uczniowie  dowiadują się z codziennej lekcji historii kilometr od ich domów? Odpowiedzi na te pytania szuka Olszewski w jednym z najnowszych tekstów "Do hymnu".

Niedaleko, bo w Rabce, rozgrywa się historia opisana w reportażu pt. "Schody". Tu również główną role odgrywają młodzi ludzie, uczniowie miejscowego gimnazjum. O historii wojennej swojej miejscowości nie wiedzą prawie nic, o losach rabczańskich Żydów jeszcze mniej. Reporter jest świadkiem odkrywania zapomnianych i zasypanych  historii.

Bardzo aktualny jest reportaż zatytułowany "W dymie uzdrowisk". Michał Olszewski o katastrofalnym stanie powietrza w małopolskich uzdrowiskach napisał kilka miesięcy przed najnowszym raportem NIK. Odwiedza Szczawnicę, Rabkę, Zakopane, wyposażony w odpowiedni sprzęt. Mierzy zanieczyszczenie. Licznik nie pozostawia wątpliwości: dobowe normy przekroczone są wielokrotnie.

Największe zaangażowanie autora czuje się w tytułowym reportażu "Najlepsze buty na świecie". Fenomen polskich grup rekonstrukcyjnych fascynuje go od lat. Jak pisze, odtwarzaniem różnych epok w Polsce zajmuje się kilkadziesiąt tysięcy osób. Dlaczego to robią? Kim są? Czemu bez wahania wcielają się w role esesmanów? Co o nich sadzą ci, którzy jeszcze pamiętają reknstruowane teraz wydarzenia z czasów drugiej wojny światowej? "Wojna to świetny spektakl" - słyszy Michal Olszewski od uczestników rekonstrukcji walk Powstania Warszawskiego.

Wiele w książce Olszewskiego tekstów bolesnych, opowiadających o polskiej biedzie, ludziach zapomnianych, zagubionych, żyjących daleko od wielkich miast.  To dla nich Michał Olszewski ma najwięcej czasu i uwagi.

0%
100%