|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rak po polsku

Tomy i Tomiki: Rak po polsku. O pokorze, bezsilności i walce

Katarzyna Kubisiowska
"Rak po polsku"
Czarne 2014Katarzyna Kubisiowska napisała książkę o raku, ale przede wszystkim o ludziach. "Rak po polsku" to zapis długich rozmów, jakie autorka, dziennikarka Tygodnika Powszechnego, znana również z anteny Radia Kraków, prowadziła z profesorem Cezarym Szczylikiem, onkologiem, hematologiem i specjalistą od chorób wewnętrznych i z Justyną Pronobis-Szczylik, psycholog kliniczną,
O czym rozmawiają? Przede wszystkim o pasji, o zawodowym życiu bohaterów, o ich wyborach i niełatwych często decyzjach. O podejściu Polaków do choroby w ogóle, do nowotworów szczególnie, do śmierci. O tym co zmieniło się w Polsce w ciągu ostatnich lat, o profilaktyce, zdrowym stylu życia i konieczności badań. O miejscu i roli firm farmaceutycznych w polskiej służbie zdrowia, o systemie pełnym błędów, luk i nieżyciowych przepisów. O fantastycznych lekarzach i trudnych pacjentach, o ich rodzinach. I odwrotnie o trudnych lekarzach niezwykłych pacjentach i ich bliskich. O wyzwaniu, jakim dla każdego człowieka staje się informacja o nowotworze stwierdzonym u niego samego, albo u kogoś bliskiego.
Trudne, bolesne tematy, o których nie zawsze chcemy rozmawiać. Może więc warto przynajmniej przeczytać, jak rozmawiają inni?

" ... to opowieść nie tylko o raku jako wyzwaniu dla medycyny i nauki, ale również o człowieczeństwie, które czasem wydobywa się z pacjenta i lekarza. Czasem. Bo nie ma recepty na raka, jak i nie ma recepty na zdrowe reakcje. Czasem bycie człowiekiem to dla niektórych bardzo dużo" . Marcin Wilk, wyliczanka.eu.

"Rak po polsku" to zbiór opowieści o tym, jak przewlekła choroba uczy pokory i jak zapominają o niej ci, którzy powinni być najbliżej pacjenta i nieść mu pomoc, a przynajmniej dawać możliwości tej pomocy. O empatii, której brak, tak koniecznej i ważnej, by przetrwać. O chęci pojmowania tego, co niepojęte i o dzielnym stawianiu czoła takim trudom codzienności, jakie są obce większości z nas do momentu, w którym rak nie pojawi się gdzieś obok, wystawiając na kilka prób to, kim do tej pory byliśmy. Jarosław Czechowicz , krytycznym okiem.pl


0%
0%