|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Poruszające rozmowy o Nieobecnych

Remigiusz Grzela
""Obecność. Rozmowy".
Drzewo Babel 2015

Kiedy wśród bliskich mamy kogoś przezywającego żałobę, często nie potrafimy się odnaleźć w nowej, trudnej relacji. Nie umiemy rozmawiać, unikamy tematu, nieporadnie pocieszamy, albo wręcz ograniczamy kontakty i czekamy aż ból się wyciszy.
Remigiusz Grzela takie rozmowy potrafi prowadzić. W swojej książce zebrał dziesięć wywiadów z ludźmi przeżywającymi stratę. Nadał im wspólny tytuł : "Obecność", bo to co łączy te rozmowy, to właśnie zdane, którzy powtarzają wszyscy - mój mąż, moja żona, nasz przyjaciel jest ciągle z nami. Ci, którzy pozostali , czują obecność tych co odeszli. czasem wręcz fizyczną. Leszek Sankowski, mąż Teresy Torańskiej nie chce uporządkować pokoju w którym pracowała, Alicja Kapuścińska  odejście Ryszarda Kapuścińskiego traktuje, jak jego kolejny wyjazd i nigdy nie używa słowa "wdowa", a Rutha Wermuth, dziecko Holocaustu, po odnalezieniu po 53 latach brata i jego rychłej śmierci, prasuje ubrania, które po nim zostały.
Pytanie obecność pada zwykle pod koniec rozmowy. Wcześniej są wspomnienia, piękne, wypełnione miłością,  pracą, podróżami, rodzinnymi troskami. Kiedy nie ma z kim dzielić tego codziennego życia pozostaje pustka, rozmówcy Grzeli opowiadają i pokazują jak ją wypełnić.

O swoich doświadczeniach mówią: Krystyna Janda, Paula Sawicka, Leszek Sankowski, Alicja Kapuścińska, Joanna Sobolewska-Pyz, Maria Iwaszkiewicz , Krystyna Morgenstern, Ruta Wermuth-Burak, Zuzanna Janin, Julia Hartwig.
To książka o życiu, chociaż opowiada o śmierci. Wracają Nieobecni; słyszymy ich, rozmawiamy z nimi... Nie rezygnujmy z tak ważnych w naszym życiu momentów zadumy, refleksji, medytacji i sięgnijmy po Obecność. Ewa Lipska

 

0%
0%