|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Paryż, świat noblistów i skandal którym żyła Europa.

Maciej Karpiński
Maria i Paul
Marginesy 2015

Poruszająca historia burzliwej miłości.

Maciej Karpiński opowiada o historycznych osobach, miejscach i wydarzeniach snując opowieść zbudowaną na bazie wspomnień naocznego i zaangażowanego w wydarzenia świadka.  Historia niezwykłego, głośnego związku i skandalu opowiedziana jest przez naukowca Jeana Perrina, przyjaciela obojga uczonych..

Swoją opowieść narrator zaczyna w czasie drugiej wojny światowej, kiedy wielu bohaterów nie ma już na świecie. Sam Jean Perrin dożywa starości na emigracji w Stanach Zjednoczonych i tam po raz ostatni dopada go wspomnienie wydarzeń, które poruszyły cały Paryż i pół Europy. Jeden z jej bohaterów Paul Langevin ciągle żyje we Francji i jest jedną z ważnych postaci ruchu oporu.
Jego związek ze słynną uczoną Marią Skłodowską-Curie poruszył nie tylko środowisko naukowców w Paryżu. Sprawa została nagłośniona przez prasę, przeciwko obojgu zwrócili się prawie wszyscy. On oskarżany był o opuszczenie wielodzietnej rodziny, ona o uwiedzenie młodszego  kolegi, wieloletniego przyjaciela nieżyjącego już Piotra Curie.
Zanim jednak dojdzie do skandalu poznajemy prywatne życie obojga naukowców, ich małżeństwa domy, rodziny, codzienne życie, które bardzo związane jest z pracą i naukowymi odkryciami i sukcesami. O ile jednak naukową drogę małżeństwa Curie znamy z historii dość dobrze, to do okoliczności wielkiej miłości, skrywanego uczucia, które przerodziło się w obyczajowy skandal, niezbyt chętnie sięgali biografowie noblistki. A przecież przerodził się ten związek w ogólnonarodową histerię i awanturę.

Dla autora, Macieja Karpińskiego, staje się to przyczynkiem do jakże aktualnych rozważań o granicach  ingerencji prasy w życie osobiste znanych ludzi i prawie do prywatności. To również fascynująco opowiedziana historia namiętnej miłości dojrzałych ludzi.

0%
0%