|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Niekończący sie konflikt

Tomy i Tomiki: O Palestyńczykach i Izraelczykach. Książka P. Smoleńskiego

Paweł Smoleński
"Oczy zasypane piaskiem"
Czarne 2014


"Oczy zasypane piaskiem" to bardzo osobista opowieść Pawła Smoleńskiego o Palestynie i Izraelu, o niekończącym się konflikcie i ludziach, którzy żyją rozdzieleni widzialnym i niewidzialnym murem. Smoleński wchodzi między nich i na podstawie ich bardzo konkretnych problemów i historii opowiada o tym, co dzieje się w jednym z najbardziej niespokojnych miejsc świata. Książkę warto przeczytać szczególnie teraz, kiedy na Bliskim Wschodzie znowu jest niespokojnie. Wydaje się, że konflikt nigdy się nie zakończy, autor opowiada o kacu, z jakim żyją Palestyńczycy i Izraelczycy, wywołanym zawiedzionymi wielokrotnie nadziejami na pokój.
W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów książki w interpretacji Wiktora-Loga Skarczewskiego.

Paweł Smoleński nie uogólnia, nie łagodzi i nie moralizuje; jego reportaż to trudna, szczegółowa i pełna pasji wyprawa w tragiczne losy Palestyńczyków i Żydów żyjących na ostrzu dwóch wrogich nacjonalizmów, religii i cywilizacji. Na Ziemi Świętej, Ziemi Przeklętej. Smoleński nie osądza jednostronnie i nie potępia pochopnie, ale pokazuje, że tylko strona żydowska jest zdolna do odważnej samokrytyki i aktywnego protestu. To jedyny promyk nadziei w tej głęboko pesymistycznej książce.
Sever Plocker, redaktor, „Yedioth Ahronoth”, Tel Awiw

Paweł Smoleński (ur. 1959) — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował: Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), "Gazeta Wyborcza" — lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Czarne), Irak. Piekło w raju (Świat Książki, Czarne), Izrael już nie frunie (Czarne), Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (Znak), Balagan. Alfabet izraelski (Agora). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

0%
0%