|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Mario Vargas Llosa. Biografia

Opowieść o życiu jednego z najpopularniejszych latynoskich pisarzy prowadzona przez krakowskiego autora.

 

Tomasz Pindel
"Mario Vargas Llosa. Biografia".
Znak 2014

 

 

Krakowski pisarz, dziennikarz, a przede wszystkim tłumacz i znawca literatury latynoskiej Tomasz Pindel  napisał biografię jednego z najpopularniejszych pisarzy pochodzących z Ameryki Południowej. Ta książka to historia życia Mario Vargasa Llosy, które, jak mówi sam autor biografii, bywało ciekawsze niż literatura. Drobiazgowo opisuje Pindel historie małżeństw peruwiańskiego pisarza, jego potyczki w czasie wyborów prezydenckich, a zaczyna od burzliwej młodości i trudnych relacji z ojcem. Pindel pojechał do Peru, żeby napisać tę biografie. Opowiada, że spotkał się Llosą, ale to była krótka godzinna rozmowa. Więcej materiałów przyniosło mu bogate archiwum pisarza, do którego miał nieograniczony dostęp. Dowody tego mamy w książce, dużo tu ciekawych fotografii, drobiazgów, anegdot, potwierdzonych,  wcześniej istniejących jako plotki informacji. Czuje się również atmosferę peruwiańskich miast, ulic, restauracji, podwórek, Pindel udowadnia jak bardzo miejsce, z którego wywodzi się pisarz, jest obecne w jego literaturze.
"Adresuję   te ksiązkę do czytelnika polskiego - mówi Tomasz Pindel w wywiadzie dla Radia Kraków. - Kwestia żyjącego bohatera biografii  mocno blokuje autora, ale mnie chodziło o to, żeby pewne sprawy  pokazać i wytłumaczyć. Llosa ma tyle warstw jako postać, jest nie tylko pisarzem, ale i intelektualistą, poza tym zawsze był zaangażowany w politykę i sprawy bieżące. Zależało mi na tym, żeby pokazać wpływ jego biografii na twórczość, wytłumaczyć pewne jego latynoskie specyficzne konteksty, a także dlaczego tak wielu Peruwińczyków nie znosi Vargasa Llosy, chociaż po Noblu atmosfera wokół pisarza się poprawiła. Nie próbowałem rozbić prywatnych sekretów, tylko starałem się opowiedzieć o jego życiu".

Niezwykle ciekawa to opowieść, szczególnie dla licznych w Polsce wielbicieli latynoskiej literatury. Pamiętamy, jakim zainteresowaniem cieszyła się jego wizyta w Krakowie trzy lata temu, rok po literackim Noblu. Tomasz Pindel przyznaje, że w krakowskim spotkaniu nie wziął udziału, a zaraz po tym otrzymał propozycje napisania biografii.

 

0%
0%