|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Krüger. Szakal"

Warszawa - Lwów i rodząca sie niepodległa Rzeczpospolita. Nowa powieść sensacyjna Marcina Ciszewskiego.

Marcin Ciszewski
"Krüger. Szakal"
Wydawnictwo Znak Litera nova 2014


Tą książką Marcin Ciszewski otwiera nowy cykl. Na razie (chociaż mówi, że nie zawsze) porzuca swoich wcześniejszych bohaterów i tworzy nowego. To właśnie tytułowy Krüger i tytuł całej serii. A Szakal, to podtytuł i część pierwsza.
Autor znany z powieści sensacyjnych, które najczęściej dzieją się współcześnie, tym razem sięga do historii i osadza akcję swojej powieści w momencie kiedy Polska odzyskuje niepodległość. Duża część skomplikowanej intrygi toczy się w jesieni 1918 roku w Warszawie, Lwowie, są też nadbużańskie. Tytułowy Kruger to młody mężczyzna, członek dość niestandardowej grupy przestępczej, która dokonuje napadów na banki. Wszystko właśnie zaczyna się od takiej sceny napadu na Bank Zachodni w Warszawie . Napad co prawda udaje się i grupa odjeżdża z łupem, ale tym razem na ich drodze stają strażnicy, dochodzi do strzelaniny , są dwie śmiertelne ofiary. To zmienia sytuację bohaterów i powoduje duże komplikacje w ich działaniu.
Ale autor nie ogranicza się do kilku jesiennych miesięcy ważnego w historii Polski okresu. Cofa też akcję kilka lat wcześniej, opowiadając o dzieciństwie młodego Krügera i jego drodze do przestępczego świata.
Jest jeszcze jedna ważna postać. Tajemniczy Rosjanin Kolcow, doskonale czujący się w Polsce, zdający sobie sprawę ze zmieniających się czasów, na dodatek mający prywatny interes w zdemaskowaniu Krugera. To on rusza jego tropem z Warszawy do Lwowa i to w tym mieście rozgrywają się dramatyczne wydarzenia.
Ciszewski misternie konstruuje akcję, trzyma w napięciu powoli ujawniając mroczne zagadki z przeszłości głównych bohaterów i ich wzajemne powiązania. Jego Krüger, zimny i  bezwzględny, ma jednak szansę wzbudzić sympatię czytelników, kiedy poznają jego przeszłość. I na pewno bardziej kibicują jemu, niż ścigającemu go okrutnemu Kolcowowi.
Ciszewski zapowiada, że historia Polski będzie odgrywać w tym cyklu bardzo ważną rolę, na przykład w kolejnej część przeniesie czytelników w czasy Bitwy Warszawskiej.

0%
0%