|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Jedwabnik" Roberta Galbraitha

Robert Galbraith
"Jedwabnik"
Przekład Anna Gralak
Wydawnictwo Dolnośląskie


To kolejna powieść kryminalna Roberta Galbraighta, czyli ukrywającej się pod pseudonimem J.K. Rowling. Autorka przygód Harrego Pottera nie ustaje w wysiłkach udowodnienia, że jej talent sięga poza literaturę dla dzieci i młodzieży. Wielu czytelnikom nie podobało się, że po kiepskim stracie pisanej pod pseudonimem poprzedniej kryminalnej powieści, Rowling ujawniła się i uratowała jej sprzedaż. Teraz, kiedy wszystko jest jasne, mogą ze spokojem powiedzieć „sprawdzam”.
Ten dalszy ciąg był zapowiedziany. Wiadomo było, że poznamy kolejne losy i kolejne śledztwa prywatnego detektywa Cormorana Strike’a. Tym razem dostaje się środowisku najlepiej znanemu przez Rowling vel Galbraighta, czyli wydawcom, agentom i autorom. Ofiara, na której koncentruje się akcja, to pisarz, autor niezbyt popularnych książek, którego nowa powieść zostaje wstrzymana przez środowisko. Ma być zbyt brutalna, zbyt obsceniczna, a przede wszystkim ma obnażyć różne środowiskowe tajemnice. Od zaginięcia pisarza Owena Quina zaczyna się śledztwo Strike’a, wkrótce okazuje się, że pisarz został zamordowany w bestialski sposób, a przebieg zbrodni zdaje się być kalką jego powieści. Kto znał więc jej treść? Komu zależało na śmierci pisarza?
Strike prowadzi drobiazgowe dochodzenie, a pomocą służy mu  jego asystentka, Robin, którą również znamy z poprzedniej powieści. Tym razem staje się jedną z pierwszoplanowych postaci i ma decydujący wpływ na wydarzenia powiązane ze śledztwem.
Wszystko dzieje się w Londynie, powieści zawdzięczamy ciekawy portret miasta, z wycieczkami do peryferyjnych dzielnic. Bardzo angielski kryminał z niezwykle starannie przykrojonymi bohaterami i detalicznie, po brytyjsku, miejscami jednak  nużąco,  opisanym przebiegiem zdarzeń.  Jest czas i na szczegółowe rozmowy, i na długie lunche i na podróże metrem czy taksówkami. Lektura dla tych, którzy takie właśnie tempo lubią i cenią.

 

0%
0%