|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Intymny portret Haliny Poświatowskej

Nowa biografia poetki

Kalina Błażejowska
„Uparte serce. Biografia Poświatowskiej"
Znak 2014


Zbieraniu materiałów do tej książki autorka poświęciła cztery lata. Sama nazywa ją raczej powieścią biograficzną, niż klasyczną biografią. Korzystała z listów, dzienników, fotografii, dokumentów i wspomnień. Odwiedziła rodzinę poetki, przyjaciół, ludzi, którym Poświatowska była bliska. W tym celu spędziła m. in miesiąc podróżując po Ameryce.Pojechała do Waszyngtonu, Nowego Jorku czy Toronto. Otworzyła szuflady pamięci u wielu osób, które dotąd niechętnie opowiadały o otoczonej mgłą tajemnicy i niedopowiedzeń historii poetki. Udało się jej dotrzeć do źródeł, do których wcześniej nie sięgano. To największa wartość książki Kaliny Błażejowskiej.
Pisze przede wszystkim o życiu i chorobie, o uczuciach i emocjach, o ludziach bliskich i takich, z którymi Halina Poświatowska wpadła w konflikty. Jest w tej opowieści sporo poezji, ale tylko wkomponowanej w treść. Autorka nie wchodzi w rolę krytyka literackiego, wiersze Poświatowskiej wkomponowuje w jej życie pozostawiając bez komentarza.
Dużo miejsca poświęca Błażejowska amerykańskiemu epizodowi Poświatowskiej, mniej do tej pory badanemu i opisanemu przez biografów. Poetka pojechała tam na operację serca, spędziła w Stanach Zjednoczonych trzy lata, po udanej operacji wspierana przez rodzinę poznała wielu emigrantów, przeżyła kilka burzliwych związków, studiowała, zapamiętała miękkie powietrze Georgii i słońce Florydy , potem już w Polsce tęskniła i za ludźmi i za miejscami.
"Chciałam podrążyć głębiej w wątki z życia Poświatowskiej, które dotąd nie zostały szerzej opisane" - mówi autorka. Najwięcej informacji dostała od rodzeństwa poetki, autorka mówi, że dzięki upływowi czasu są o wiele bardziej otwarci i chętnie opowiadali o swojej siostrze. Udostępnili Błażejowskiej listy i fotografie nigdy dotąd nie publikowane.
Jest też w książce Muszyna, Zakopane no i przede wszystkim Kraków. To tu ma po powrocie z Ameryki nowy adres w Domu Literatów. Pisze, publikuje swoje poezje, studiuje, zakochuje się, przechodzi przez poważne życiowe kryzysy.
Jak przyznaje Błażejowska w rozmowie z Radiem Kraków, należy do młodego pokolenia, któremu Poświatowska nadal jest bardzo bliska. W czasach licealnych zaczytywała się jej wierszami, a jedną z ważniejszych książek była autobiografia poetki. Wierzy w to, że młodych ludzi, dla których ten rodzaj poetyckiej wrażliwości jest ważny, nadal jest sporo.100%
0%