|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Historia sprzed stu lat

Powieść o miłości, zdradzie i zemście na tle historycznych wydarzeń

Wojciech Lubawski, Tomasz Natkaniec
"Małgorzata idzie na wojnę"
Znak 2014

W setną rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej Legionów Piłsudskiego w w wydawnictwie Znak ukazała się książka pt. "Małgorzata idzie na wojnę" opowiadająca o tym okresie polskiej historii. Jak podkreślają prezydent Kielc Wojciech Lubawski i dziennikarz Tomasz Natkaniec ich książka jest awanturniczą powieścią, ale opartą na historycznych faktach.
"Małgorzata idzie na wojnę"
to opowieść o sile miłości. Główna bohaterka Małgorzata Szczerbińska, idzie śladami swojego ukochanego Januarego Piątka, który zamiast do ślubu, ruszył z towarzyszami broni spod Oleandrów w kierunku Kielc. Młoda kobieta pokonuje wiele przeciwności, w męskim mundurze naraża się na wojenne niebezpieczeństwa, spotyka w czasie swojej podróży wiele ważnych postaci m. in. Henryka Sienkiewicza, czy Bolesława Wieniawę- Długoszowskiego.

Jak podkreślają autorzy, chcieli zachować w pamięci wydarzenia sprzed 100 lat. Impulsem stał się odnaleziony przypadkowo list Januarego do Małgorzaty. To on uruchomił wyobraźnię i dał początek i napisanej przez nich książki.Wojciech Lubawski Tomasz Natkaniec zapowiadają dalszy ciąg przygód głównej bohaterki. Drugi tom jej historii będzie obejmował lata drugiej wojny światowej.


Powieść może być szczególną lekcja polskiej historii. Po stu latach od ważnych wydarzeń, ciągle jeszcze nie znamy wielu okoliczności wyjścia kadrówki z Krakowa. Autorzy oddają atmosferę przygotowań, opisują wioski, karczmy, polskie dwory na szlaku marszu, ówczesną rzeczywistość i atmosferę. Zadbali o historyczne drobiazgi, ciekawostki i przybliżenie autentycznych postaci. Nie napisali popularnonaukowej książki ani historycznego podręcznika. Napisana wspólczesnym językiem szalona historia młodej kobiety rzuconej w sam środek politycznej zawieruchy ma szanse dotrzeć również do młodych czytelników. Jest tu humor, awantura, szybka akcja i szalone uczucie.


0%
0%